חדשות

רשיונו של רופא שהורשע בשורת מעשים מגונים בחיילות נשלל לעשר שנים

הממונה על אמצעי המשמעת במקצועות הרפואיים קיבל את המלצות ועדה שדנה במקרה של רופא מרמלה, שהורשע בבית דין צבאי במעשים מגונים בחיילות להן ערך בדיקות רפואיות במסגרת שירותן הצבאי ב-2012

התליית רשיון, השעיה (צילום: אילוסטרציה)

רישיונו של רופא שהורשע בעבירה של מעשים מגונים במסגרת שירותו כרופא צבאי, נשלל לעשר שנים (הותלה); כך החליטה ועדת משמעת של משרד הבריאות, והחלטתה אושרה בסוף השבוע על-ידי השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, הממונה על אמצעי המשמעת במקצועות הרפואיים.

הרופא שרישיונו הותלה הוא ד"ר אלכסנדר ז'וקוב מרמלה. ז'וקוב, בן 51, שימש רופא צבאי במפקדת אוגדה 340 בין ספטמבר לנובמבר 2012. במהלך עבודתו כרופא ערך בדיקות רפואיות לחיילים ולחיילות. שבע חיילות הגישו נגדו תלונה על כך שבמהלך הבדיקות הרפואיות ביצע בהן מעשים מגונים ודרש מהן להסיר פריטי לבוש שונים, נגע ולחץ על איבר המין שלהן והכניס ידו לתחתוניהן.

"(מדובר) במעשים שהיו ללא קשר לתלונות הרפואיות של החיילות ולא כחלק מהבדיקה הרפואית אלא לשם גירוי או סיפוק מיני", כתב השופט סטרשנוב בהחלטתו.

הוועדה קבעה כי הרופא לא לקח על עצמו אחריות ולא הפנים את מעשיו החמורים

באפריל 2014 הוגש נגד הרופא כתב אישום לבית הדין הצבאי מחוז מרכז ובהסדר טיעון הוא נידון לששה חודשים מאסר מתוכם שלושה בכליאה ממשית ו-3 בעבודה צבאית ובנוסף 24 חודשים של מאסר על תנאי למשך שלוש שנים.

בית הדין הצבאי התייחס בחומרה רבה להתנהגותו וקבע בפסק הדין כי "הרופא ניצל את האמון שנתונו בו המטופלות לצורך ביצוע עבירות חמורות שפגעו בגופן, כבודן ונפשן של החיילות המתלוננות. מעשים אלו פגעו באמון של חיילי צה"ל במערכת הרפואה הצה"לית".

בעקבות ההרשעה בבית הדין הצבאי הגיש המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ד"ר בעז לב קובלנה על פי פקודת הרופאים. הרופא הודה באשמתו ו-ועדת משמעת בהרכב של ד"ר יוסי בר, פרופ’ אליעזר קיטאי ועו"ד רחל שיבר החליטה על העונש. הוועדה ציינה כי מדובר בדפוס התנהגות החורג באורח קיצוני מההתנהלות המקצועית שבה חייב רופא. "חריגה קיצונית זו פוגעת בערכי המקצוע ובאמון הציבור במקצוע הרפואה, וזאת בנוסף לפגיעה הקשה במתלוננות, אשר כחיילות לא היתה להן ברירה אלא להיזקק לשירותי רופא זה", נכתב בסיכום החלטת הוועדה.

הוועדה קבעה כי הרופא לא לקח על עצמו אחריות ולא הפנים את מעשיו החמורים. בהחלטתה התחשבה הוועדה בנסיבות אישיות (שאינן מפורטות בפסק הדין), והתלבטה אם לא להמליץ על ביטול את הרישיון לעסוק ברפואה לצמיתות. הוועדה דחתה את בקשת הרופא להגביל את התליית הרישיון כך שלמרות זאת יוכל לעבוד כרופא בבתי אבות.

בהחלטתו לאמץ את גזר הדין כתב השופט בדימוס סטרשנוב: "סבורני שהוועדה שקלה כהלכה את כל השיקולים הרלוונטיים בפרשה זו, תוך שנתנה היבט בכורה לאינטרס הציבורי המחייב הטלת עונשים כבדים ומרתיעים במקרים של ביצוע מעשים מגונים על-ידי רופא במטופלות שלו תוך הפרה בוטה של האמון שהן נותנות בו, ועוד במסגרת הצבאית".

נושאים קשורים:  חדשות,  הממונה על אמצעי המשמעת במקצועות הרפואיים,  משרד הבריאות,  רופא צבאי,  אלכסנדר ז'וקוב
תגובות
 
אנונימי/ת
13.07.2016, 12:35

למה מותר לו לעבוד בבית אבות?
כי לפי הגישה הפטריארכלית, אשה זקנה לא מהווה אובייקט מיני? כי נשים זקנות לא נאנסות??
החלטה שגויה.