בתום דיון סוער, אישרה אתמול (ב') ועדת הבריאות של הכנסת תקנות חדשות של משרד הבריאות, הקובעות לראשונה תרופות ותכשירים רפואיים שרוקחים יוכלו מעתה לספק ללקוח במקרים מסוימים ללא מרשם רופא. שישה מחברי הוועדה הצביעו בעד התקנות, חבר אחד התנגד וחבר אחד נמנע.

מדובר בתרופות ובתכשירים הכוללים 21 חומרים פעילים, והאפשרות תוענק בתנאים ובמגבלות שונים. בין המצבים הרפואיים והתרופות שאושרו: טיפול באקנה (לדוגמה: בנזאמיצין), טיפול בעצירות (לדוגמה: לקסאדין, איזילקס), טיפול בדלקות עור / עיניים (לדוגמה: סינטומיצין, טרוצידין), טיפול בזיהומי עור (לדוגמה: הידרואגיסטן), טיפול בהשמנת יתר (לדוגמה: קסניקל), טיפול במיגרנה (לדוגמה: אימיטרקס, סומטריפטן).

לפי התקנות, התרופה תינתן לאחר שהרוקח עיין במידע הרפואי הנוגע לפניית הלקוח, באופן השומר על פרטיותו. הרוקח יהיה רשאי שלא לתת למטופל את התרופה ולהפנותו לרופא. בנוסף, חובה עליו ליידע את המטופל אם מרשם של רופא יאפשר לו לקבל את התרופה במחיר זול יותר. התקנות ייכנסו לתוקפן חודש לאחר פרסומן ברשומות.

בדיון אמר מנהל אגף רוקחות במשרד הבריאות, ד"ר אייל שוורצברג: "בחנו בדקדקנות את רשימת התכשירים, והשווינו למדינות אחרות בעולם. הרשימה צומצמה כך שאנחנו בטוחים מעבר לכל ספק שמדובר בתכשירים שיכולים להינתן בצורה בטוחה על ידי איש מקצוע, בעל ניסיון של 5 שנים לפחות ובעל תואר שני לפחות, שעבר את ההכשרה המתאימה".

ח"כ ד"ר עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת), רופא במקצועו ביחד עם סגן יושב ראש ההסתדרות הרפואית, ד"ר אלברטו אולצ'ובסקי, התנגדו נחרצת לתקנות. לדברי ד"ר אלצובסקי, "אזרחים ומטופלים ייפגעו באופן בלתי מתקבל על הדעת. מאלצים רוקחים להיות מאבחנים, זה לא חלק מהעבודה שלהם ומנוגד לחוק. לפעמים פריחה על העור שנראית פשוטה לכאורה, מבטאת למעשה מחלה מערכתית. אנחנו מפקירים חולים בידי מי שלא הוכשר לכך".

"יש חוק ברפואה לפיו רק אחרי אבחון נותנים תרופה. זה חוסר הגינות כלפי המטופל", הוסיף ח"כ ד"ר אבו-מערוף, "יש להסיר כל אחריות מהרופא במקרים שבהם רוקח מספק תרופה מהסוג הזה".

בתגובה לכך אמר יו"ר הסתדרות הרוקחים, דודו פפו: "מנסים להלך אימים על הוועדה". מנהל הוועדה המקצועית בארגון הרוקחות בישראל, ד"ר רון תומר, הוסיף: "האזרחים לא מטומטמים. אם המטופל לא ירגיש טוב אחרי קבלת התכשיר, ברור שיחזור לרופא".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) אמר בדיון: "הרוקחים הם אנשים משכילים עם שיקול דעת. תנו לנו להקל על טרטור האזרחים. זה לא מונע מכל מי שרוצה לגשת לרופא".

ח"כ מירב בן-ארי (כולנו) הדגישה כי רוב התרופות שיינתנו על ידי רוקח הן לשימוש חיצוני בלבד, ומהרשימה הראשונית שגובשה עוד בשנת 2014 הוצאו תכשירים שונים, ביניהם בין היתר קודאין.