דעות

השביתה הזו היא בגלל הרשעות של מי שמשפיל את הרופאים

שביתת הרופאים היא לא עבור שכר הבכירים ולא עבור המנהלים; השביתה היא עבור הרשעות של מי שמשפיל את הרופאים ומי שלא נותן תקנים למרות ההבטחות הרבות

בית חולים "ברזילי" באשקלון (צילום: אילוסטרציה)

האופן שבו הציבור מתייחס לרופאים במדינת ישראל הוא בושה וחרפה. ציבור הרופאים, שנותן מעצמו מסביב לשעון, נתפס כקבוצה חמדנית ורודפת כסף, בעזרת מצג-שווא שיוצרים כמה עיתונאים ואנשי משרד האוצר.

לא פעם ראיתי בעיתונים הכלכליים עיתונאים שמאשימים את הרופאים בעליית יוקר המחיה בישראל. אך לא ראיתי אף עיתונאי שכותב שבמשך למעלה מ-50 שנה הרופאים עובדים בתת-תנאים, בחוסר תקנים, בצפיפות איומה במחלקות, ללא מספיק אחיות וצוותים פרה-רפואיים, סוחבים מיטות בעצמם משום שאין מספיק כח עזר, לא ישנים בלילות בתורנויות ועובדים למעלה מכל מגזר אחר באופן רצוף - ללא כל הגנה מצדה של הסתדרות העובדים בישראל.

"ציבור הרופאים, שנותן מעצמו מסביב לשעון, נתפס כקבוצה חמדנית ורודפת כסף, בעזרת מצג-שווא שיוצרים כמה עיתונאים ואנשי משרד האוצר"

רופאים מגיעים לבית החולים בכל שעה משעות היממה, לבדוק את החולים תוך הקרבה אישית ומשפחתית, וללא תמורה כספית הולמת להשקעה בשעות העבודה. למרות זאת, גם כאשר הם עובדים שעות רבות במקצוע - הם מושפלים.

מדובר בציבור עובדים במקצוע חופשי שלא האמינו לו, והחליטו "להענישו" בשנת 2011 בהפעלת שעון נוכחות - כאילו היו גנבים בלילה. השעון הראה דווקא הפוך- כמה שעות מבלים הרופאים בבתי החולים, דבר שחייב את הנהלות בתי החולים לשלם מכספם על עודף השעות. איזה מגזר היה מוכן לעבוד בסופי שבוע, לילות, חגים ושבתות ולקבל תמורה הנמוכה מזו שמקבלת עוזרת בית?

"הלוואי וכל 100% מהרופאים בישראל היו מרוויחים כך, אך לצערי רק כ-10% מרוויחים שכר גבוה"

אז יש כאלה שמלינים שהרופאים מרוויחים הרבה כסף. קנאים. לדעתי האישית, הלוואי וכל 100% מהרופאים בישראל היו מרוויחים כך. אך לצערי רק כ-10% מרוויחים שכר גבוה. בעקבות ה"עליהום" התקשורתי, אני לפעמים מאחל שאנו הרופאים היינו שייכים לעובדי נמל אשדוד, לחברת החשמל, לנתב"ג - אז היו מתגמלים אותנו כהלכה ודואגים שלא לפגוע בשמנו הטוב.

רופאים הם ציבור שלמד שנים רבות למען השגת התואר הנכסף והשקיע מזמנו ומכספו האישי להשתלמות בחו"ל - כ-12 שנה של השתלמות במקצוע ללא השקעה כלל ממדינת ישראל. המדינה למעשה מקבלת רופאים מומחים בעלי שם עולמי ללא כל השקעה מצדה. איזה מגזר לומד כל כך הרבה שנים ומרוויח יחסית כה מעט?

למעשה, ככל שלומדים יותר מרוויחים פחות ברפואה. לאחר ההתמחות שכר הבכירים במערכת הציבורית יורד, משום שהפירמידה צפופה ואין מספיק כוננויות לחלוק עם שאר הרופאי. לכן, המשכורת הבסיסית יורדת.

השביתה האמורה להתחיל ביום חמישי הקרוב היא לא עבור שכר הבכירים ולא עבור המנהלים. השביתה היא עבור הרשעות של מי שמשפיל את הרופאים, מי שלא נותן תקנים למרות ההבטחות הרבות. מי בכלל יודע שבשביתה של 2011 הובטחו 1,000 תקני רופאים (מתוכם 500 למתמחים, 500 למומחים) ולמתמחים הוסיפו מאז רק 91 תקנים? ומי שמע שהבטיחו שעתיים שינה למתמחים ולמעשה עד היום נמנעו מלבצע זאת?

