חדשות

הר"י הכריזה על סכסוך עבודה בגלל הכוונה לפגוע במעמדם ותנאי שכרם של מנהלי המחלקות

סכסוך העבודה סולל את הדרך לשביתה אפשרית,שבה ייקחו חלק כל הרופאים במערכת הבריאות, הודיעה הר"י במכתב ששלחה הערב; ההכרזה על הסכסוך נעשתה על רקע כוונת משרדי האוצר והבריאות למנוע ממנהלי מחלקות חדשים שימונו בעתיד לעבוד בפרקטיקה פרטית

ד"ר ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)
פרופ' ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)

ההסתדרות הרפואית (הר"י) פירסמה הערב (ה') הודעה על הכרזת סכסוך עבודה, על רקע "כוונת האוצר ומשרד הבריאות לפגוע במעמדם, תנאיהם ושכרם של מנהלי מחלקות במערכת הציבורית". ברקע ההודעה ניצבת הכרזת משרדי האוצר והבריאות בשבוע שעבר, לפיה מנהלי מחלקות חדשים שימונו בעתיד יחויבו לעבוד במערכת הציבורית בלבד.

ההודעה נשלחה לממונה על השכר ויחסי העבודה במשרד האוצר, להנהלת משרד הבריאות, לנציבות שירות המדינה, להנהלת שירותי בריאות כללית, להנהלת המרכז הרפואי-עירוני איכילוב תל-אביב, להנהלת המרכז הרפואי בני ציון בחיפה, למרכז השלטון המקומי, לראשי שלוש הערים הגדולות, להנהלות תאגידי הבריאות שליד בתי החולים הממשלתיים והעירוניים, להנהלת הדסה, להנהלת המרכז הרפואי שערי צדק ולהנהלת קופת חולים לאומית.

בהודעתה ציינה ההסתדרות הרפואית, כי מדובר ב"התנהלות פוגענית חסרת תום לב וחד צדדית של המדינה, המנוגדת ליחסים הקיבוציים רבי השנים שקיימים בין הצדדים, וזאת במטרה לבצע שינויים חד צדדיים דרמטיים בתנאי עבודתם, מעמדם ושכרם של הרופאים במערכת הבריאות הציבורית".

אם יוחלט על שביתה לאחר ההכרזה על סכסוך העבודה, ייטלו בה חלק כל הרופאים במערכת הבריאות, הודיעה הר"י.

הנושאים שבסכסוך הם אלה, לפי ההודעה:

  • "התנהלות פוגענית חסרת תום לב וחד צדדית של המדינה, המנוגדת ליחסים הקיבוציים רבי השנים שקיימים בין הצדדים, וזאת במטרה לבצע שינויים חד צדדיים דרמטיים בתנאי עבודתם, מעמדם ושכרם של הרופאים במערכת הבריאות הציבורית, לרבות באמצעות חקיקה כופה ועוקפת לחובת ניהול משא ומתן עם הארגון היציג (חוק ההסדרים)".
  • "כוונה לשנות באופן חד צדדי את מתכונת העבודה הקיימת מזה עשרות שנים בבתי החולים הציבוריים באמצעות הטמעה של מודלים חדשים ושונים להעסקה בבתי החולים הציבוריים ללא משא ומתן אמתי".
  • "כוונה לבטל את זכותם של הרופאים המנהלים (בכל דרגות הניהול) לבצע עבודה פרטית ו/או פרקטיקה פרטית, זכויות אשר נוהגות מזה עשרות שנים ואשר מעוגנות בהסכמים הקיבוציים ובתקשי"ר, לרבות מנהלים מכהנים, ואשר אף הוכרו לאחרונה בפסיקת בתי הדין לעבודה כחלק בלתי נפרד מתנאי העסקתם של הרופאים ויכולת ההשתכרות שלהם".
  • "קיים חשש ממשי שלא יוקצו תקנים כמתחייב וסירוב לאייש תקנים שהוקצו, בין היתר לצורך עמידה בהוראות ההיתר הכללי להעסקת רופאים במוסדות רפואיים, וההשלכות שיש להחלטות אלו על הרופאים הקיימים לרבות מבחינת יצירת עומס עבודה".
  • "ניסיון לקצוב באופן חד-צדדי את משך כהונתם (קדנציות) של מנהלי מחלקות בבתי החולים ולקבוע את הסדרי קציבת הכהונה והשלכותיהם, על אף התחייבות המדינה להסדיר את הנושא במו"מ קיבוצי ועל אף שהצדדים ניהלו לאחרונה מו"מ קיבוצי אינטנסיבי בנושא ואף הגיעו להסכמות במרבית הנושאים".
  • "כוונה לבצע שינוי חד-צדדי של צורת ההעסקה ופגיעה בתנאי ההעסקה והשכר של הרופאים שמועסקים בתאגיד הבריאות, קליטה חלקית של רופאים המועסקים בתאגידי הבריאות לבתי החולים, ללא הסכמה עם הארגון היציג על תנאי קליטתם והשפעת מהלך זה על רופאי בית החולים. בנוסף, החשש לפיטורי רופאים והקטנת מצבת הרופאים בבית החולים ובתאגיד".
  • "קביעת הסדרים שמחייבים העדפת שיקולים כלכליים גרידא על פני שיקולים אחרים, וההשלכות שיש למהלך הזה על הרופאים בכל ההיבטים, לרבות הגבלת שיקול דעתם המקצועי של הרופאים ופגיעה ביכולתם לקיים את חובותיהם המקצועיות והאתיות".
  • "ניסיון לשנות חד צדדית את הכללים הנוגעים למשמעת לרבות בשל אי עמידה בתקציב".
  • "ניסיון לשנות לפגוע בסמכויותיהם הייחודיות של הרופאים ליתן טיפול רפואי תוך מתן סמכויות לאבחון רפואי ומתן טיפול רפואי תרופתי, לרוקחים".
  • "ניסיון לפגוע במעמדו של הארגון היציג של הרופאים ולהדירו מהסדרה באמצעות ניהול משא ומתן של נושאים אשר הינם בליבת תנאי העבודה של הרופאים, לרבות תנאי עבודה, מעמד, שכר ופנסיה תוך חתירה תחת עקרונות יסוד במשפט העבודה הקיבוצי".

ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, הוסיף: "מדובר בקביעת הסדרים שבהם קיימת העדפה של שיקולים כלכליים גרידא על פני שיקולים אחרים. יש למהלך הזה השלכות רבות על הרופאים בכל ההיבטים, לרבות הגבלת שיקול דעתם המקצועי של הרופאים ופגיעה ביכולתם לקיים את חובותיהם המקצועיות והאתיות".

בנוסף, דווח הערב (ה') בחדשות ערוץ 2, כי בניגוד להודעה קודמת של שר הבריאות יעקב ליצמן בנוגע לתוספת תקציב לסל התרופות בסך 550 מיליון שקל מדי שנה לחמש השנים הבאות, התברר עתה כי התוספת תהיה כנראה רק לשלוש שנים. לפי הדיווח, משרד הבריאות יעשה מאמץ להשיג הסכמה של האוצר להעמדת תוספת זאת לחמש שנים.

בעניין האיסור על רפואה פרטית למנהלי מחלקות חדשים, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב, כך דווח, טען במכתב שהעביר להר"י כי קציבת כהונת המנהלים לא תהיה בחקיקה אלא במו"מ בלבד.

