דעות

אזהרה מפני הסתמכות על רשימות המנתחים ה"כוכבים"

יצירת רשימות רופאים "ידוענים" או "כוכבים" מהווה פתח להריסת מרקם הצוות החיוני ביותר למען בטיחות ואיכות הטיפול במערכת הרפואית בכלל ובחדרי הניתוח בפרט

האם האפשרות הניתנת לציבור לבחור את המנתח מתוך רשימה של "כוכבי על" - רשימה שהכניסה אליה לא בהכרח מסתמכת על נתונים מובהקים של יכולת ביצוע ולעתים היא פועל יוצא של יחסי ציבור או חשיפת הכוכב לאבק כוכבים המפוזר מלמעלה באמצעי התקשורת השונים - מהווה יתרון?

האם יתכן בכלל מצב בו מנתח, יהא מוכשר ככל שיהא, יהפוך לכוכב בעל מגע קסם שמובטח לו לפציינט שרק אם הוא ורק הוא הכוכב ינתח אותו – ההבראה ממתינה בקצה המנהרה?

עלי לאכזב את כל המחפשים את המנתח רב-המוניטין. עלי לאכזב, וגם להזהיר, מפני הכירורג האומניפוטנטי ומהכירורג בעל הרייטינג הגבוה.

המנתח אינו עובד לבדו. אמנם, לפנים, בעבר הלא רחוק, כאשר סיימתי את לימודי הרפואה ונכנסתי בשערי חדר הניתוח להתמחות בהרדמה (שהיתה נחשבת אז למקצוע הדורש "תוספת בושה"), היתה אמרה מקובלת כי "המנתח הוא קברניט הספינה" ואין לערער על הוראותיו, ואילו המרדים רק נותן שרות ונמצא בצל האח הגדול. האחות, אגב, בכלל לא נלקחה בחשבון, שהרי היא מבצעת הוראות ואין לה כל קשר להצלחה ואפילו לא לכשלון.

יתר על כן, כאשר חלה תקלה כירוגית באחד הניתוחים שנערכו ב'הדסה' והחולה נפטר על שולחן הניתוחים, יצא הכירורג אל המשפחה ואמר לה "המרדים הרג את החולה". אבל המרדים לא קטל את הפציינט, מה שגרם לתקלה היתה עבודת צוות לקויה: החל מהנהלת המוסד וכלה באחרון עובדי הבית.

בימינו, ניתוח - מהקצר והפשוט ביותר ועד לניתוחי לב ומוח מורכבים הנושאים עימם סיכון רב - דומה מאוד לפעילותה של תזמורת סימפונית רבת משתפים. אין מדובר בנגינה קאמרית של שלושה נגנים. לתזמורת אמנם מנצח, אולם זה האחרון, כוכבותו תלויה בנגנים הפועלים בצוות - שאם לא כך, לא תתקבל המנגינה המבוקשת.

"מחקרים שנעשו ובהם צפו על המתרחש בחדרי הניתוח העלו, כי במקום בו עובד צוות – שיעורי ההצלחה גדולים והסיבוכים קטנים"

המרדים, שאינו ברשימת הכוכבים, אחראי למשל על חיי החולה המנותח. אפשר לומר בבוטות כי הכירורג עוסק בבני המעיים או בשריר הלב ואילו המרדים הוא המופקד על חייו, פשוטו כמשמעו, של המנותח. הציבור מחפש כוכב בעל סקלפל ושוכח, וכך גם שוכחים או משכיחים מרכיבי רשימות הכוכבים, כי בחדר הניתוח עובדים נוספים, לא פחות מיומנים.

לא רק מרדים ומנתח נמצאים במעגל הפנימי בעת ניתוח אלא גם צוות סיעודי מקצועי שללא עזרתו ושיתוף פעולה וידע מקצועי – אין ולו אף כירורג אחד המסוגל לבצע את פעולתו הברוכה. בעת ניתוח לב פתוח, למשל, כאשר חיי החולה נתונים בידיהם של מפעילי מכונת הלב-ריאה המחליפה את מחזור הדם של החולה עד אשר יתוקנו העורקים שנחסמו, חיי החולה נתונים לתושיותם ורמת הביצוע, הידע והנסיון של טכנאים. הם עשויים להביא להצלחת הניתוח.