המתמחים שוכבים על הגדר ואין מי שיעזור. משרד הבריאות והאוצר מחרישים כאשר המתמחים צועקים שאינם יכולים לעבוד 26 שעות רצוף. הייתי רוצה לראות את נערי האוצר עובדים 26 שעות רצוף. נראה מה יגידו אז. מי בציבור מוכן לעבוד 26 שעות רצוף?? מדוע לא מוסיפים מיד תקנים ומאיישים משרות בעזרת רופאים שכיום יושבים מובטלים, בשל מחסור בתקנים?

המדינה החליטה להילחם עד חורמה ברפואה הפרטית לא על ידי שיפור המערכת הציבורית, אלא על ידי "זריקת" החולים ממערכת פרטית יעילה ומפוארת אל מערכת ציבורית כושלת וללא כח אדם ומשאבים. התהליך יוביל לקריסה הולכת וגוברת של המערכת הציבורית לתורים מתארכים, ולגביית כסף רב יותר עבור פרוצדורות וניתוחים.

נושאים קשורים:  דעות,  שביתה,  המאבק בחוק ההסדרים,  הר"י,  שעון נוכחות,  רפואה פרטית,  רפואה ציבורית,  משרד האוצר
תגובות

הנך צודק חלקית!
יש להדגיש שקיימת השפלה מחפירה של ציבור חולינו, שאין אחר שיצא להגנתם מלבדינו! (ראה הרמיסה ברגל גסה של חוק זכויות החולה וכבודו)
ואותנו מנסים נערי האוצר ושולחיהם להפוך "לעבדים נרצעים" של המערכת עליה הם מנסים להשתלט!
לא יקום ולא יהיה!
נלחם בכך בכל דרך אפשרית ובכל מחיר!
נלכד את שורותינו ונמצא דרך לגיוס דעת הקהל למען חולינו - רק כך נוכל להכריע את אלה המנסים "לקום עלינו...!
אנו חייבים לנצח בקרב "על הבית",בית שנבנה לתפארת ע'י דורות של רופאים דגולים!
בכל הכבוד הראוי, פרןפ' תיאו דב גולן.
!

תיאו היקר,
תודה על תגובתך. אני לעיתים נפעם מעוצמת ה"שינאה" וההשתלחות של מספר כתבי בריאות על חברי, עמיתי הרופאים, כאילו תפסו את "האשם" בהעלאת יוקר המחיה בישראל. באחד העיתונים הכלכליים אף מצאתי לא מזמן כתבה ארסית מלווה במספרים המייחסת לאותם "כוכבים" מאיתנו המרוויחים, ובצדק רב, סכומי כסף גבוהים (יחסית) את הסיבה ליוקר המחיה ועוד הרבה מתחלואי המדינה... מזל שאת רצח ארלוזורוב לא יחסו לנו. מדוע? למה זה קורה? לא צריך ללכת רחוק. אתה בוודאי קורא את תגובות הטוקבקיסטים על ציבור הרופאים. למה?? משום שאין לנו יחסי ציבור טובים. למדנו להחריש ולבצע את עבודתנו בהשקט ובצנעה כי כך חונכנו. אנו מדור אחר. דור שעבד מבוקר עד לילה ועוד אמרנו תודה כשביקשו שנשאר עוד יום ועוד לילה "לטובת החולים". מי מעריך אותנו?? ראה מה מעריכים בישראל: את העשירים, את בעלי השררה, את בעלי הממון. אבל הרופאים שהם מלאכים ללא מרכאות אף אחד לא מכבד פרט לחולים עצמם שהם המיעוט במדינה. אם משפחות חולים יכולים לנהוג באלימות כלפי רופאים בחדרי מיון ובבתי חולים זה מראה על טיב המעמד שלנו. אבל הגיע הזמן שגם אנחנו נתפכח. כן- טעינו בשביתה הקודמת ולא דרשנו לתקן את שכר היסוד שלנו שממנו נגזרים כל שאר הפרמטרים כולל הפנסיה. במקום זאת הלכנו שולל אחרי זוטות כמו תוספת גלובלית, תוספת השתלמות, תוספת פריפריה ועוד. עד היום נערי האוצר צוחקים מאיתנו. כשלנו בשביתה הקודמת. לא היינו מספיק פיקחים. סונוורנו. אבל היום אנו חדים יותר, מפוכחים יותר אבל אסור לרמוס אותנו עם כל מיני פטנטים שנקראים חוק ההסדרים. מדוע פתאום לא נראה לאנשי האוצר שמותר לנו על חשבון השעות החופשיות שלנו לעשות קליניקה פרטית ולבקש כל סכום שנראה לנו?? מדוע לעורכי הדין, לרופאי שיניים, למגשרים, לשופטים שעוסקים בתיווך ובגישור ועוד מותר??כי אנו חלשים. אין לנו יחסי ציבור טובים. חייבים לשנות זאת ומייד. אנחנו אנשים משכילים, למדנו שנים רבות עד שהגענו למומחיות שלנו והמדינה זכתה בנו בחסד וללא כל אגורה אחת. הגיע הזמן לשנות זאת וכעת.

