המרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה הודיע כי מחלקת העיניים בבית החולים החלה לבצע ניתוח חדשני לטיפול בגלאוקומה באמצעות שתל XEN. בחודש שעבר הודיע גם בית החולים "ברזילי" על אימוץ השיטה.

ד"ר ביאטריס טיאוסנו, מנהלת מחלקת עיניים ב"הלל יפה", מסרה כי "בניגוד לשתלים קיימים, מדובר בשתל המעניק שימור של רקמת העין ובכך יתרונו הגדול למטופלים". ד"ר טיאוסנו היא מומחית לגלאוקומה וניתוחי קטרקט ומבצעת ניתוחים משולבים רבים בתחום הזה.

ד"ר טיאוסנו: "השתל החדיש מעניק תועלת ארוכת טווח בכך שהוא מאפשר שימור רקמת העין למקרה שיהיה צורך בניתוח נוסף בעתיד"

"הטכנולוגיה החדישה היא בטוחה ויעילה לטיפול בגלאוקומה ב'זווית פתוחה' - סוג הניתוח הנפוץ ביותר כיום", הוסיפה ד"ר טיאוסנו. "הניתוח נעשה בעזרת צינורית קטנה, דקה ועדינה, עשויה ג'לטין וברוחב שערה. הצינורית מושתלת באזור תת-הלחמית ויוצרת דרך חלופית לפינוי נוזלים מהעין, מה שמאפשר ירידה בלחץ התוך-עיני".

לדבריה, "באופן יחסי למרבית הניתוחים המוצעים לחולי גלאוקומה, הניתוח החדשני פחות פולשני בצורה משמעותית בשל העובדה שלובן העין לא מעורב בהליך הניתוח וכך נמנעת הצטלקות באזור הניתוח והניקוז. הניתוח יוצר ירידה מידית בלחץ התוך עיני וההתאוששות מההליך היא באותו היום".

"גלאוקומה", הדגישה ד"ר טיאוסנו, "היא מחלה כרונית הפוגעת בעצב הראיה. זו הסיבה השנייה לעיוורון בעולם. המטופלים זקוקים לטיפול לשארית חייהם. ללא טיפול - המחלה תגרום לאובדן ראייה אטי ואף לעיוורון. ברוב מקרי הגלאוקומה קיימת עלייה בלחץ התוך-עיני כתוצאה מפגיעה במנגנון המאפשר ניקוז נוזלים מהעין".

היא הוסיפה: "קו הטיפול הראשון שנהוג להציע לחולי גלאוקומה הוא טיפול מקומי בטיפות עיניים, אם כי לעתים אין מנוס מניתוח לניקוז הנוזלים. יש מטופלים שיצטרכו יותר מניתוח אחד במהלך חייהם. בנוסף להורדת הלחץ התוך-עיני, השתל החדיש מעניק תועלת ארוכת טווח בכך שהוא מאפשר שימור רקמת העין למקרה שיהיה צורך בניתוח נוסף בעתיד".