כוכב כירורגי, יהא זה אשר יאמן וילמד את הצוות אשר יהא, לא רק אחראי אלא שותף מלא כחבר צוות, שותף אשר יתחלק בשכרו עם עוזריו. הצוות בחדר הניתוח המאפשר ניתוח כולל גם את מערכת תחזוקת מכשירי הניתוח, הנקיון והעיקור של החומר הסטרילי ואריזתו בצורה כזו שהכוכב יוכל אכן לממש את יכולתו.

האחות העומדת בניתוח היא לעיתים כוכבת אמיתית, מאחר והיא צופה את המהלך הבא של המנתח וללא תיאום מדוקדק בין הצוותים לא יתבצע שום ניתוח. הניתוח אינו מסתיים בחדר הניתוח מאחר והמנותח עובר לידיהן של אחיות ואחים בחדר ההתאוששות וביחידה לטיפול נמרץ, אחיות המתמחות בהשגחה על מנותחים בניתוח מסוים, אחיות העוברות הכשרה ממושכת לפעול ולקבל אחריות ביחידות לטיפול נמרץ ובהתאוששות.

גם אותם סניטרים, או עובדי בית, המשנעים חולים ממחלקות אל חדרי ניתוח. המביאים מנות דם במהירות מבנק הדם אל החדר המתאים, העונים לכל צורך של העברת חומר או הבאת תרופה לידיים הנכונות, הם חלק מהתהליך. שלא לדבר על הרוקחים המודדים ושוקלים ומכינים תרופות רבות עוצמה, מכינים בבית המרקחת ושולחים אל ידיו של הכוכב שסומך עליהם בעינים עצומות, אבל שוכח שהוא כוכב רק בזכותם.

בבית חולים באנגליה התגלה שיעור תמותה גבוהה מאוד בקרב ילדים שנותחו בניתוח מסוכן ביותר ואילו באותה תקופה, בבית חולים גדול בלונדון אותו הניתוח בדיוק עבר בהצלחה מרובה הרבה יותר. הכירורג הקטלן "נחשב" כבר-סמכא וכמנתח מחונן, אולם הוא וצוותו לא השכילו ליצור אווירת צוות ולא אבו להפנים ביקורת כלפיהם, שבאה מתוך נתוני התמותה המחרידים.

מחקרים שנעשו ובהם צפו על המתרחש בחדרי הניתוח העלו, כי במקום בו עובד צוות – שיעורי ההצלחה גדולים והסיבוכים קטנים ואילו במקומות בהם פועלים כמו בשבטים, העוינים זה לזה – הסכנה גדולה.

יצירת רשימות רופאים "ידוענים" או "כוכבים" מהווה פתח להריסת מרקם הצוות החיוני ביותר למען בטיחות ואיכות הטיפול במערכת הרפואית בכלל ובחדרי הניתוח בפרט. אבל השיקול הזה עלול לפגום במערכת הכלכלית- רפואית, ולכן אולי כדאי לדחות, שוב, את הדיון בכך.

* המאמר פורסם לראשונה בעיתון "הארץ"

נושאים קשורים:  דעות,  מנתחים,  "כוכבים",  רשימות הסדר,  קופות החולים
תגובות
אנונימי/ת
08.09.2016, 17:28

כולנו מכירים כוכבים המביאים עוזר, מנתח מספר 2, שהוא המקצוען האמיתי המבצע בפועל את הניתוח, מבלי שהחולה מודע לעובדות.
כל נושא הרפואה הפרטית מבוסס על כירורגיה של בצע כסף, כאשר לכולם יש אינטרס: לאוצר, לקופות, לבתי החולים, למשרד הבריאות. המממן בסופו של דבר הוא הציבור. הקופות בגירעון, אסותא מרויחה מיליאד, והכסף בא מהביטוח הרפואי המשלים שלנו. הגירעון יתוקן על ידי האוצר מהכיס הציבורי. הנהנים הם כירורגים. יתר תחומי הרפואה לא משתתפים בחגיגה.

