חדשות

פגישה לילית בין נציגי הר"י לנציגי האוצר בניסיון למנוע את השביתה מחר

הערב: פגישה לילית בין נציגי הר"י לבין נציגי משרד האוצר ומשרד הבריאות בניסיון להגיע להבנות שיימנעו את השביתה הראשונה מאז 2011

יו"ר הר"י, פרופ' ליאוניד אידלמן (צילום: הר"י)

(עודכן 20:00)

פגישה לילית בין נציגי הר"י לבין נציגי האוצר צפויה להתקיים הערב ב-22:00, ורק לאחריה יתברר אם השביתה עליה הכריזה ההסתדרות הרפואית, המיועדת להתחיל מחר (חמישי) ב-08:00 בבוקר, אכן תתקיים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר בתדרוך מיוחד שקיימה הר"י אתמול בבוקר, כי "משרד האוצר ממשיך בחנק המערכת ואנחנו דורשים היום לתת משאבים באופן מידי לקיצור תורים - כדי לתת רפואה טובה. על זה המאבק שלנו ועל כך אנחנו משביתים את מערכת הבריאות הציבורית ביום חמישי"; ד"ר אידלמן הוסיף כי הר"י נוקטת צעד זה עכשיו - "כי אין לנו ברירה".

בתדרוך הודיעה הר"י רשמית על השבתת בתי החולים הציבוריים ביום חמישי. "המהלך נעשה בעקבות הקיצוץ המתמשך בתקציב הבריאות והפגיעה ברופאים ובחולים", אמר יו"ר הר"י. ד"ר אידלמן הדגיש, כי "הרופאים דורשים לבטל את פרק הבריאות בחוק ההסדרים".

צמרת הר"י בתדרוך לתקשורת לקראת שביתת מחאה על פרק הבריאות בחוק ההסדרים (צילום: הר"י)

צמרת הר"י בתדרוך לתקשורת לקראת שביתת מחאה על פרק הבריאות בחוק ההסדרים (צילום: הר"י)

יו"ר הר"י: "משרד האוצר ממשיך בחנק המערכת ואנחנו דורשים היום לתת משאבים באופן מידי לקיצור תורים - כדי לתת רפואה טובה"

הר"י מסרה כי השביתה תימשך 24 שעות, מהשעה 8 בבוקר ביום חמישי ועד 8 בבוקר למחרת. השביתה תכלול את בתי החולים הכלליים, הגריאטריים, הפסיכיאטריים והשיקומיים בכל הארץ. בתי החולים יעבדו במתכונת שבת וחג, לרבות שירותים וטיפולי חירום הניתנים בימי שבת וחג, דוגמת טיפולי דיאליזה דחופים, טיפול נמרץ, חדרי מיון, חדרי לידה, פגיות וטיפולים אונקולוגיים. מתן טיפול IVF ייבחן באופן פרטני על-ידי ועדת חריגים, שתדון בכל מקרה לגופו.

"המאבק שלנו הוא לא על שכר הרופאים. המאבק הוא על פיתוח מערכת הבריאות, על קליטת רופאים חדשים, על תקני רופאים, על קיצור תורים ועל שיפור הרפואה", הוסיף ד"ר אידלמן, "לא נסתפק בשביתה ביום חמישי ואנו מוכנים למאבק ארוך".

"ידיעות אחרונות" דיווח אתמול כי משרד הבריאות עשוי לפנות לבית הדין לעבודה כדי לנסות להוציא צווי מניעה נגד הרופאים.

לאחר מסיבת העיתונאים נפגשו נציגי הר"י עם בכירי האוצר, ביניהם הממונה על השכר, יוסי כהן, שהציג בפניהם כמה התחייבויות של המדינה. במכתב שפירסם הערב לאחר הפגישה נכתב, כי "בכוונת המדינה להוסיף תקני רופאים; בכוונת המדינה לפעול  כדי לקלוט את עובדי תאגידי הבריאות בבתי החולים (ובהם רופאים) באופן הדרגתי ומבלי לפגוע בהם; אין כוונה 'להכפיף רופאים למנהלי כספים' כפי שחששו בהסתדרות הרפואית; בכוונת המדינה לקדם את רפורמת קיצור התורים"

הר"י מסרה בתגובה כי מכתב הממונה נלמד - אבל נכון לעכשיו אין שינוי בכוונה לשבות.

אין בשורה בחוק ההסדרים

"בחוק ההסדרים השנה", הוסיף אתמול בבוקר יו"ר ההסתדרות הרפואית, "כמו גם בזה שאושר בשנה שעברה, אין שום בשורה ואין תוספת תקציבית למערכת הבריאות. מערכת הבריאות במדינת ישראל נמצאת כל הזמן ב'דיאטת רעב'. אנחנו רואים איך רופאים כל יום משתדלים, במשאבים מעטים, לתת טיפול מיטבי שמתאים למאה ה-21. אנחנו לא יכולים להמשיך ולהבטיח לתושבי המדינה רפואה מודרנית מיטבית בלי משאבים נוספים.

"בעקבות חוק ההסדרים המטופלים ישלמו את המחיר. כבר היום מטופלים משלמים יותר - ומקבלים פחות. אנחנו חוזרים ומדגישים כל הזמן, שכתוצאה מהשינויים ומהחנק של מערכת הבריאות - רופאים היום לא יכולים לתת טיפול כמו שאנחנו רוצים לתת והמטופלים משלמים יותר ומחכים בתור יותר זמן".

