חדר צנתורים חדש ומשוכלל נחנך בשבוע שעבר במרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים. בית החולים מסר, כי חדר הצנתורים החדיש מאפשר למנתחי הלב ולקרדיולוגים שיתוף פעולה בביצוע פעולות מורכבות במטופלים ברמת סיכון גבוהה, בצורה בטוחה יותר.

אחד החולים הראשונים שעבר טיפול בחדר הצנתורים החדש הוא גבר כבן 60 עם היצרות בעורק ובמסתם הראשי של הלב. הוא טופל בחדר הצנתורים ובו בזמן עבר במקום ניתוח מעקפים. הניתוח בוצע על ידי פרופ’ דני ביטרן, מנהל המחלקה לכירורגיה לב-חזה והצנתור על ידי ד"ר ירון אלמגור, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית.

מימין: ד"ר ירון אלמגור, ד"ר ראמי ג'ועבה וד"ר דוד רוזנמן (צילום: "שערי צדק")

מימין: ד"ר ירון אלמגור, ד"ר ראמי ג'ועבה וד"ר דוד רוזנמן (צילום: "שערי צדק")

ד"ר ירון אלמגור: "היכולות המיוחדות שפתח בפנינו החדר החדש מאפשרות לתכנן דרך פעולה מקורית"

ד"ר אלמגור אמר, כי "היכולות המיוחדות שפתח בפנינו החדר החדש מאפשרות לתכנן דרך פעולה מקורית. המטופל, שסבל מבעיה מורכבת, לא התאים לניתוח לב פתוח והיה חשש לחייו. לאחר בחינת כל האפשרויות הוחלט לנסות גישה חדשה, שעד כה בוצעה במטופלים ספורים בעולם".

ד"ר אלמגור הוסיף: "הפעולה ההיברידית היתה יוצאת דופן. עיקרה שיתוף פעולה של צוות הלב בביצוע ניתוח המעקפים בחדר הצנתורים כאשר הלב פועם והשתלת המסתם האאורטלי באופן מלעורי דרך אבי העורקים החשוף. החולה התאושש במהירות ושוחרר במצב טוב לביתו".

בית החולים מסר, כי הציוד שמופעל בחדר הצנתורים הוא הראשון מסוגו בארץ. הוא תוכנן במיוחד כדי לאפשר ביצוע פעולות מורכבות ביותר. בחדר ציוד לראייה ולניווט תלת-ממדיים, ביחד עם ציוד הדמיה מתקדם. מערכת ההדמיה במקום פועלת בקרינה נמוכה תוך קישור לכל מערכות בית החולים. העבודה נעשית בו-בזמן עם מספר גדול של מסכים המעבירים נתונים בזמן אמת. מיטת המטופל מתכווננת והיא בעלת חופש תנועה ג'ירוסקופי, המאפשר דיוק רב בביצוע הפעולות השונות.