חדשות

מענק של מיליון שקל מהקרן הלאומית למדע לחוקרים בתחום הנפרולוגיה מהצפון

פרופ' ישראל זליקוביץ, פרופ' פריד נח'ול ופרופ' זאהר עזאם קיבלו מענק מחקר בסך מיליון שקל לבדיקת חשיבותו של החלבון פנדרין (Pendrin) במאזן המלחים ולחץ הדם

פרופ’ פריד נח'ול (צילום: "פורייה")

הקרן הלאומית למדע הודיעה בסוף השבוע שעבר על מענק בסך 1 מיליון שקל לצוות רופאים וחוקרים לשם מחקר בתחום הנפרולוגיה. בצוות חברים פרופ’ ישראל זליקוביץ, מהמחלקה לפיזיולוגיה וביופיזיקה בטכניון, פרופ’ פריד נח'ול, מנהל המכון לנפרולוגיה במרכז הרפואי "פורייה" ופרופ’ זאהר עזאם, מנהל פנימית ב' במרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה.

המחקר שבו עוסקים השלושה סובב סביב חשיבותו של החלבון פנדרין (Pendrin) במאזן המלחים ולחץ הדם. פרופ’ נח'ול הסביר אתמול (ב'): "פנדרין הוא חלבון שעובד על מספר 'משאבות' ונשאים לאלקטרוליטים, במיוחד משאבות נתרן וכלור. הוא בעל תפקיד חשוב במאזן בסיס חומצה לאורך אבובית הכליה. במצבים פתולוגים כמו במחלת Pendered, שבה יש פגיעה בביטוי החלבון פנדרין, מופיעה הפרעה במאזן המלחים והמים ובוויסות לחץ הדם. הבנת מנגנון הפעולה של הפנדרין על ספיגת הנתרן בכליה, יכולה לשפוך אור על הסיבות להתפתחות מנגנוני יתר לחץ דם ראשוני שאינם ידועים עד היום.

"במסגרת המחקר נחקור את מנגנון פעילות החלבון פנדרין על תאי הכליה ואת המאפיינים הקליניים של המחלה, בחיות מעבדה ובבני אדם, החולים בתסמונת Pendered".

פרופ’ נח'ול אמר כי המענק מהווה "הישג מאוד מרשים ומכובד - תוצאה של שיתוף פעולה רב מחלקתי בין המכון הנפרולוגי ויתר לחץ הדם במרכז הרפואי 'פורייה' המסונף לפקולטה לרפואה בגליל של אוניברסיטת בר אילן לבין הפקולטה לרפואה של הטכניון והמרכז הרפואי 'רמב"ם' בחיפה". לדבריו, "הקרן הלאומית למדע עושה כל שביכולתה בשנים האחרונות כדי לתמוך במחקר כה חשוב ועל כך תודתנו הרבה".

זו הפעם השנייה שפרופ’ נח'ול זוכה במענק הקרן הלאומית למדע. המענק הקודם ניתן לו על מחקר שעסק בסיבוכי כליה כתוצאה מסוכרת.

נושאים קשורים:  חדשות,  הפקולטה לרפואה בטכניון,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  הקרן הלאומית למדע,  מענק מחקר,  כליה,  חלבון פנדרין,  המרכז הרפואי "ברוך פדה" בפוריה
תגובות
 
אנונימי/ת
25.07.2016, 22:45

לו רק היה נשאר פרופ' מחול במחלקה הנפרולוגית ברמב"ם היה לבטח מצעידה שנות אור קדימה!