חדשות

המלצות: לקשור מטופלים פסיכיאטרים רק בנוכחות אנשי צוות ובמקרים מצומצמים

ההמלצות הן חלק מעבודתה של תת-ועדה של המועצה הלאומית לבריאות הנפש, ופורסמו הבוקר בדיווח בעיתון "הארץ"; עוד מומלץ לאפשר למאושפזים שימוש בניידים, קיום יחסי מין ולהפריד עצורים להסתכלות מיתר החולים

מיטת בבית חולים (צילום: אילוסטרציה)

המועצה הלאומית לבריאות הנפש ממליצה לאפשר למאושפזים במחלקות פסיכיאטריות שימוש בטלפון נייד כולל גלישה באינטרנט, אולם ללא מצלמות, לאפשר בחירה רבה יותר לגבי מקום האשפוז ללא קשר לתפוסת בתי חולים וכן לאפשר קיום יחסי מין למאושפזים ארוכי טווח.

ההמלצות נכללות במסגרת נייר עמדה העוסק ב-13 סוגיות מרכזיות לגבי זכויות המטופלים במערך האשפוז הפסיכיאטרי. בראש המועצה המייעצת למנכ"ל משרד הבריאות עומד פרופ’ אבי בלייך. את המסמך הכינה תת-ועדה מקצועית של המועצה, בראשות פרופ’ זאב קפלן, מנהל המרכז לבריאות הנפש בבאר-שבע. הוועדה עסקה בנושא מאז ינואר.

בדיווח על המסמך שהתפרסם היום (ב') ב"הארץ" נמסר, כי בין עיקרי ההמלצות האחרות: הגבלת קשירת מטופלים ובידודם רק למקרים מצומצמים ולא כאמצעי ענישה, הפרדת עצורים מאושפזים להסתכלות מיתר המטופלים, הגברת אפשרויות הבחירה של החולה ושמירה על האוטונומיה שלו, סיוע בהגשת תלונות ומתן ייעוץ משפטי.

לגבי מהלך ההגבלה הפיסית של מטופל (הכנסה לבידוד או קשירה), מומלץ כי זו תהיה בנוכחות בני משפחת המטופל וכי במהלך ההגבלה תהיה נוכחות רצופה של איש צוות במקום תוך התערבות טיפולית בשיחה. משך ההגבלה יהיה מינימלי ובסיומה יש לבצע שיחה עם החולה כדי להרגיעו.

לפי הדיווח ב"הארץ", במשרד הבריאות הובע חשש מהמשמעות הכלכלית-כספית של חלק מההמלצות. עם זאת, משרד הבריאות ציין בתגובה לעיתון כי חלק מההמלצות מיושמות כבר באופן וולונטרי בחלק מבתי החולים הפסיכיאטריים. "המשרד פועל ללא לאות לקידום הנושאים הנזכרים בדו"ח", נכתב בתגובת המשרד.

נושאים קשורים:  חדשות,  הגבלה מכאנית,  קשירת מטופלים,  המלצות,  בידוד,  המועצה הלאומית לבריאות הנפש
תגובות