אנונימי/ת
10.08.2016, 20:14

אחת הרעות החולות של מערכת הבריאות היא דווקא ההסתדרות הרפואית בישראל. למרות שזה נשמע הזוי זו האמת לאמיתה. מדובר בנציגות חלשה ומחלישה שמעייניה לא בדאגה לחברים אותם היא אמורה לייצג ולדאוג לאינטרסים החיוניים שלהם כמו תנאי עבודה הוגנים,תקנים מספיקים,שכר בסיס ראוי והזכות הבסיסית להתפרנס באופן חופש וראוי ,כמו בכל מקצוע חופשי אחר. הר"י דואגת רק לפרנסת בעלי המשרות שלה. גובה מסים שערורייתיים מחבריה וגמלאיה ומפקירה אותם מזה שנים. האוצר ומשרד הבריאות מכיר ויודע זאת היטב ולפיכך הרופאים מהווים מטרה קלה,בשר לאופורטוניסטים ולפופוליסטים למינהם. מה קל מלהתאנות לחלשים וללא מוגנים? חברו יחדיו טהרנים מקצועיים עיתונאים ובעזרת השלטון הרקוב והפכו את הרופאים לגליאטורים בזירה....אם הארגון הרקוב הזה היה מתנהל אחרת , ולו הרופאים היו פחות בעלי מחויבות אישית וגם פחות פחדנים ,לא היו מבשלים להם חוק הסדרים כזה. השפלה והתעללות כזאת ניתן לעשות רק לרופאים בישראל.

11.08.2016, 08:52

אז היום הסבירו לי שלא ברור על מה השביתה מחר... כי הרופאים הם שיאני שכר תמיד בטורים הפרופוגנדים של העתונות, ובכלל קמתם על הרגליים האחוריות רק שרצו לפגוע ברפואה הפרטית, ובשכר מנהלי המחלקות, ועוד טענות על טענות על טענות..... אז אני בכל זאת אנסה להסביר.
מתוכננת שביתת מורים לקראת השנה הבאה. שביתה זאת מגיעה לאחר הודעת שר החינוך כי יש הסכמה גורפת של אנשי משרדו ומשרד האוצר שבשנת הלימודים הקרובה ייאסרו שירותי שיעורים פרטיים כתגבור לילדי ישראל, מחוץ לבתי הספר. על פי הסטטיסטיקה שנאספה בשנים האחרונות, יש יותר ויותר תלמידים שנזקקים לתמיכת שיעורי עזר בבתיהם הניתנים על ידי מורים העובדים בשירות הציבורי. מעתה מורים שירצו לתת שיעורים כתגבור ולהעלות את שכרם, יוכלו לעשות זאת בשעות אחר הצהריים בין כתלי ביה"ס. מאחר שגם ככה המורים ישתמשו בשירותי בתי הספר מבחינת כיתות הלימוד, התשלום יהיה מופחת - עשרים שקלים לשעת לימוד, בנגוד למחיר המקובל היום הנע סביב כמאה שקלים לשעת תגבור פרטית. מצד שני, מאחר שגם ככה ההורים היו משלמים 100 שקלים בעבר לשיעור פרטי, הם ישלמו" רק" חמישים שקלים לשעור מסוג זה. בנוסף על מנת לאפשר למספר רב של תלמידים לקבל את השירותים הפרטיים בין כתלי בתי הספר הוחלט כי השיעורים יערכו במסגרות של עשרים תלמידים בכל שעור. כך תתאפשר למערכת החינוך לתת שיעורים פרטיים ולתגבר תלמידים חלשים בצורה מיטבית..... במקביל תתאפשר למורים לקבל תגמול הולם על עבודתם.
עכשיו..... את זה אתם מצליחים להבין???!!!!