ההסתדרות הרפואית הכריזה לפני כ-13 ימים על סכסוך עבודה. תחילה מוקד המאבק של הרופאים היה בגזירות בחוק ההסדרים סביב איסור על עבודה פרטית על מנהלי מחלקות, אך האיום בחקיקה בתחום זה הוסר מהצעת החוק. יו"ר ההסתדרות הרפואית הבהיר, כי מדובר רק בהיבט אחד מבין אלה שהובילו להכרזה על סכסוך העבודה. בין השאר ציין את הסנקציות שמתוכננות נגד מנהלי בתי חולים שיחרגו מתקציבם, החלשת תאגידי הבריאות "ובאופן כללי (נגד) נטיית המערכת לראות את המציאות דרך החור שבגרוש בלבד", אמר.

מזכ"לית הר"י, עו"ד לאה ופנר, בתדרוך לתקשורת לקראת שביתת מחאה על פרק הבריאות בחוק ההסדרים (צילום: הר"י)

מזכ"לית הר"י, עו"ד לאה ופנר, בתדרוך לתקשורת לקראת שביתת מחאה על פרק הבריאות בחוק ההסדרים (צילום: הר"י)

"ציבור הרופאים מלוכד ומאוחד משום שאנחנו מרגישים שהגיעו מים עד נפש, המצב שהגענו אליו הוא מצב בלתי נסבל"

ד"ר נמרוד רחמימוב, יו"ר ארגון רופאי המדינה, האשים את שר האוצר משה כחלון באחריות למצוקת התקציב של מערכת הבריאות בישראל. "מנסים ליצור מצב שבו כאילו הרופאים עושים את זה כמלחמה על הכיס האישי שלהם. זו לא מלחמה על הכיס הפרטי, זו מלחמה על הרפואה הציבורית", אמר. לדבריו, הרפואה שנקראת פרטית נולדה מזה שמשרד האוצר לא תיקצב את מערכת הבריאות הציבורית. "הוא יצר מחסור בצורה מכוונת, יצר אפליה בין הפריפריה למרכז", טען.

"ההכרזה על שביתה כללית היא דבר קשה לציבור החולים", הודה גם פרופ’ חגי ציון, סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הרפואית. "אבל ציבור הרופאים מלוכד ומאוחד משום שאנחנו מרגישים שהגיעו מים עד נפש, המצב שהגענו אליו הוא מצב בלתי נסבל". פרופ’ ציון קרא לממשלה להשקיע יותר כסף במערכת הבריאות הציבורית "וכך היא תופעל גם אחרי הצהריים. הרופאים שלנו מוכנים לתת את השירות הזה גם אחרי הצהריים, אנחנו קוראים לשר האוצר ולשר הבריאות לנהל".

עו"ד לאה ופנר, מזכ"ל ההסתדרות הרפואית, הוסיפה: "יש הסכמה מקיר לקיר של כל אנשי המערכת, החל ממנהלי בתי חולים, מנכ"לי הקופות, רופאים ומטופלים, שחוק ההסדרים השנה מביא שורה של גזירות ואין בו ולו בשורה אחת. לא זו בלבד שעד היום שקל אחד לא הוזרם למערכת על מנת לקצר תורים, לטפל בבעיית חדרי המיון או לפתור את בעיית הזיהומים - כשבוחנים מקרוב את הבשורה של הגדלת סל התרופות מגלים שההיטל על השב"נים לא מוזרם לטובת סל התרופות אלא לטובת הקטנת השתתפות המדינה בסל הבסיסי.

"בכל גזירות האוצר (הנכללות בחוק ההסדרים) המשלם העיקרי הוא האזרח הזקוק לטיפול, כך לדוגמא בית חולים החורג מתקציבו הלא מספק מלכתחילה, לא יקבל תקציבי הצטיידות ופיתוח, כלומר הציבור לא יוכל לקבל ציוד רפואי מתקדם, תרופות וכדומה".

ד"ר אלכס לוין, סגן יו"ר הר"י, אמר: "חוק ההסדרים יפגע לא רק בבתי החולים אלא גם בשירותי הקהילה. מערכת הבריאות בקהילה חסרה רופאים - במיוחד בפריפריה. רופאי הקהילה לא ישבתו אמנם ביום חמישי אך תצטרף לצעדים הבאים".

בתוך כך, גם הסתדרות האחיות בראשות אילנה כהן פותחת חזית מול משרד הבריאות. כהן פנתה לליצמן ולמנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ואיימה בשביתה, "אם הדאגה לבריאות הציבור לא תעלה לראש סולם העדיפויות בתקציב המדינה". הסתדרות האחיות גם היא הכריזה על סכסוך עבודה. הארגון צפוי לשבות בספטמבר עקב סירוב המדינה לקלוט את אחיות בתי הספר כעובדות מדינה, וזאת בניגוד לסיכומים קודמים.

תגובת משרד הבריאות: "הבהרנו מהרגע הראשון שאנו מתנגדים למהלכים חד־צדדיים, בכלל זה מהלכי חקיקה". משרד האוצר: "השביתה מיותרת. המשרד הפנה באחרונה מיליארדי שקלים למערכת הבריאות הציבורית".

נושאים קשורים:  חדשות,  שביתה,  הר"י,  יו"ר הר"י,  רפואה ציבורית,  משרד האוצר,  משרד הבריאות,  המאבק בחוק ההסדרים,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות