חדשות

הממונה על ההגבלים דחתה תביעה למו"מ קיבוצי בשם המנתחים מול קופות החולים

הממונה, מיכל הלפרין, קבעה בתשובה לדרישת אר"מ להכריז על חלק מהרפורמה בניתוחים הפרטיים כ"הסדר קובל": "(יש) חשש בפגיעה אפשרית ברפורמה הפרו-צרכנית, שעלולה להביא לייקור השירותים במסגרת הביטוח"; בכך אימצה הממונה את עמדת משרדי הבריאות והאוצר בעניין

ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, הודיעה אתמול (ד') כי דחתה את בקשת ארגון רופאי המדינה (אר"מ) - המייצג בעיקר את רופאי בתי החולים הממשלתיים - להכריז על חלק מהרפורמה בניתוחים הפרטיים כ"הסדר כובל", ולאפשר לארגון לקיים משא ומתן קבוצתי בשם חבריו מול קופות החולים וחברות הביטוח.

בכך אימצה הממונה על הגבלים העסקיים את עמדת משרדי הבריאות והאוצר. אלו הביעו חשש שהיענות לבקשה עלולה לפגוע ביישום הרפורמה בביטוחי הבריאות ולייקר את עלויות הניתוחים הפרטיים.

לפני ההחלטה, הודיעה הממונה על ההגבלים, נבחנו החששות התחרותיים העולים מן ההסדר והשפעתו האפשרית על התחרות. לשם כך נועצה הממונה בוועדה לפטורים ומיזוגים, הודיעה, והגיעה להחלטה שלא להעניק לרופאים את הפטור המבוקש.

על-פי הרפורמה, הביטוחים המשלימים של קופות החולים וחברות הביטוח יאפשרו בחירת מנתח מתוך רשימות סגורות (הסדר) תמורת השתתפות עצמית ותבוטל שיטת ההחזר שהיתה נהוגה עד כה, למעט רשימות מיוחדות של רופאים בכירים. כמו כן, את ההשתתפות העצמית ישלם המבוטח-המטופל לבית החולים או לקופה ולא לרופא.

מאות רופאים מנתחים שנהגו עד כה לעבוד במתכונת ההחזרים יידרשו עתה, אם לא עשו זאת עד כה, לנהל מו"מ עם הקופות וחברות הביטוח על תנאי שכרם.

"(יש) חשש מעצם ההתכנסות המשותפת של החברים בארגון, כולם או מקצתם, במסגרת תהליך גיבוש עמדת הארגון במשא ומתן"

אר"מ ביקש בחודש מארס השנה לנהל בשם הרופאים המנתחים מו"מ עם קופות החולים וחברות ביטוח בקשר לתנאים שבהם יתבצעו ניתוחים במסגרת הביטוחים המשלימים והפרטיים.

הרשות להגבלים עסקיים נימקה את החלטת הסירוב: "בדיקה שערכה הרשות העלתה מספר חששות משיתוף הפעולה, אשר מתמקדים בפגיעה אפשרית ברפורמה הפרו-צרכנית, שעלולה להביא לייקור השירותים במסגרת הביטוח ובסופו של דבר בעליית הפרמיה אותה משלמים מבטוחים".

כן הובע חשש מ"יצירת חזית אחידה של המנתחים, כפיית האחדת תנאי ההתקשרות של הרופאים המנתחים, שתפגע בחופש הפעולה של חברות הביטוח והקופות לנהל מו"מ במטרה להורדת תעריפים ובכפיית האחדת תנאי ההתקשרות עם הרופאים המנתחים".

כן הביעה הממונה חשש "לתיאום מפורש או משתמע של תנאי ההתקשרות הפרטניים שיחולו בין המבטחים לבין חברי אר"מ. בנסיבות אלה נדרשים טעמים כבדי משקל כדי להתיר את ההסדר - טעמים אשר לא מצאתי כי מתקיימים במקרה הזה".

"נמשיך להסביר למטופלינו איך החוק האומלל פוגע בבריאותם, ונקווה שלחץ הציבור והשכל הישר יתקנו את מה ששר האוצר קילקל"

עוד הביעה הממונה "חשש מעצם ההתכנסות המשותפת של החברים בארגון, כולם או מקצתם, במסגרת תהליך גיבוש עמדת הארגון במשא ומתן מול המבטחים. במסגרת התכנסויות ודיונים אלו עלולים חברי הארגון להיחשף למידע רגיש על אודות הפעילות העסקית הפרטית של עמיתיהם, ובכלל זה למידע הנוגע לנושאים המצויים בלב התחרות ביניהם".

על-פי דיווח ב"גלובס", החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים "צפויה להשפיע כנראה גם על הרופאים בבתי החולים שאינם בבעלות המדינה ועל רופאי קופות החולים. כמו כן דווח, שארגון רופאי המדינה הדגיש בפנייתו אמנם כי איננו מבקש לנהל מו"מ קיבוצי על שכר המנתחים הפרטיים, אלא רק על התנאים נלווים כמו ביטוח לרשלנות מקצועית, גיבוש קריטריונים וסטנדרטים אחידים, אופן העברת התשלומים, פרסום שקוף של התעריפים ועוד - אך גם בקשה זאת נדחתה.

הממונה על ההגבלים העסקיים כתבה בנימוקי החלטתה: "קו דק מאוד עובר בין אותם 'סטנדרטים אחידים” לבין מו"מ על השכר עצמו. סטנדרטיזציה שכזו תביא ממילא למניעת תחרות על המחיר ואף עלולה בסופו של דבר להביא גם לייקור הפרמיות שמשלמים המבוטחים".

ההסתדרות הרפואית פנתה בעבר לבג"צ (בהליך שעדיין מתנהל) וטענה בין היתר שמתכונת הרפורמה היא פגיעה בחופש העיסוק של הרופאים. עוד טענה הר"י, כי הפרקטיקה הפרטית של הרופאים הוסדרה כחלק בלתי נפרד מההסכמים הקיבוציים בין הארגון למדינה, ועל כן לא ניתן לטעון כי מדובר ב"עולמות נפרדים".

תגובת ארגון רופאי המדינה כפי שמסר "גלובס": "השינויים שיצר חוק ההסדרים הובילו לשורה של בעיות קשות העלולות לפגוע באיכות הטיפול ברפואה הפרטית. לצערנו, הממונה על ההגבלים ראתה את הנושא בהיבטו המסחרי הצר בלבד ולכן פסקה כפי שפסקה. כרופאים, אנו נמשיך להסביר למטופלינו איך החוק האומלל פוגע בבריאותם, ונקווה שלחץ הציבור והשכל הישר יתקנו את מה ששר האוצר קילקל"

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון רופאי המדינה,  הממונה על ההגבלים העסקיים,  רפורמת הניתוחים הפרטיים,  רשימות סגורות,  שיטת ההחזר,  הר"י,  פרק הבריאות,  חוק ההסדרים
תגובות