חדשות

חוקרת מהפקולטה לרפואה בתל-אביב זכתה בפרס בינ"ל לחקר מחלת אלצהיימר

פרופ' אינה סלוצקי היא הישראלית הראשונה הזוכה בפרס השנתי של "קרן מטלייף" לחוקרים בולטים בתחום האלצהיימר; הפרס הוענק בטקס שנערך השבוע בטורונטו, קנדה

נוירונים ופלאק עמילואיד במוח (הדמיית אילוסטרציה)

פרופ’ אינה סלוצקי, מהפקולטה לרפואה ובית הספר למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, זכתה שלשום (ב') בטקס בטורונטו בפרס "קרן מטלייף" בתחום חקר מחלת האלצהיימר לשנת 2016. הפרס מוענק מטעם האגודה האמריקנית לחקר ההזדקנות.

פרופ' אינה סלוצקי (צילום: אוניברסיטת תל אביב)

פרופ' אינה סלוצקי (צילום: אוניברסיטת תל אביב)

"קרן מטלייף", מייסודה של ענקית הביטוח הבינלאומית, הוקמה ב-1976 כדי לתרום לקהילה העולמית במגוון תחומים. מאז 1986 היא מעניקה מדי שנה פרסים במיוחד לחוקרי אלצהיימר בולטים מכל העולם. עד היום הוענקו פרסים בסכום כולל של למעלה מ-18 מיליון דולר ל-87 מדענים ממדינות שונות, כשארבעה מהם זכו מאוחר יותר בפרס נובל.

פרופ’ סלוצקי היא הישראלית הראשונה שזוכה בפרס, והיא חולקת אותו השנה עם עמיתים מארה"ב ומשבדיה. סכום הפרס: 50 אלף דולר לכל אחד.

פרופ’ סלוצקי רכשה שם בינלאומי בחקר המוח. מחקריה מתמקדים בתהליכי היצירה והשימור של זיכרונות במוח, ובגורמים לאובדן יכולות הזיכרון עקב מחלת אלצהיימר. בין היתר גילתה, כי לאמילואיד-בטא - החומר המצטבר כמשקע במוחם של חולי אלצהיימר - תפקיד חשוב במוח הבריא. חסימת ייצורו באזור הסינפסות פוגעת בתקשורת שבין תאי העצב.

להערכת פרופ' סלוצקי, עלייה בפעילות של רשתות עצביות במוח בשלבים הראשוניים של המחלה היא מרכזית וקריטית בהתפתחות אלצהיימר. כיום, הצוות בראשותה חוקר מנגנוני ויסות המאפשרים יציבות של רשתות עצביות. מחקרי הצוות בוחנים כיצד המנגנונים הללו נהרסים במחלת אלצהיימר. מחקרים אלו עשויים להניח את הבסיס לפיתוח טיפולים להפחתת הפעילות המוגברת באזורים המוחיים המעורבים במחלה.

בעת הענקת הפרס אמר נשיא "קרן מטלייף", דניס ווייט: "צוות שופטי הפרס התרשם עמוקות מההשפעה הפוטנציאלית של מחקריה של פרופ’ סלוצקי". ד"ר דייוויד הולצמן, יו"ר ועדת השופטים, הוסיף: "לקרן מטלייף יכולת מוכחת בלתי רגילה לזהות מדענים מוכשרים שמחקריהם עתידים ליצור או לקדם תפיסות ותובנות חשובות בעתיד".

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' אינה סלוצקי,  אלצהיימר,  פרס,  טקס,  הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב,  מחלת אלצהיימר
תגובות