נושאים קשורים:  חדשות,  סכסוך עבודה,  קציבת כהונת מנהלי מחלקות בבתי החולים הציבוריים,  שביתה,  המאבק בחוק ההסדרים,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות

מינוי מנכ'ל שאינו-רופא כמנכ'ל מ. הבריאות היה אות האזהרה הברור לכוונתם של "נערי האוצר" להשתלט על המערכת. (מעתה מ. הבריאות בידם!).
העיקרון המקודש במסורתנו עתיקת היומין כי "המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא! " אינה מענינם של "מןמחי כלכלה " אלה!
הם מקדשים את העקרון "איזון תקציבי" !
הידיעות "המודלפות" מידי יום מבקשות להטיל אימה ומורא - הצמד אוצר-בריאות מאיים אישית על מנהלי בתי-חולים בסנקציות על "חריגה מתקציב!" !!
סכסוך העבודה שעליו הכריז יו'ר הר'י היה הכרחי!!
זהו המאבק על העקרון "הצלת חיים" , שהוא עולה לאין ערוך על "איזון תקציבי"!
זהו המאבק שאין צודק ממנו - למען שלום חולינו!
אין להם מגן אחר מלבדנו - "הצלת חיים" קודמת לכל עקרון כלכלי!
עלינו להצליח בכל מחיר !
פרופ. תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
30.07.2016, 11:17

הציטוט הוא "כל המקיים נפש אחת" או "כל המקיים נפש אחת בישראל" (אם כבר אתה מצטט, עשה זאת נכון).
הר"י הכריזה סכסוך עבודה על פגיעה בשכר ומעמד הרופאים, ולא על הצלה של חולה זה או אחר. זה, כמובן, בסדר גמור וכך צריך להיות. הר"י היא קודם כל הארגון היציג של הרופאים, וככזה היא אמורה לדאוג להם.
המאבק על תנאי עבודתם של רופאים הוא ראוי כשלעצמו במסגרת חופש העיסוק, שהינו חוק יסוד במדינת ישראל. אין צורך שתכניס לכל מקום אמירות על מאבקים אידיאולוגים לגבי הצלת חולים.

29.07.2016, 22:22

מה הרפואה כבר לא מקצוע חופשי ?
או רק מנהלי מחלקות, יחידות ומכונים יעברו לקטגוריה של "רכוש בית חולים"? ורופאים בכירים אחרים ימשיכו לרקוד בשתי חתונות ורק מנהלי מחלקות/יחידות/מכונים יהיו מוגדלים ?
ומי ירצה לנהל משהוא בבית חולים במצב כזה ?
כדי להחזיר השקעה כבדה בלימודי רפואה ובהתמחויות הרופאים יחפשו כל הזדמנות להרוויח עוד גרוש בכול מקום חוץ מבתי חולים.
משרד האוצר הכריז מלחמה על הרופאים ורפואה במדינת ישראל. אם הר"י תפסיד במלחמה זאת, מעמד של רופא בישראל ירד באופן משמעותי. אז המקצוע כבר לא יהיה כול כך אטרקטיבי לדור הבא ורמת הרופאים ורפואה בארץ ידרדרו בצורה בלתי הפיכה.

אנונימי/ת
30.07.2016, 15:27

החטא הקדמון הראשון הוא מסע ההסברה הטיפשי של הר"י בזמן השביתה האחרונה - "להציל את הרפואה ה ציבורית" - נו אז באמת הצלחתם
החטא הקדמון השני הוא ההסכמה על שעון הנוכחות - זה יותר קשוח מאזיקים אלקטרוניים - בתמימותכם חשבתם אחרת? היה ברור שיעקבו אחרי כל רופא.
לגבי השאלה עם הרפואה היא מקצוע חופשי - התהליך העובר עכשיו על הרופאים הוא התהליך שעבר על הרופאים בקנדה בשנות השבעים ונקרא "הסירוס" של הרופאים. בעוד כחמש שנים יהיה מצב הרפואה הציבורית בישראל כמו באנגליה וקנדה. להחלפת פרק הירך ימתינו חמש שנים לקטרקט שנתיים וחצי ומי שיקבע תעדופים (מה שנקרא פרוטקציות בעברית) יהיה וועדה המורכבת מאחות, עובדת סוציאלית וחבר בקהילה המקומית - כמו באנגליה.