דו"ח של המרכז הארצי לאימות בדיקות HIV מצביע על המשך השינוי במגמת הידבקות נשאות HIV בישראל, כך דיווח אתמול (יום ד') אתר Ynet .לפי הדיווח, בשנה האחרונה עלה שיעור הסטרייטים נשאי האיידס, במקביל לירידת שיעור ההומוסקסואלים המאובחנים עם הנגיף.

על פי הדו"ח, 421 נשאים חדשים התגלו בשנת 2015 לעומת 480 שדווחו כנשאים חדשים ב-2014 - כלומר ירידה של כ-12%. 38% מהם היו מתחת לגיל 34, 29% נשים. על פי הדו"ח, 64% מהאוכלוסייה לא נבדקה מעולם.  כ-40% מהדגימות הגיעו ממרכז האיידס ב"איכילוב".

מהדו"ח עולה, כי מספר הנשאים החדשים בקרב הקהילה הגאה ויוצאי אתיופיה נמצא בירידה, בעוד מספר הסטרייטים והעולים מברית-המועצות לשעבר המאובחנים כנשאים נמצא בעלייה.

מהדו"ח עולה, כי כ-30% מהנשאים החדשים שייכים לקבוצת הסיכון MSM -קבוצת הסיכון הגדולה ביותר בישראל. השנה חלה ירידה של כ-6% במספר הנשאים החדשים שהתגלו בקבוצה זו. 21% מהנשאים החדשים שהתגלו השנה קיימו יחסי מין הטרוסקסואליים - מדובר בעלייה עקבית במספר המתגלים החדשים בקבוצה זו הנמשכת חמש שנים ברציפות.

עוד עולה מהדו"ח, כי 26% מאלו שהתגלו השנה אינם אזרחי ישראל, ומדובר בעיקר בעובדים זרים מאריתריאה ומסודן, ובתיירים שהגיעו במסגרת תיירות רפואית. מספר גדול מהנשאים החדשים הם ממדינות ברית המועצות לשעבר ובעיקר אוקראינה, שם קצב התפשטות הנגיף הוא מהגבוהים בעולם. על פי דיווחים, חיים היום במדינה זאת כרבע מיליון בני אדם עם HIV.

רק 7.5% מכלל הנשאים שהתגלו השנה הם ישראלים שהגיעו ממדינות אפריקה ובכללם אתיופיה. ליוצאי אתיופיה שהם נשאי HIV ולהומוסקסואלים הנושאים את הנגיף עדיין אסור לתרום דם בישראל, וזאת למרות שלפני שנה ושלושה חודשים ועדה של משרד הבריאות המייעצת לשר הבריאות בתחום העירויים המליצה על שינוי מדיניות בעניין.

הוועדה המליצה לשנות את הנוהל, שבו גברים שקיימו יחסי מין עם גברים מאז 1977 לא יכולים לתרום דם, ולקבוע הגבלה של חמש שנים. כלל חברי הוועדה סברו שחמש שנים הוא פרק זמן סביר. בדצמבר האחרון ה-FDA הצטרף לבריטניה ולאוסטרליה והסיר את המגבלה הגורפת על תרומות דם מחברי קהילת הלהט"ב. הוחלט להתיר תרומה רק למי שלא קיימו יחסי מין הומוסקסואליים במשך שנה.

לגבי יוצאי אתיופיה, הההנחיה שעליה המליצה הוועדה היא שמי שלא חי או גר במשך עשר השנים האחרונות במדינות אנדמיות לנגיף - ובכללן אתיופיה -יוכל לתרום דם.