מחקרים

יצירת טמפונדה ברחם על ידי ואקום מסייעת בהפסקת דימום אחרי לידה

סקירה ראשונית של 10 מקרי דימום אחרי לידה על רקע חוסר התכווצות שריר הרחם הראתה, כי מתקן שיוצר טמפונדה ברחם על ידי ואקום סייע בהפסקת הדימום

לידה, ניתוח קיסרי (צילום: אילוסטרציה)

דימום אחרי לידה (Postpartum hemorrhage - PPH) הוא הגורם המוביל לתמותת יולדות ברחבי העולם. יצירת טמפונדה ברחם על ידי ואקום (Vacuum-induced uterine tamponade) הינה גישה אלטרנטיבית אפשרית לבלון קטטר שיוצר טמפונדה כטיפול ב-PPH הנוצר עקב חוסר התכווצות מספקת של שריר הרחם (atony).

בוצעה סקירת proof-of-concept פרוספקטיבית של 10 נשים שילדו בלידה נרתיקית במסגרת אשפוז, שסבלו מ-PPH, ושמאחר והטיפול הראשון בדימום נכשל - טופלו בטמפונדה. יצירת טמפונדה על ידי ואקום נעשתה בעזרת מכשיר שהוכנס לחלל הרחם דרך הנרתיק. בלון שיוצר חסימה, אשר הותקן בגוף המכשיר, נופח כשהמתקן היה בגובה הפתח החיצוני של צוואר הרחם (external cervical os), כדי לחתום את פתח הרחם. לחץ שלילי נוצר על ידי הוספת משאבת ואקום ניידת וחשמלית, אשר מווסתת על ידי לחץ, יחד עם מיכל סטרילי.

בכל 10 המקרים, יניקת האוויר יצרה חתימה מיידית של הפתח החיצוני של צוואר הרחם, 50-250 מ"ל דם נשאבו מחלל הרחם, הרחם קרס ושב לטונוס תוך דקות אחדות - והדימום נפסק. המתקן נשאר במקומו במשך שעה לפחות, ובמקרה אחד עד 6.5 שעות, בזמן שהקרעים בפרינאום ובנרתיק נתפרו בקלות.

חקירה ראשונית זו מציעה, כי מתקן שעוצב ליצור טמפונדה על ידי ואקום עשוי להיות חלופה סבירה למתקנים אחרים המשמשים לטפל ב-PPH על רקע היעדר התכווצות הרחם.

מקור:
Purwosunu, Yuditiya MD; Sarkoen, Widyastuti MD; Arulkumaran, Sabaratnam MD, PhD; Segnitz, Jan MD; Control of Postpartum Hemorrhage Using Vacuum-Induced Uterine Tamponade; Obstetrics & Gynecology:
July 2016 -Volume 128 -Issue 1 -p 33–36;  doi: 10.1097/AOG.0000000000001473; Contents: Global Health: Procedures and Instruments

http://journals.lww.com/greenjournal/Abstract/2016/07000/Control_of_Postpartum_Hemorrhage_Using.6.aspx

נושאים קשורים:  מחקרים,  דימום אחרי לידה,  Postpartum hemorrhage,  טמפונדה של הרחם,  Vacuum-induced uterine tamponade,  התכווצות של הרחם,  משאבת ואקום,  בלון קטטר,  קרעים בפרינאום
תגובות