ממש אבל ממש דוגמא למופת (...). אם כך אז כלל לא הבנת ואינך מתימר להבין עד כמה המצב ברפואה עגום. הרופאים עובדים במערכת ציבורית שמאז קום המדינה ועד היום רק הלכה וגדלה מבחינת מיטות חולים (וגז זאת לא מספיק ביחס לגידול באוכלוסיה) אולם ללא הגדלת תקנים של רופאים, אחיות, צוות עזר וכד'. גם שכר הבסיס של הרופאים כמעט ולא השתנה. העומס על הרופאים הלך ועלה. בנוסף יש ירידה במספר הרופאים לאוכלוסיה, יחד עם הזדקנות הרופאים ויציאתם לפנסיה. יוצא שמצד אחד יש אוכלוסיה גדולה יותר בישראל, יותר חולים מורכבים, יותר חולים קשים אבל עם מעט צוות רפואי ופרה רפואי- כל זה מקשה על הרופאים בעבודתם. ובנוסף כפי שאתה יודע (אולי כנראה שאינך יודע??), השכר לרופא במערכת הציבורית נמוך ביותר. כדי שבכל אופן הרופא יוכל לפרנס (בכבוד או לא) לפי הסכם שנחתם בין המעסיקים לרופאים (הסכמי עבודה) לרופאים מומחים מותר לעבוד בקליניקה פרטית לאחר שעות העבודה במערכת הציבורית, על חשבון זמנם החופשי. ללא קליניקה פרטית (וכמובן לא כל הרופאים עושים קליניקה פרטית) לא ניתן להתפרנס בכבוד. הרופאים לא מבצעים קליניקה פרטית במסגרת בתי החולים בזמן העבודה!!!. עד כאן מובן??? משלא מולאו הסכמים שבהם הובטחו תקנים של רופאים (מתוכם 500 מתמחים) בשביתה ב 2011, ומשמעמד הרופאים נרמס, ומשעומדים ומרעים את תנאי השכר של הרופאים ומצירים צעדייהם בקליניקה הפרטית עם טריקם ושטיקים של "רופאים מומחים בהסדר" עם המבטחים/קופות החולים, הרי שלא נותר אלא לנצל את "נשק יום הדין" וזה שביתת הרופאים. הבנת??? וראה זה פלא מה קרה אצל עובדי נמל התעופה בן גוריון רק לפני מספר ימים: רק איום על שביתה ומייד קיבלו תוספת של 2 משכורות בשנה. אבל אצל הרופאים, שמתמחים על חשבונם וללא כל עזרה מהמדינה, נקראים לבתי חולים 24 שעות ביממה ללא תמורה הוגנת, עובדים מעל 26 שעות רצוף ולא מוכנים לקצר את התורנויות, אצלהם שביתה לא מזיזה לאיש את קצה האצבע. כי הרופאים זה עם מיוחד. עם של יפי נפש. עם של אידיאליסטים ואנשים הומאנים. הגיע הזמן שגם הרופאים יתפקחו. דרישות לגיטימיות כמו תקנים, קיצור התורנויות של המתמחים, רפואה פרטית לאחר שעות העבודה עם תשלום ללא הגבלה כפי שנהוג אצל כל המקצועות החופשיים - הם רק חלק ממה שמגיע לנו כאזרחים במדינה דמוקרטית. כל הגבלה על מגזר זה של רופאים משולה לפגיעה בחופש המקצוע ופגיעה בכבוד האדם וחרותו. זכותו של כל חולה לבחור רופא פרטי ולא לקבל "רופא אפוי" מהמבטח/קופת החולים בלבד. זכותו של הרופא להתפרנס בכבוד. זכותו של הרופא ליחס מכובד. זו לא בושה, זה הכרח!!! אתה מבין???

11.08.2016, 11:50

כרופא כמוך.... אני מבין. ויותר ממבין. גם אני מרוויח 45 ש"ח לשעה במשרתי בבית החולים. הדוגמא שנתתי הייתה להפשטה של המצב. כי בציבור לא ממש יבינו את כל המילים הקטנות בחוק ההסדרים, ולצערי בעיתונות ובמהדורות החדשות לא ממש מועבר מסר חד בעניין השביתה שלנו.

חסר לנו- ואני אומר בכאב רב- מערכת הסברה סוג א'. מערכת ההסברה של הר"י, עם כל הכבוד והזהירות- צולעת כמו ברווז צולע. כל ילד יודע שחייבים כאן מערכת הסברה מהטובות שניתן לקחת, דוגמה של רני רהב וכד' (אם יש בכלל דומה...). מי שמדבר בשם הר"י או שאינו נשמע ברמה או דבריו נשמעים לא טוב. עם כל הכבוד ליו"ר הר"י הוא אינו דמות שעוברת מסך, לא מבינים אותו, הוא לא דמות שהייתי שם בתקשורת (שוב זה לא משהו אישי). חייבים לשים אנשים בעלי כריזמה שיודעים לדבר בתקשורת. אנחנו נראים ונשמעים לא טוב!!!!

