חדשות

יו"ר הר"י: "הגיעו מים עד נפש. על הרופאים להתגייס למאבק פומבי על תדמית הרופא ועתיד כולנו"

ד"ר ליאוניד אידלמן נימק במכתב ששיגר לחברי הארגון את ההכרזה על סכסוך עבודה; לדבריו, משרד האוצר מתכנן פגיעה בתנאי העבודה של רופאים מלבד סוגיית העבודה הציבורית של מנהלי מחלקות; קראו את הנוסח המלא של הפרקים הרלוונטיים בחוק ההסדרים

ד"ר ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, שיגר בסוף השבוע מכתב לכל הרופאים חברי הארגון, בו סקר את הרקע להכרזה של הר"י על סכסוך עבודה שעלול להשבית את כל בתי החולים הציבוריים בישראל. במכתבו מדגיש ד"ר אידלמן, כי טיוטת חוק ההסדרים לשנים 2018-2017 שפורסמה מעידה על צעדים רבים הצפויים להתבצע בקרוב - שכולם בגדר פגיעה בציבור הרופאים וברפואה במדינת ישראל.

ביום חמישי התפרסמו טיוטות הפרקים הרלוונטיים בחוק ההסדרים לגבי הגבלת עיסוק מנהלי מחלקת למערכת הציבורית בלבד ושינוי אופי העבודה בתאגידי הבריאות.

כך כתב ד"ר אידלמן לרופאים: "היום (חמישי) הכריזה הר"י על סכסוך עבודה. אין בכוונתנו לסבול עוד 'עליהום' על הרופאים. לאחרונה, אנו מתעוררים כל
בוקר עם גזרות חדשות וכוונות זדון כנגד רופאים. עכשיו התפרסמה טיוטת חוק ההסדרים לשנים 2017 -2018 ובה צעדים רבים של פגיעה בציבור הרופאים וברפואה במדינת ישראל.

ד"ר אידלמן: "מנהל בית חולים, המחויב לשבועת הרופא, יצטרך עכשיו לשכוח את כל חובות הרופא, להזניח את המטופלים ולפעול רק משיקולים כלכליים"

"השינויים אותם מבקש האוצר להעביר בממשלה מהווים המשך ישיר של פגיעה בתדמית הרופא, ניסיון להוריד את ההשקעה בבריאות ואת זמינות הרופאים לטיפול בחולים, הן ברפואה הציבורית והן ברפואה הפרטית.

"במסגרת הצעות אלו, מבקש האוצר לפגוע באמצעות חקיקה, בעקרונות יסוד ביחסי עבודה במדינת ישראל ובהסכמים הקיימים ולפעול בניגוד לפסיקת בית הדין לעבודה. למעשה מנסים לשנות מיסודה את מערכת הבריאות ואת היחסים בין המטופלים לרופאים.

"על פי 'העולם החדש' (שיוזם האוצר) מי שיחליט על קליטת רופאים (בעבודה בבית חולים) הוא מנהל הכספים שיראה את המציאות דרך החור שבגרוש בלבד, ולא יהיה מחויב לתוספת תקנים, לא להפחתת העומס, לא למתן תנומות (למתמחים) ולא לקידום הרפואה ושיפור הטיפול בחולים.

"בין השאר, מבקש האוצר לאסור על הפרקטיקה הפרטית והעבודה הפרטית, בשלב זה ביחס למנהלי מחלקות ומנהלי יחידות בבתי החולים הציבוריים, לרבות המנהלים המכהנים, תוך נכונות לקיים מו"מ עם הר"י, תחת איום של חקיקה, במידה שהמו"מ לא יבשיל לכלל הסכמה.

"בנוסף, ישנה בהצעה שורה ארוכה של גזירות שמטרתן להחליש את תאגידי הבריאות והשפעתם של הרופאים בניהולם. גם בקליטת עובדי התאגיד בבית החולים, דבר שהר"י תמכה בו, קיימת אפליה כלפי ציבור הרופאים. בעוד שלגבי אחיות, עובדי מעבדה וטכנאי רנטגן, נקבע כי החל מינואר 2017 יש להעסיקם רק בבתי החולים הממשלתיים, הרי שביחס לרופאים הוראה זו קיימת רק החל מיולי 2019. החל מאותו מועד לא ניתן יהיה לעבוד יותר בפעילויות אחר הצהריים (ססיות) במסגרת התאגיד לשם קיצורי תורים וכיו"ב.

ד"ר אידלמן: "לא נסתפק עוד בהסברה ובשכנוע בחדרי חדרים. על הרופאים להתגייס למאבק ארגוני פומבי על תדמית הרופא והעתיד של כולנו"

"עוד נקבע, כי בית חולים שיחרוג מתקציבו לא יזכה לתקציבי פיתוח והצטיידות ומנהל בית החולים יועמד בפני הליכים משמעתיים. מנהל בית חולים, המחויב לשבועת הרופא, יצטרך עכשיו לשכוח את כל חובות הרופא, להזניח את המטופלים ולפעול רק משיקולים כלכליים.

