דעות

די לחוק ההסדרים: הרפואה הפרטית היא הפתרון לרפואה הציבורית

הרפורמה בניתוחים הפרטיים היא למעשה גיוס המונים מהחולים והרופאים, בסך 700 מיליון שקל שמופנה למגזרים מסוימים, לפינוקים, לצ׳ופרים לחברים ועוד

11.07.2016, 10:10

הנה תרגיל מתמטי פשוט: כמה זה מיליארד וחצי שקלים פחות 800 מיליון שקלים? התשובה היא כמובן 700 מיליון שקלים.

עכשיו מה העניין?

בשבוע שעבר התראיין שר הבריאות יעקב ליצמן ברדיו ופירט את עיקרי הרפורמה בבריאות. הוא אמר כי הקיצוץ בשכרם של הרופאים הפרטיים, יחד עם העלאת דמי ההשתתפות העצמית של הציבור עבור יעוצים וטיפולים בסקטור הפרטי, יכניסו לקופת המדינה מיליארד וחצי שקלים. כסף זה, לדבריו, יופנה למערכת הרפואה הציבורית לשיפור רמתה המקצועית והשירות שניתן בה.

יפה!

מישהו יודע כמה כסף מתכוונת הממשלה להקציב לכך? 800 מליון ש״ח.

לאן הולכים שאר 700 מליון השקלים? על זה לא מדברים, כי זה לא נשמע טוב כמו רפורמה בבריאות. וגם כי צריך לשם כך לקרוא את מאות עמודי חוק ההסדרים. למי יש כח לזה?

אז אני אומר לכם, כי אני קראתי את חוק ההסדרים, תיכנסו לסעיף משרד הדתות למשל, ותראו שם הגדלה מסמרת שיער בשיעור מספר משרות הדיינים ברבנות, בהעלאת תקציבי חברא קדישא ורבני העיר ועוד כהנה וכהנה תשמישי קדושה.

דיין מתחיל בבית דין רבני מרוויח 25,000 ש״ח לחודש לפני הטבות. בחברא קדישא מתחרים עם הדיינים מי מוביל בשכר. רופא מנתח מומחה מרוויח בתחילת דרכו 40 ש״ח לשעה על משרה של 180 שעות בחודש, כלומר 7,200 ש״ח.

אתם הבנתם את זה?

למעשה, הממשלה מצהירה על כוונתה ״האמיתית״ לשפר את הרפואה הציבורית אולם בפועל הקימה סטארטאפ ואונסת (לא מבקשת, אונסת) גיוס המונים מהחולים והרופאים. הממשלה לא משקיעה שקל יחיד ברפורמה! הכל מכיסנו!

והעודפים מהכסף? לפינוקים, לצ׳ופרים לחברים, לטובות הנאה לאנשי מפתח לעת הצורך בעת בחירות או הסכמים קואליציוניים והשם ישמור - לכיסים פרטיים.

הפיצו את הדברים לכמה שיותר אנשים כדי שאולי יתעוררו וימחו כנגד ״שואת״ הבריאות המתדפקת על דלתות כולנו. אנחנו נשלם בבריאותנו ובחיינו כאשר כחלון, ליצמן ונעריהם ימשיכו (למה ימשיכו? ישפרו!) את אורח חייהם הנהנתני על חשבון הקופה הציבורית.

אתם תופנו לתורים אין-סופיים במרפאות הציבוריות ולניתוחים בבתי חולים ציבוריים בעוד הם, בני משפחתם וחבריהם יקבלו טיפולי VIP ממיטב הרופאים, ללא המתנה ובכל בית חולים פרטי שירצו.

למה? כי אנחנו הפראיירים מאפשרים להם.

אני קורא לכם להגן על הרופאים הפרטיים שהם ״גלגל ההצלה״ של הרפואה הציבורית הכושלת. במשך שנים טוחנים אינטרסנטים את מוח הציבור בהבאשת ריחם של הרופאים כחמסנים, נצלני מצוקה, חסרי-ערכים ומעלימי מס.

עם יד על הלב - כולנו צרכני רפואה. האם זוהי ההתרשמות שלכם מרופאים בסקטור הפרטי? הרי אתם מגיעים למרפאותיהם בדחילו ורחימו על כל בעיה שבגללה הייתם יכולים לחכות חודשים במערכת הציבורית ומתקבלים במקצועיות, מהירות ויעילות. ובמקרים הבאים אתם חוזרים אליהם שוב ושוב.

אפילו הציבור מבין - הרפואה הפרטית היא הפתרון של הרפואה הציבורית ולא הבעיה שלה.

וכמו שהציבור מחליט על מזונו, לבושו, אמצעי התחבורה, אמצעים להגנה על בטחונו, ייצוגו בבתי משפט ותרבות הפנאי שלו, אני קורא לממשלה -
תנו לציבור להחליט - רפואה ציבורית או פרטית. אל תפגעו בחופש הבחירה! אנחנו עם אינטיליגנטי שיודע להחליט בלי שתכתיבו לנו.

* פורסם לראשונה כפוסט בעמוד הפייסבוק של ד"ר דב לקסמן

נושאים קשורים:  דעות,  חוק ההסדרים,  פרק הבריאות,  רפואה פרטית,  משרד הבריאות,  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות
11.07.2016, 19:11

כל מילה בסלע

12.07.2016, 06:04

הציניות של ליצמן הסקטוריאלי עוברת כל גבול

חוק הסדרים מטופש. החולים משלמים יותר עכשיו!!!

מעניין!
ביום בהיר אחד קם לו שר הבריאות ליצמן יעקב, ישב לו על כסא מתנדנד מול חלון משקיף לים וניסח חוק הסדרים בן 400 עמודים ותכנן לעשוק את המערכת שאמור להיות אמון עליה.
נו.. ב א מ ת!
הישועה ממש.. ממש לא טמונה ב 700 מיליון שקל/ דולר האלו!
הרי ישבו סביב שולחנו של השר ואנשיו תריסר שלם של רופאים מהצמרת של מערכת הבריאות, הוא עשה להם כישוף ואופס!! נעלמו להם 700 מיליון שח ורק צדיק אחד בסדום ראה את מה שלא ראו ארזי מערכת הבריאות שעוד היו לפני השר עצמו!

מצידי וזו דעתי האישית! שכול יום יקום שר כמו השר ליצמן ושידאג לציבור וגם ידאג למקורביו.. זה טבעו של אדם! זה טבעה של פוליטיקה!
קצר: לשר ליצמן נקודות זכות לא מבוטלות, מגיע לו קרדיט, כבוד! ולא פוסט שעשה ממנו שודד כספי ציבור!

אם כבר.. להיות עירנים ומחתרתיים אז בואו נתלכד ונפסול כול המושג הזה "חוק ההסדרים" וזה קורה פעם ב 4 שנים במקום הנקרא "הקלפי"
ערב טוב
סאאידה

לא מבינה לחלוטין רופאים שחותמים במסגרת חוק ההסדרים . ביזיון לנו למדינה ולמטופלים.
חוק ההסדרים יפגע בכולם לא לשתף פעולה.

אנונימי/ת
15.07.2016, 16:56

הסבר פשוט , הם צריכים להתפרנס. להרוויח חצי ממה שהרוויחו עד היום עדיף ולא לקבל בכלל. במיוחד לאחר שהתרגלו לרמת חיים בהתאם.

אנונימי/ת
26.07.2016, 07:02

רוב הרופאים יכולים לשרוד 3 חודשים בלי ההסכמים האלה. הן מעבודה אחרת והן מחסכונות והשקעות. 3 חודשים ישברו את המערכת. הבעיה היא שבניגוד לעובדי הנמלים, עובדי חברת החשמל וכו' הרופאים הם טיפשים ולא מסוגלים לעשות שום צעד. ראה מאבקים קודמים שהסתיימו בצורה מבזה. התרוץ של הרופאים לא משתנה: "לא רוצים לפגוע בחולים". במקרה הזה הרופאים פוגעים פגיעה קשה בחולים כשהם משתפים פעולה עם הקופות שמעלות את ההשתתפות העצמית של החולים, מורידות את התשלום לחולים וגורפות את הרווח. ככה זה - אין שכל אין דאגות. אני לא חתמתי ולא מתכוון לחתום. בהצלחה לכל הטיפשים שחתמו ולא מעריכים את עצמם או את העבודה שלהם.

אנונימי/ת
04.08.2016, 08:22

ועובדה שבסופו של דבר הרופאים נהרו לחתום על הסדרים. ואני משוכנע שגם אתה, הממליץ להמתין 3 חודשים, לא המתין וחתם.
ואם לא חתמת - בהנחה שאתה לא ברשימה המצומצמת של אלה מחוץ להסדר- אתה בבעיה.