אנונימי/ת
11.08.2016, 12:54

אם נמשיך עם הדוגמה שלך ... אף אחד לא מדבר על "מורים". מדברים על "מנהלי בתי ספר".
זה אכן רצוי וראוי שמנהל בית ספר יקדיש את זמנו ומרצו לעבודת בית הספר (שהיא מספיק תובענית) ולא יעסוק במתן שיעורים פרטיים.

ולגבי מורים שאינם מנהלים. זה באמת צורם אם מורה שמלמד את התלמיד במסגרת בית הספר , יעניק לאותו תלמיד גם שיעורים פרטיים אחר הצהריים.

11.08.2016, 16:27

מי שיתעמק בחוק ההסדרים מבין שמדברים בהחלט גם על מורים ולא רק על מנהלי בית ספר. המציאות שתווצר לאחר אכיפת החוק תהיה שירותים מצומצמים יותר שהאזרח יוכל להרשות לעצמו, השתתפות עצמית גבוהה יותר, ותגמול מופחת לרופאים שיעבדו "פרטי" דרך שב"ן וביטוחים חוץ קופות חולים..... בדומה למורה הדימיוני שתיארתי.... ובכלל עולה השאלה מדוע המדינה פוגעת בחופש העיסוק של הרופאים, מדוע אין הגבלה על הביטוחים בהעלאת ההשתתפות העצמית לחולים, מדוע יש רשימה סגורה של רופאים עליהם החוק לא יוכל. ומעל הכל הרעיון שכדי לתגבר את הרפאה הציבורית, מבצעים הגבלות לרפאוה הפרטית תמוהה מאוד. הרי אם רוצים לשפר שירות לא מן הראוי שיזרימו תקציב בכדי לאפשר זאת??

אנונימי/ת
11.08.2016, 15:06

אחת הבעיות היא הר״י עצמה. היא גובה מאיתנו סכומים שערורייתיים, וגם מהמתמחים שהיא בכללם לא מייצגת.
השביתה הזאת היא פשוט שביתה דפוקה, כי המסר שלה כל כך מעורפל ולא ברור, שזה רק מעורר עוד יותר אנטגוניזם מהציבור.
ההסכמים הקיבוציים עד עכשיו לא ממש היטיבו את תנאינו, אפילו הפוך. העברת כרטיס? חובת עבודה בערבי שבת וערבי חג? חיוב מומחים לעשות תורנויות? תוספת מצחיקה למשכורת? בונוסים למקצועות מצוקה שאחרי שנתיים כבר הפסיקו לתת, ומשלמים עליהם מיסים גבוהים, וצריך להתחנן בשביל לקבל אותם?
מי צריך את הר״י בכלל? נראה לי שהם יותר מזיקים מאשר עוזרים.

אנונימי/ת
11.08.2016, 18:33

הגיע הזמן לפרק את הר"י ולשלוח את אידלמן הביתה ויחד איתו את כל המנגנון המנופח שהוקם בהר"י. לחזור ולנסות להקים את ארב"ל. האיום שהביטוחים דרך הר"י יפגעו איבד ממשמעותו - הביטוחים הללו נשחטו ע"י האוצר ואיבדו כל תועלת והר"י נכשלה בנסיון לפתור את הבעיה. היכן הכסף ששולם בעבר לביטוחים אלו?

אנונימי/ת
11.08.2016, 20:20

עשרות שנים ממשיך הבכי והנהי של רופאים, אבל הם ממשיכים לעבוד באותם התנאים ועבור 45 ש"ח לשעה, ללא שום שינוי בתפיסת הפרופסייה בציבור, בעיתונות, והשלטון. למה?! אני עזבתי את המערכת הציבורית בשאט נפש. אם עוד היו עושים כמוני, אולי משהו היה משתנה

