חדשות

חברות התרופות הרוויחו מיליארד דולר השנה מבחירת רופאים לא לרשום תרופות גנריות

את ההערכה סיפק ה"פייננשייל טיימס", בדיווח שצוטט בעיתון הכלכלי "גלובס"; רופאים בארה"ב אומרים כי הם חוששים "להעביר" את מטופליהם לגרסה הגנרית, והזולה הרבה יותר, של התרופה בשל חשש מההשלכות הבריאותיות

בית מרקחת, תרופות מרשם (צילום: אילוסטרציה)

חברות התרופות מרוויחות מאות מיליוני דולרים מהעדפתם של רופאים בארה"ב לרשום תרופות מקור במקום תרופות גנריות. כך הוערך אתמול (ג') בעיתון "פייננשל טיימס", בידיעה עליה דיווח העיתון הכלכלי "גלובס".

בדיווח נמסר, כי יצרניות התרופות הגדולות, ביניהן פייזר, GSK, ואלי לילי, הרוויחו יותר מ-1 מיליארד דולר בששת החודשים הראשונים של השנה הנוכחית ממכירת גרסאות מקור יקרות של תרופות פופולריות שהפטנט עלייהן כבר פג. בין התרופות שצוינו : ליפיטור לטיפול בכולסטרול, למיקטל לטיפול באפילפסיה ופרוזאק.

בבריטניה מספקים הרוקחים באופן אוטומטי גרסאות גנריות, אך בארה"ב רשאים הרופאים לעמוד על כך שהמטופל יקבל את הגרסה המקורית

בתגובה לביקורת שנמתחה בחודשים האחרונים בארה"ב על מחירי התרופות הגבוהים, טענו יצרניות התרופות הגדולות כי למוצריהן חיי מדף מוגבלים וכי גרסאות גנריות זולות יותר מציפות את השוק. "עם זאת, חברות רבות עדיין רושמות הכנסות גדולות מתרופות ותיקות", נמסר בדיווח.

כך למשל, במחצית הראשונה של 2016 מכרה "פייזר" בארה"ב "מוצרים ותיקים" בשווי כולל של יותר מ-2 מיליארד דולר. מרבית המוצרים היו תרופות שהפטנט עליהן פג ויש להן חלופות גנריות. במרבית המקרים, מחיר התרופה המקורית גבוה משמעותית ממחירי הגרסאות הגנריות.

מחיר גלולת פרוזאק של אלי לילי, שיצאה לשוק ב-1987, עומד על 11.39 דולר, לעומת 3 סנט לגלולה הגנרית. ליפיטור של פייזר עולה 10.59 דולר ליחידה, לעומת 13 סנט בגרסה הגנרית, על פי המחירים שמופיעים ב-National Average Drug Acquisition Cost.

בדיווח נמסר, כי בבריטניה מספקים הרוקחים באופן אוטומטי גרסאות גנריות, אך בארה"ב רשאים הרופאים לעמוד על כך שהמטופל יקבל את הגרסה המקורית וזאת באמצעות צירוף הערה למרשם שהם מנפיקים: "לתת את התרופה בעלת השם המצוין במרשם".

חלק מהרופאים בארה"ב טוענים, כך נמסר, שהם נרתעים מהעברת מטופליהם לגרסאות הגנריות לאחר שכבר התרגלו לתרופה מסוימת. בייחוד כשמדובר בחולים במחלת נפש או בבעיה רפואית מסכנת-חיים.

תגובת פייזר שנמסרה בדיווח: "קיים פלח באוכלוסיית המטופלים שמעדיף תרופות מקור במקום את מקבילותיהן הגנריות. לחולים אלו צריכה להיות גישה לתרופות הדרושות להם. יותר מ-99% מהמרשמים לליפיטור הם לתרופות הגנריות".

נושאים קשורים:  חדשות,  תעשיית התרופות,  ארה"ב,  מרשם,  רווח,  ליפיטור,  פרוזק
תגובות