"בכל השינויים אותם מבקש האוצר לבצע לא ניתן לראות ולו בשורה אחת או התמודדות עם הקשיים והבעיות של מערכת הבריאות הציבורית: לא ניתן מענה לאורך התורים, לא ניתן מענה למחסור ברופאים, וכל אחת מהגזירות רק מעמיקה את אי הספיקה של המערכת ותפגע בבריאותם של המטופלים.

"על רקע זה, התבשרנו עוד השבוע כי הממשלה מבקשת להעביר בחקיקת בזק, ערב הפגרה, העברת סמכויות רפואיות נרחבות לרוקחים, הכוללות בין השאר, אבחון ומתן טיפול תרופתי במצבים רפואיים שונים. בתמונה כוללת זו, אין לשכוח את המתקפה שלוחת הרסן ברופאים הפסיכיאטרים הנמצאת בעיצומה בימים אלה".

"הגיעו מים עד נפש!", כותב ד"ר אידלמן, "לא נסתפק עוד בהסברה ובשכנוע בחדרי חדרים. על הרופאים להתגייס למאבק ארגוני פומבי על תדמית הרופא והעתיד של כולנו".

נושאים קשורים:  חדשות,  הר"י,  טיוטת חוק הסדרים,  מערכת הבריאות הציבורית,  תאגידי הבריאות,  תקנים,  המאבק בחוק ההסדרים,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
אנונימי/ת
01.08.2016, 18:48

ד"ר אידלמן צריך להתפטר מיידית עקב כישלונו בטיפול בחוק ההסדרים . קולו החל להשמע רק כאשר הסתמנה פגיעה אפשרית במנהלי המחלקות בענין העבודה הפרטית. הר"י הפך לאירגון כבד מסואב שאינו מחובר באמת לשטח (ראו מספר ועדי פעולה שהוקמו מחוץ להר"י בנושא חוק ההסדרים) , דואג לקבוצות מסוימות ומעמד הרופא והרפואה אינו באמת מענין אותו . הגיע העת לבחור הנהגה חדשה .

אנונימי/ת
01.08.2016, 23:01

זה היה ברור כבר מזמן. מי שיושב בהר״י - הם בעצמם מנהלי המחלקות. היה להם נחמד לשחק דואגי העם, והתחילו לצעוק רק כשהעיניין מאיים לכיסיהם

אנונימי/ת
01.08.2016, 18:52

אף אחד עד היום לא נתן את הדעת למעמד הרופאים המקצועיים העובדים רק בקהילה.בכללית לא מרשים לנו לעבוד במושלם כי איננו עובדים בבית חולים!?
אז מבחנתי המאבק הנוכחי של רופאי בתי חולים לא מעניין אותי כי אני אף פעם לא עניינתי אותם...

אנונימי/ת
01.08.2016, 23:05

בתור עובד קופ״ח את/ה מרוויח/ה הרבה יותר מאשר מנהל יחידה ואפילו מחלקה של בית חולים, עם כל התוספות וכוננויות (למעט קבוצה קטנה מאד של ״כוכבים״). אל תבכה. בחוץ עובדים פחות שעות ומרוויחים הרבה יותר. לא ברור למה לא מדברים על כך ולא מנסים לתקן את הפער

אנונימי/ת
01.08.2016, 18:57

אולי מישהו יכול להסביר לי מדוע מנהל מחלקה שיבחר (מרצונו) ל6 שנים (עם אפשרות הארכה ל6 נוספות ) חייב לרוץ ב 1300 לחדר ניתוח או קליניקה פרטית במקום באותם שעות לדאוג לחינוך הדור הצעיר, להיות זמין באמת בכוננות, לדאוג לתורמים, לדאוג למחקר ברמה ,לפיתוח והחדרת טכנולוגיות חדשות וכו. לא רוצה- בל יבחר. הרמה לא תרד! האם מנכ"ל משרד ממשלתי, שופט, ח"כ מנהל תאגיד ציבורי או ממשלתי רשאי נלעבוד בה הבעת בעבודה פרטית לעיתים בתחרות וניגוד אינטרסים עם עבודתו הציבורית. היכן היושר והאינטגריטי?

אנונימי/ת
01.08.2016, 19:13

אם משעמם לך, ד״ר אידלמן, לך להילחם...

02.08.2016, 11:56

הדברים שנכתבו על דר. אידלמן הינם הכפשה חסרת בסיס. אין ספק שיש יריבות פוליטית ומגזרית בתוך ארגון גדול ורחב כמו הר"י, ועדיין זה הארגון המייצג את כלל הרופאים, וכוחו באחדותו.
אני רופא ילדים בקהילה ללא שום תפקיד מנהלתי, וכחבר במזכירות הר"י , אני יכול להעיד עד כמה נלחם הארגון עבור מגוון רחב של בעיות רופאים.