בימים אלו מוקם בקליבלנד, בעלות של חצי מיליארד דולר, קמפוס אקדמי גדול שיאגד את בתי הספר לרפואה, רפואת שיניים וסיעוד של Case Western Reserve University. כל אחד מבתי הספר יהיה יחידה בפני עצמה וחלק מהלימודים יעשו יחד. התשתית הפיזית הזו משקפת תפיסת עולם וותיקה של Case, לפיה יש להכשיר את מקצועות הבריאות לעבודת צוות. הרפואה של המאה ה-21 ניתנת יותר ויותר בצוותים, אבל רוב הסטודנטים לא פוגשים בעמיתיהם לצוות עד לשלבים מתקדמים בהכשרתם.

ג'יימס יאנג

ג'יימס יאנג

ג'ימס יאנג, קרדיולוג שעומד בראש בית הספר לרפואה של Cleveland Clinic, מדגיש: "הטיפול הרפואי כבר איננו ספורט של גלדיאטורים, שם נלחם איש צוות רפואי "אחד על אחד" עם המחלה....בהשתלות לב למשל, אין לי סיכוי לעשות את העבודה שלי לבד".

דוגמא ליישום בשטח? כל אחד מהסטודנטים בבתי הספר לרפואה, סיעוד, רפואת שיניים ועבודה סוציאלית, חייב להשתתף פעמיים בשנה בסמינר עם עמיתיו מבתי הספר האחרים, בקבוצות קטנות. בסמינרים כאלו מוצגים תיאורי מקרה שדורשים מהם לשתף פעולה בצוות כדי להגיע לפתרון, בהנחיית אחד המרצים. התנסות כזו תקטין סטיריאוטיפים שיש לאנשי מקצועות הבריאות על עמיתיהם, ותגדיל את הסיכוי לעבודת צוות אפקטיבית. עבודת צוות כזו היא חיונית, למשל, למניעת טעויות רפואיות ושיפור בטיחות המטופל.

בחברה הישראלית לאיכות ברפואה אנו בטוחים שהטיפול הרפואי האיכותי יושג ע"י עבודת צוות אמתית. הכשרה משותפת היא אחד האמצעים החשובים לקדם שיתוף פעולה כזה.

למאמר המלא - לחץ/י כאן