אנונימי/ת
18.07.2016, 21:06

ליצמן במסווה של דאגה לציבור דואג לכסף מושחת לחרדים

אנונימי/ת
20.07.2016, 20:17

צוחק עלינו? מחיר הביטוח אולי לא יעלה למראית עין, רק ההשתתפות העצמית תעלה. בכללית מושלם ופלטינום דעה שניה קופצת מ-120 ל-170 ש''ח

אנונימי/ת
03.08.2016, 21:20

שלום
אני רופא משפחה, עובד ברפואה הציבורית ורואה כל יום וכל חודש כיצד המשאבים (כסף, אך חשוב יותר- מומחיות, השקעת זמן אישי של רופאים, מאמץ עסקי ומחשבתי) זולגים מהרפואה הציבורית לפרטית. ברור לי שרבים מחברי הרופאים יפגעו מחוק ההסדרים אך עבור מטופלים המהלך הנוכחי חשוב ביותר.
לעולם הכומר לא יתלהב ממהפכה אתאיסטית, וכך גם רופאים המרוויחים את לחמם ברפואה הפרטית לא יתלהבו מחסמים, מגבלות, וכו' על אותה רפואה, אך כרופאים אין לנו ברירה מוסרית אלא לחשוב מה עדיף למטופלים. הרי המטרה היא לא שהפרטיים ירוויחו כמה שיותר, אלא שכמה שיותר מומחים, כמה שיותר מאמץ וכמה שיותר הוראה יופנו דווקא לרפואה הציבורית.
בברכת בריאות שלמה ופרנסה טובה לכולם.

אנונימי/ת
03.08.2016, 23:01

אתה טועה, כמו בכל תחום אחר (תקשורת, תחבורה, וכו') התחום הפרטי עדיף לכלל הציבור על הציבורי. פעם היתה רק בזק, כמה חיכו לקו טלפון? פעם היה רק אגד ודן, מאז אפשרויות התחבורה גדלו והמחירים ירדו. פעם היה קשה להשיג מוניות, היום שחררו את המספרים ובשילוב האפליקציות הרבה יותר קל. פעם היה רק אל-על וארקיע, היום יש חברות LOW COST והמחירים ירדו. הרפואה הציבורית צריכה להצטמצם. היא בלתי יעילה (מה מפריע לרופא לראות 20% פחות מטופלים או לנתח 20% בציבורי, הוא הרי מקבל את אותו תגמול ללא קשר למספר המטופלים, לא כך בפרטי), מושחתת (כל התרומות משמעותן שוחד, זה ולא אחרת. מעבר לזאת ידוע כי רבים מקבלים הטבות ע"מ לבחור בתרופה זאת או אחרת או להשתמש בחברה זאת או אחרת בחדר ניתוח), והכי גרוע המתווך בה עושק (הציבור מרגיש שמשלם הרבה ומקבל מעט, ובצדק, והרופאים מרגישים שהשכר שלהם נמוך מדי, ובצדק).

אנונימי/ת
04.08.2016, 08:26

ההשוואות שלך לתחומי תקשורת ותחבורה הן לא רלוונטיות ולא במקום.
אין לך מקבילה של חוק ביטוח בריאות ממלכתי (בה כל האוכלוסיה מבוטחת) לתקשורת ותחבורה. אין לך שם את כשלי השוק שיש במערכת הבריאות.

חוץ מזה, רק לידיעה, גם מחירי תחבורה ציבורית נתונים לרגולציה של השלטון, והם מתעדכנים כל חצי שנה. זה לא שכל חברת אוטובוסים יכולה לעלות את המחיר איך שהיא רוצה.

אנונימי/ת
03.08.2016, 23:04

המערכת הציבורית (הקורסת) לא מסוגלת להתחרות בפרטי, אז מה עושה המדינה? מתנהגת כמו ברוסיה הסובייטית ומגבילה את העיסוק הפרטי, כדי לחייב את הציבור והרופאים להתקע בציבורי

אנונימי/ת
04.08.2016, 00:43

ידוע כי קיים אי ניצול מחפיר של המשאבים.
יופעלו חדרי הניתוח במשמרות סביב ליממה והרופאים יתוגמלו בהתאם.
גם באסותא מקבלים ב 2:00 בלילה.
חייבים לשמור על חוסנה של הרפואה הציבורית.