חדשות

צה"ל יאפשר לחיילים גישה למערכת ממוחשבת לניהול תורים וקיצור הליכים רפואיים

המערכת הממוחשבת, בשם "אל-תור" מופעלת מאז אפריל השנה ברשת האינטרנט הפנימית של צה"ל ובמחשבי הצבא; בקרוב תתאפשר לחיילים גישה גם מטלפונים חכמים

טלפונים חכמים (צילום: אילוסטרציה)

מערכת ממוחשבת בשם "אל תור", שהופעלה בבסיסי צה"ל כדי לחסוך מהחיילים עמידה בתור לרופא לקבלת מרשמים קבועים לתרופות, בקשה להפניה, צורך בטפסים שונים או תדפיס מידע רפואי, עוברת עתה תהליך אפיון כדי להפוך אותה לנגישה לכלל החיילים באמצעות מחשב או טלפון חכם; כך מדווח הבוקר (ב') "ישראל היום".

המערכת מיועדת לתת מענה למחסור ברופאים ביחידות העורפיות ולהביא לצמצום בפעילויות ביורוקרטיות של רופאים במרפאות צבאיות. כיום, דיווח העיתון, כ-40% מהזמן שרופאים אלו משקיעים בעבודתם במרפאה מוקדש למטלות ביורוקרטיות.

סא"ל ד"ר חגית פדובה, ראש ענף רפואה במחלקת שירותי הבריאות בחיל רפואה, מסרה לעיתון כי המערכת עברה הרצה החל מדצמבר 2015 והוכנסה לשימוש בכל הצבא כבר באפריל השנה. עתה, מושקע מאמץ להביא אותה לכל החיילים באמצעות הטלפונים החכמים. בינתיים המערכת פועלת רק ברשת האינטרנט הצה"לית ובמחשבים צבאיים בלבד.

ד"ר פדובה ציינה: "המערכת מנגישה ומשפרת באופן משמעותי את השירות הרפואי הניתן לחיילים, מייעלת וחוסכת משאבים ומצמצמת את הפניות המנהלתיות למרפאה. תורים לרופא יכוונו לבעיות רפואיות במקום לפרוצדורות ביורוקרטיות. כך ייחסך זמן יקר גם של הרופאים".

בעוד מבוטחי קופות החולים מכירים שימוש במערכת ממוחשבת להזמנת תור, לקבלת מרשמים וגם להתייעצות וירטואלית עם רופאים – בצה"ל נושא זה לא התפתח ובשנים האחרונות אף נמתחה ביקורת על השירות הרפואי שמקבלים החיילים. הצבא ניסה להפריט את הטיפול בחיילים המשרתים בקריה ובתל השומר, אבל ניסיון זה כשל והסתיים ב־2014.

נושאים קשורים:  חדשות,  צה"ל,  מערכת ניהול תורים,  "אל-תור",  ביורוקרטיה
תגובות