08.09.2016, 18:33

דוחין היקר , מסכים אתך ב100% חנן

אנונימי/ת
08.09.2016, 19:09

מי שעודד את ה"סטארים" הם בראש ובראשונה מנהלי בתי החולים הגדולים והמרכזיים בישראל. אני מקווה שאחרי שאכלו את הפירות הבאושים של השר"פ (בהדסה) קלאס קליניק (בשיבא) ושערורית תיירות המרפא (באיכילוב) יתחילו מנהלי בתי החולים להתגאות ולקדם את הצוותים המצויינים שלהם (מנתחים, אחיות, מרדימים, כח עזר). הרפואה המודרנית מושתת על עבודת צוות ולא על אדם בודד.

אנונימי/ת
09.09.2016, 17:54

נכון, מנהלי בתי החולים הגדולים רוצים את הכוכבים שיביאו לקוחות ותהילה, במקום שהכוכבים יביאו שירות ותועלת למוסד הם משתמשים בו ויונקים את משאביו. דוגמה אחת היא בית חולים גדול בעיר צפונית אליו מגיעים פרו-כוכבים, תוך מספר שבועות עד חודשים מורידים את ההנהלה "על ארבע", הופכים את המרדימים, הפנימאים וכל השאר ליועצים ושרתים ואחר כך חוזרים לבתי החולים כ"כוכבים של ממש". כמאמר השיר: "הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם"... אה, גם הנהלות בתי החולים.

אנונימי/ת
09.09.2016, 09:12

כמי שבילה שנים ארוכות בבתי חולים אני מכיר מקרוב את מסלול הידוענות.. מתחיל עם אגו מנופח דרך מרפקנות דרך פירסומים מדעיים שבחלקם נכתבים על ידי אחרים והידוען שבדרך מצרף את שמו ובסוף יוצא מהתנור ידוען נוצץ הגובה סכומים נאים ומתראיין מדי פעם בתקשורת כי כולם רוצים לשמוע את דעתו המלומדת. כשהוא יוצא לפנסיה הוא ממשיך להתקשט בתואר פרופסור ושוכח לכתוב שהוא פרופסור בדימוס

אנונימי/ת
09.09.2016, 22:25

בחודשים שביליתי בחדר ניתוח ב"הדסה", בשנות החמישים, ראיתי מה פירושה של עבודת צוות. היו מנתחים שהיו בטוחים שהם אלוהים לפחות והיו זורקים מכשירים מתוך כעס. במ'קרים כאלה היתה אווירה לא טובה בחדר הניתוח. אותם מנתחים שידעו להפעיל כהלכה של הצוות זכו לשיתוף פעולה מעולה לטובת הצלחת הניתוח ורווחת החולה.

אנונימי/ת
12.09.2016, 13:17

בעבר היו מתמחים במקצועות לא כירורגיים מקבלים ציון " סיים בהצטיינות" . במקצועות הכירורגיים הוקפד לא לתת ציון כזה היות שלא תמיד יש קשר בין יכולת ה"דגירה" של המסיים לבין יכולתו היתוחית. לאחרונה רבים מסיימים בהצטיינות ורבים עושים "פרופסורה". לחלקם יש ידיים שמאליות ואולם הם יכנסו לרשימת המומלצים עקב יחסי ציבור טובים (וחנופה קשה) ל"יועצים" נוסח הרב פירר ודומיו . הקהל התמים לא תמיד מבין - ומשלם ממיטב כספו - מה שנאמר הפריירים לא מתים הם רק מתחלפים.
למותר לציין שאת רשימת ה"כוכבים" לא ההסתדרות הרפואית מרכיבה ולא המועצה המדעית אלא עיתונאים ואינטרסנטים אחרים שאינם מבינים דבר וחצי דבר ברפואה

אנונימי/ת
15.09.2016, 08:49

אמת.!!