אנונימי/ת
11.08.2016, 21:30

היכן עובדים ב 45 ₪ לשעה ?
אני ימצא לכם בדרום עבודה גם 80 ₪
השאירו פרטים

תסכימו שמוציאים שם רע לרופאים ועושים מסע של "עליהום" על הרופאים בתקשורת ללא כל סיבה מוצדקת. חייבים להפסיק זאת מיד. חייבים להחזיר את השפיות. חייבים לאפשר לרופאים עבודה נאותה במערכת הציבורית אולם גם לאפשר עבודה במערכת פרטית ללא כל הגבלה של התגמול שהרופא מבקש. זו זכות בסיסית בכל מקצוע חופשי. יש לבטל את האופציות שנותנים למבוטחים לקבל יעוץ אך ורק מרופאים ששיכים לפול של חברות הביטוח/קופות החולים בלבד ולאפשר לכל אזרח לקבל חוות דעת ויעוץ מכל רופא שרוצים. זכות זו היא זכות בסיסית של אזרח במדינה. כל דרישה לאפשר יעוץ אך ורק מרופאים במאגר של הביטוחים בהכרח מביא לאפליה ולהורדה כפויה של יכולת ההשתכרות החופשית ולפגיעה בכבוד האדם וחרותו. כמו שכל אזרח יכול לבחור מכונית לפי יכולתו הכלכלית, ספר לפי רצונו, דירה לפי רצונו ויכולתו, כך יוכל כל אחד לבחור רופא לפי רצונו ויכולתו. כל כפיה לקבל רופא מסויים הינה מנוגדת לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו ויש לבטל זאת מייד.

אנונימי/ת
12.08.2016, 00:06

פרופסור נכבד. אתה יושב לך במגדל השן שלך ומטיף מוסר לכל העולם בנאומים ארכניים ונלהבים: חייבים, חייבים, חייבים.
על זכותו הבסיסית של כל אזרח לקבלת שירותי בריאות מתקדמים וזמינים שמעת? על כך שצדק חברתי מביא לחברה צודקת וטובה יותר, שמעת? על כך שבעשר השנים האחרונות האזרחים משלמי המסים נאלצים לשלם מכיסם יותר ויותר, עבור שירותי רפואה שמגיעים להם מתוקף היותם אזרחים שמשרתים בצה"ל ונאמנים למדינה שמעת?
אתה זורה חול בעיניים עם הסיסמה השחוקה של הרפואה כ"מקצוע חופשי". אפילו האמריקאים יודעים כבר שבכל מערכת חברתית הוגנת צריכה להיות רגולציה. אחרת נפתחים אותם פערים מבישים שנוצרו בישראל בזכות "ליברלים" כמוך- פערי ענק בין עשירים לעניים, בין פריפריה לבין מרכז. צריך להפסיק את ההשתוללות של הרפואה הפרטית והביטוחים שביניהם- מרמים ומשלים אזרחים תמימים וחסרי ידע.
תפסיק לילל על החיים הקשים של חבריך הרופאים הבכירים והמסכנים שעוזבים את בית החולים בצהרים כדי ל"עשות לביתם"... ותפסיק לקשקש את המנטרה השחוקה על "חוק יסוד כבוד האדם וחירותו". החוק הזה מיועד לחולים, לקשישים ולעניים ולא לך שיושב על סיר הבשר בבית החולים האקדמי שלך. הגיע הזמן שהרפואה הציבורית תחזור למימדיה הנכונים ותתן שירות רפואי ברמה גבוהה לכל אדם באשר הוא- גם אם הוא לא סלב או חבר של חבר של רופא. הגיע הזמן שהרפואה הציבורית תהיה באמת נחלת הציבור ולא מפעל עתיר הון שזמין רק ליחידים בעלי ממון.
(...וסליחה על ההתפרצות... אני אגב... רופא שאוהב את חוליו ואת מקצועו)

אני מבין בעקר מדברי ה"אנונימיים" עד כמה הם בלתי מרוצים מן מהצב הקיים, ובנוסף חוששים מלומר את דיעותיהם בגלוי פן יבולע להם!
כמו כן,קיימות תלונות על תיפקודה של הר'י!
חברים, חברי הר'י !
קיימת אמירה וותיקת ימים - אין הגיון "להתבכיין" על חלב שנשפך..."!
חוכמת חיים אחרת אומרת : באם רצונך להצליח ואף לנצח - לכד את שורותיך, וככל ששורותינו (כן תירבנה ) תפעלנה בלכידות - נצחונינו מובטח.
בקיצור,עלינו לנצל את ההכרזה על סכסוך עבודה ולעבור ממגננה להתקפה!!
כיצד?
עלינו לנצל מספר עובדות שגם הציבור הרחב יבין:
1.
לפני 30 שנה היה מדד מיטות האישפוז לאלף נפש 3.3 ,כיום1.87.
2.
ההמוצע העולמי בארצות המפותחות 4.6.!!
3.
כדי לשמור על הרמה של 1986 יש להוסיף היום 12,000 מיטות חדשות
שיכללו תוספת מאות חדרי ניתוח, הדמיה ,לידה וכו'
יש להוסיף אלפי תקני רופאים, יש להוסיף אלפי תקני אחיות ואלפי עובדי סגל שונים.

