חדשות

מחקר קליני בישראל: "קיטרודה" אינה יעילה בטיפול בגידולי מוח בשלב המתקדם

צוות של תשעה חוקרים בהובלת רופאים מ"איכילוב" מצא, כי התרופה האימונו-אונקולוגית החדישה לא שיפרה את מצבם של 22 חולים ישראלים בגליובלסטומה מולטיפורמה מתקדמת

תצלום CT של המוח (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש שבוצע בישראל מצא כי הטיפול בחולי גליובלסטומה מולטיפורמה (GBM) על ידי התרופה האימונולוגית החדישה "קיטרודה" אינו יעיל. החולים טופלו כשמחלתם התקדמה, לאחר מיצוי כל קווי הטיפול המקובלים. המחקר נעשה על ידי על ידי צוות של תשעה רופאים וחוקרים בתחום הנוירו-אונקולוגי מהמרכזים הרפואיים "איכילוב" תל-אביב, "שיבא" בתל-השומר, מרכז הסרטן "דוידוף" במרכז "רבין-בילינסון" ו"הדסה" עין כרם, ופורסם באחרונה בכתב העת Journal of Neuro-Oncology.

היוזמה למחקר היתה של רופאי היחידה לגידולי מוח (נוירו-אונקולוגיה) במערך האונקולוגי ב"איכילוב". GBM היא גידול המוח הנפוץ והקטלני ביותר. גם בטיפול אופטימלי הכולל ניתוח, קרינה וכימותרפיה, תוחלת החיים של החולים במחלה מוגבלת.

פרופ' עידו וולף: "לצערי, אנו רואים חולים רבים היוצאים למרוץ לשם השגת תרופות שונות גם בהעדר אסמכתא רפואית"

המחקר שנעשה בישראל הוא הראשון בעולם המתאר את יעילות הטיפול בקיטרודה בחולים אלו - וזאת לאחר שהתרופה נמצאה יעילה בטיפול בחולי מלנומה וסרטן ריאות. המחקר הנוכחי בדק את יעילותה כנגד גידולים נוספים. הוא כלל 22 חולים ישראלים שטופלו בקיטרודה.

כאמור, נמצא כי התרופה קיטרודה איננה יעילה בגידולי מוח מסוג גליובלסטומה מולטיפורמה (GBM) בשלב המתקדם. נמצא כי למרות השימוש בקיטרודה, המחלה התקדמה בכל המטופלים.

פרופ' עידו וולף (צילום: "איכילוב")

פרופ' עידו וולף (צילום: "איכילוב")

"לעיתים קרובות יש התלהבות רבה מתרופה חדשה שטרם הוכחה כיעילה", ציינה החוקרת הראשית ד"ר דבורה בלומנטל, מנהלת משותפת של היחידה לגידולי מוח ב"איכילוב". לדבריה: "קל מדי לשכוח את הסכנה שבתופעות לוואי לא מוצדקות ביחד עם הוצאה כספית ניכרת וזאת רק בגלל תקוות שווא שאינן מבוססות על נתונים. אנחנו ממליצים על בדיקה של התרופה הזו, כמו גם של תרופות חדישות אחרות, רק במסגרת מחקר קליני מבוקר, כדי לתת את הטיפול באופן הבטוח ביותר ובאופן שילמד אותנו מהו הטיפול הנכון ביותר על פי עובדות ברורות".

פרופ’ עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב הדגיש: "יש להיזהר מפני שימוש בתרופות במצבים שבהם אין עדיין הוכחה ליעילותן. במקרים כאלה, השימוש הראוי בתרופה הוא במסגרת מחקר קליני. לצערי, אנו רואים חולים רבים היוצאים למרוץ לשם השגת תרופות שונות גם בהעדר אסמכתא רפואית. המחקר החדש הוא דוגמא נוספת לכך שיש להיזהר בנטילת תרופות בטרם הוכחה יעילותן כנדרש במחקר קליני".

המחקר המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' עידו וולף,  מחקר,  גליובלסטומה מולטיפורמה,  GBM,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב
תגובות