חדשות

מש' הבריאות והתחבורה מקדמים התקנת אמצעים אלקטרוניים נגד שכחת ילדים ברכב

לפי התכנית, שהוצגה אתמול בדיון בכנסת, תחול חובה להתקין אמצעי אלקטרוני בכיסאות הבטיחות של ילדים, שיתריע על שכחתם ברכב; ליצמן: "משרד הבריאות ירכז את השתתפות כל משרדי הממשלה והגופים הנוגעים האחרים"

תינוק במושב בטיחות (צילום: אילוסטרציה)

משרדי הבריאות והתחבורה הודיעו כי יקדמו תכנית חירום למניעת שכחת ילדים ברכב, הכוללת חיוב התקנת אמצעים אלקטרוניים שיתריעו וימנעו את המצב. על ההחלטה נמסר אתמול (ד') בישיבה משותפת של ועדת הכנסת לזכויות הילד, שבראשה עומדת ח"כ ד"ר יפעת שאשא-ביטון (כולנו) ו-ועדת המדע והטכנולוגיה, בראשות ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה).

לפי ההודעה, התכנית יוצאת לפועל בעקבות סדרת דיונים שהתקיימו כבר בשבוע האחרון עם נציגי משרדי הממשלה השונים. במסגרת התכנית תוחל תקינה שתחייב אמצעי התרעה טכנולוגי ברכב פרטי. צוות עבודה במשרד התחבורה התחייב שבתוך שבועיים עד חודש ינסח המשרד מסמך תקינה שיוגש לשר.

ליצמן: "עלינו לקחת אחריות על ילדי ישראל ולהתייחס לשכחת ילדים ברכב כאל מגפה ולהיפגעות ילדים כאל מצב חירום"

לפי ההודעה, תחול חובה להתקנת מערכת בטיחות שכזו בכל כיסא בטיחות לילדים ברכב. החובה תחול בשלב ראשון לשלוש שנים. הח"כים שאשא-ביטון ומקלב התחייבו לקדם את התקינה מול ועדת הכלכלה והממשלה בעזרת שר הבריאות.

כמו כן, נמסר כי מערכת החינוך תגויס למיגור התופעה: בכל מסגרת חינוכית ייבנה מודל לדיווח על אי-הגעה של ילד לגן – הן מצד ההורים והן מהצוות החינוכי. בימי ההיערכות לפתיחת שנת הלימודים הקרובה יתקיימו מפגשים של המפקחות יחד עם הגננות והיועצות החינוכיות להעלאת המודעות לנושא. בכל גן ייבנה מודל דיווח שיתאים לו מול ההורים.

במקביל, יופצו חוזרי בטיחות למניעת שכחת ילדים ברכב על-ידי ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, דרך הגנים ואל הורי הילדים. המועצה לבטיחות בדרכים תצא בקמפיין הסברתי נרחב ברדיו לכל המגזרים בישראל. כל משרד ממשלתי שיש לו נגיעה להורים וילדים יפעל הסברתית בנושא. הקמפיין יהיה אחיד לכלל משרדי הממשלה. משרד החקלאות יקדם את נושא ההסברה בקרב בני המיעוטים.

שר הבריאות ליצמן אמר אתמול (יום ד') בעקבות ההחלטה: "מול הנתונים המזעזעים, עלינו לקחת אחריות על ילדי ישראל ולהתייחס לשכחת ילדים ברכב כאל מגפה ולהיפגעות ילדים כאל מצב חירום. לא יעלה על הדעת שילדים קטנים ימצאו עצמם ללא פתרון מול אזלת יד שניתנת ומחויבת למניעה. משרדי הבריאות והתחבורה יחד יאמצו את הטיפול בבטיחות הילדים כדי להביא לקידום מהלך חירום.

"שיתוף כל הגורמים המעורבים במהלך הזה חייב לתת מענה למגיפה הקשה, הן בהיבטי ההסברה והמודעות, והן בהיבטים הטכנולוגיים - כאשר המטרה היא למגר את התופעה הנוראה של שכחת ילדים ברכב והיפגעות ילדים. משרד הבריאות ירכז את השתתפות כל משרדי הממשלה והגופים הנוגעים האחרים".

ח"כ שאשא-ביטון הגדירה את תכנית החירום כ"רשת ביטחון לשמירה על חיי ילדינו. רק בשילוב ידיים נצליח למנוע את האסון הבא. התופעה המצערת הזאת גבתה כבר את חייהם של יותר מדי ילדים בישראל. עלינו לעשות כל מאמץ כדי למנוע זאת". תכנית החירום, מסרה, היא חלק מתכנית רחבה יותר, רב שנתית, למניעת היפגעות ילדים, שתגובש בשיתוף ובהובלה שר הבריאות ליצמן ובתמיכת משרד האוצר.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  שכחת ילדים,  מוות ילדים,  מכת חום,  חקיקה
תגובות