על האחריות לנהול כושל של מערכת הבריאות הציבורית ע'י משרדי האוצר-בריאות, התריעו לאחרונה הן מבקר המדינה והן נגידת בנק ישראל!
ניהול כושל זה, שהתבטא בתיקצוב בלתי הולם אחראי , להדרדרות המתמשכת של המערכת ,שהינה לדבריהם על סף קריסה!
דרישתם : שינוי כוון - התחלה מיידית של שיקום המערכת תוך תיכנון רב-שנתי ותיקצוב המתאים למטלותיה, עקב גידול משמעותי בגודל האוכלוסיה והיזדקנותה!

עלינו היום להתלכד מאחורי יו'ר הר'י בקריאתו "כי הגיעו מים עד נפש" וקביעותיהם החד-משמעיות של המבקר ושל הנגידה!
המשמעות אינה להסתפק בביטול חוק ההסדרים בתחום הבריאות!
המשמעות - החזרתה של "גזילת כבשת הרש"
המשמעות שיקום המערכת שיתבטא ראשית לכל בהקטנת העומס הבלתי-אנושי על הרופאים ויתר הצוות!
קיצור משמעותי ביותר של התורים לניתוחים וטיפולים התערבותיים למיניהם!
שיפור בולט של סביבת העבודה הן לצוות והן לחולינו, כשחוק זכויות החולה נרמס ברגל גסה היום !
מלחמה זו ששביתת האזהרה שלה היתה "יריית הפתיחה"
אסור לה להכשל!
הן עלינו להיות המגן לחולינו - בלעדינו אין גוף אחר!
הערת סיום: אסור שמלחמה זו תצטייר בעיני חולינו והציבור בכללותו , כמאבק על שיפור שכר הרופאים ותנאי עבודתם, עליהם לחוש ולהבין כי מלחמתינו הינה בראש וראשונה למענם!
בכל הכבוד הראוי, פרופ' תיאו דב גולן.

