ניתוח גלאוקומה חדשני בוצע השבוע במרכז הרפואי-אוניברסיטאי "ברזילי" באשקלון. בית החולים מסר, כי ככל הידוע מדובר בטכנולוגיה ניתוחית ראשונה מסוגה שבוצעה עד כה בישראל.

ד"ר ניר שוהם-חזון, מנהל תחום הגלאוקומה, קטרקט וניתוחי מקטע קדמי מתקדמים במחלקת עיניים ב"ברזילי", שחזר מהשתלמות ממושכת בקנדה בתחום הספציפי הזה, השתיל לראשונה בישראל בחולי גלאוקומה שתל חדיש בשם 45XEN (זן-45).

ד"ר שוהם-חזון מסר, כי הניתוח נעשה בשיטה פולשנית-מזערית, בזווית פתוחה, מה שמערב שטח מינימלי ברקמת העין, בעזרת צינורית דקה ועדינה באורך 6 מ"מ שעשויה ג'לטין המושתלת באזור התת-לחמיתי. הצינורית מהווה דרך חלופית לניקוז נוזלים מהעין, שמצטברים במחלת הגלאוקומה. בכך מושגת ירידה בלחץ התוך-עיני.

בנוסף לתועלתו המיידית המושגת בהליך הזה בירידה בלחץ התוך-עיני, השתל החדיש מעניק תועלת ארוכת טווח בכך שהוא מאפשר שימור רקמת העין למקרה שיהיה צורך בניתוח נוסף בעתיד. הניתוח עצמו מחייב מומחיות ייחודית, נחשב לבטוח, הסיכון בו מזערי וההחלמה מהירה.

גלאוקומה היא הגורם מספר שתיים לעיוורון בעולם. היא מאופיינת בנזק לעצב הראייה המוביל לצמצום שדה הראייה ולבסוף לעיוורון. ניתן לעצור את המחלה על-ידי גילוי מוקדם, אם כי במקרים מסוימים הטיפול המקומי בטיפות או בלייזר לא מספיק - ולכן יש צורך בהתערבות ניתוחית.