צר לי על דעתך אולם אני חולק עליה. אתה צודק לגבי רפואה שיוויונית אולם אין לך לבוא בטענות אלה אל הרופאים אלא אל הממשות בישראל. אתה מתבלבל בין תפקיד הרופאים כגוף פרופסיונלי לדאוג לרווחתינו ולעתידנו המקצועי לבין אחריות המדינה לקבוע את הרגולציה ואת מיתווה מדיניות במדינה. אתה משתלח לחינם באחיך הרופאים. לא אנחנו גרמנו לעיוות שביו הרפואה הציבורית הפרטית. אני לא אחראי חלאי שיוויון בחברה. אבל, אני כרופא מהשורה, שלמד למעלה מ 30 שנה, ואמנם יושב ב"מגדל שן" שהוא בי"ח ציבורי מרכזי בישראל, עדיין איני עוסק בפעולות פולשניות/ניתוחים אלא בקושי רואה מספר חולים פרטיים במרפאתי מעבר לשעות העבודה. זכותנו לקבל שכר הולם עבור תפקידנינו כרופאים בכירים במערכת הציבורית ואין חולק על כך שהתמורה אינה גבוהה במערכת הציבורית. אין חולק שזכותי כאדם פרטי לעסוק בכל מקצוע שאני רוצה צעבר לשעות שאני מחוייב להם בעבודתי בבית חולים ציבורי. עבור ה"זכות" לראות חולים בקליניקה הפרטית שלי, כידוע לך בית החולים מוריד 5% מהשכר החודשי שלי כפי שעושים בכל בתי החולים הציבוריים בשירות המדינה. האם זה מוצדק??? האם גם מורה המלמד פרטי אחר הצהריים ערב -המדינה מורידה לו 5% בשכר היסוד בעבודתו בבוקר בהוראה? האם גם לשופטים/עורכי דין מורידים 5% במשכורת הבוקר אם ירצו לעסוק בקליניקה פרטית בערב? אתה מערבב תחומים ולכן כנראה ה"שנאה" היוצאת ממך אינה מופנית לצינורות הנכונים. אנחנו הרופאים לא אחראיים להבדלים ביון המרכז לפריפריה. אנחנו לא אחראיים לביטוחים ול"גזל" ול"עושק" שקורה כיום לאלה ששילמו (כולל אני ובוודאי אתה) לביטוחים פרטיים ואירגוניים שונים עבור ביטוח סיעוד ופתאום בשל "חוק ההסדרים" והוראת המפקח על הביטוחים בבת אחת הפסיקו המבטחים את הביטוחים האלה ואנו כמו אחרים מוצאים עצמנו ללא ביטוח. כאמור לא אנחנו אחראים לכך וחבל שאתה מטיח בנו האשמות שווא. אנחנו גם לא אחראים שבגלל המשטר הנוכחי והרצון לחנוק את הרפואה הפרטית הערימו על הציבור ומסרו שכעת יהיה זול יותר לעשות ניתוחים/פרוצדורות בקופות החולים - אבל ראה פלא: קופות החולים גובות כיום פי 2-3 עבור פרוצדורות שונות מאשר היה קודם. עבור ניתוח ברך פי 4 מאשר היה קודם, עבור ניתוח קטרקט פי 2... ואילו המבטחים כעת נותנים את התותב הזול ביותר... כן... הזול ביותר... ההתלהמות שלך ויפי הנפש כמותך שחרדים לרפואה הציבורית לא יכולים לעמוד מהצד ורק להאשים אותנו בחמדנות. השעון שכפו עלינו יש לו שני צדדים. צד שלא אהבנו אבל צד אחר- יש לגטימציה מלאה מצד השילטון (לפי הסכמי עבודה שנכרתו בין ארגוני המעסיקים להר"י ב 2011) שמעבר לשעות הנדרשות מכל רופא לפי טיב עבודתו במערכת הציבורית, הרופא רשאי חלעזוב את מקום העבודה הציבורי לכל מטרה. הרי בשביל זה חייבו אותנו בשעון? אז מדוע אתה טוען שאנו "עוזבים את בית החולים בצהריים כדי "לעשות לבתיהם"??? לידיעתך היום אם השלמתי את ה 44 שעות השבועיות אני רשאי לצאת אף ב 10 בבוקר לכל מטרה פרטית שאחפוץ.... לא במחשכים כפי שהיה בעבר אלא לאור יום ובאישור המעסיק לפי הסכם שנחתם בשנת 2011. אז תפסיק להיות יפה נפש וצדקן גדול. באופן אישי אומר לך שכאמור איני מנתח ולא עושה פרוצדורות ואיני עובד בבית חולים פרטי ואם אני יוצא, זה להתנדבות במקומות שונית כולל צה"ל, נוער, וועדים מקצועיים, מוזיאונים ועוד. אני אישית מעולם לא יצאתי לכל עיסוק פרטי ומגיע לעבודה כל יום ב 5 בבוקר לבית חולים ציבורי. כך שבמקקרה אתה לא מתלהם על הרופא הנכון. אבל זו דוגמא טובה שנתת מדוע יש עיתונאים ששים עלי קרב ומרימים את הדגל כמוך שמי שאשם באינפלציה אלה ה"רופאים תאבי הבצע..." אז כדאי שרופים "יפי נפש" כמוך יראו את כלל טובת הרופאים. כאמור תפדיקו של הר"י להגן על הרופאים ולדאוג לרווחת עובדיו ולא למדיניות של קירבה פריפריה/מרכז. זה תפקיד הממשלה והכנסת. זה לא עיסקי ואיני חפץ להתעסק בכך. אני רק רוצה להגן עלינו כרופאים ועל אחינו הצעירים- המתמחים ולכן, בניגוד לך שכותב כאן מילים יפות, אני יוצא לעזור למתמחים, משתתף בישיבות שלהם כשצריך, כותב עבורם מה שאני חושב ותומך בהם מחשבתית. האם גם אתה עוזר לרופאים???

תיאו היקר- התגובה שלי היתה ל"אנונימי" מ 00:06 ולא לך. תודה וסליחה.

אנונימי/ת
12.08.2016, 13:39

אם תנאי העבודה כל כך גרועים ואם תנאי השכר כל כך גרועים ואם יש הרבה אופציות לעבודה בארץ ובחול (קפריסין) אז למה רוב הרופאים נשארים במערכת הציבורית? אני ירדתי ממשרה מלאה, לחצי משרה וכעת אני ברבע משרה. השינוי באיכות החיים וברמת החיים הוא בלתי נתפש.
אולי רדיפת התפקידים והתארים (מנהל מחלקה, מנהל יחידה, פרופסור) היא זו שקושרת את הרופאים למערכת הציבורית? אם כן - אז יש לזה מחיר והשיקול אם לשלם הוא אישי.
בברכה,
רופא שאינו פרופ ולא מנהל מחלקה/יחידה ושעובד בעיקר פרטי/תיירים/ביטוחים פרטיים ישנים שלא שונו. משתכר מצויין ועובד בתנאים של 5 כוכבים.

כשביבי מגיע לבדיקות תנו לו לחכות בתור כמו כולם. זה הוא המשפיל העיקרי של הרופאים. נראה אותכם גברים....

08.09.2016, 16:57

מילים כדורבנות! הכל נכון