חדשות

המלצה: מכון נוסף לרפואה משפטית יפעל במתחם בית החולים "רמב"ם"

ההמלצה כלולה בדו"ח של ועדה של משרד הבריאות שהוקמה כדי לבחון התנהלות המכון לרפואה משפטית באבו-כביר; הדו"ח ממליץ על שורת שינויים בהתנהלות המכון בתל-אביב

המכון לרפואה משפטית (מקור צילום: ויקיפדיה)
המכון לרפואה משפטית באבו-כביר (מקור צילום: ויקיפדיה)

ועדה של משרד הבריאות, שהוקמה כדי לבחון את התנהלות המכון לרפואה משפטית באבו-כביר שבתל-אביב, ממליצה להקים מכון נוסף בבית החולים הממשלתי "רמב"ם", כדי שיוכל במידת הצורך לספק חוות דעת נגדית לזו שתוכן באבו-כביר. על המלצות הוועדה דיווח הבוקר (יום ה') העיתון "ידיעות אחרונות".

לפי הדיווח, ממליצה הוועדה גם על סדרת שינויים בהתנהלות המכון הקיים, שמחזיק למעשה במונופול על כל תחום הרפואה המשפטית וממצאי נתיחת גופות. לדברי העיתון, דו"ח הוועדה, שבראשה עמדה השופטת בדימוס הילה גרסטל, קבע: "אין ודאות מוחלטת שחוות הדעת הניתנות על ידי רופאי המכון הן מקצועיות, אמינות, הוגנות ובלתי מוטות".

לדברי הוועדה, "אין ודאות מוחלטת שחוות הדעת הניתנות על ידי רופאי המכון הן מקצועיות, אמינות, הוגנות ובלתי מוטות"

לפי העיתון פרסום הדו"ח התעכב ובינתיים גם התפטרה השופטת גרסטל מתפקידה. שר הבריאות החליט להאיץ את סיום עבודת הוועדה.

על פ העיתון, בדו"ח הוועדה נקבע: "בשל העובדה שהמכון הינו 'מונופול' בתחום הרפואה המשפטית בישראל, בשילוב עם מחסור ברופאים משפטיים, נוצר מצב שכיום אין בשוק הפרטי רופאים משפטיים שיכולים לתת חוות דעת נגדית לחוות הדעת המוגשות על ידי המכון, ובכך עלולה להיפגע היכולת של הגנת הנאשמים וכנגזרת מכך עלולה להיפגע זכות הנאשמים להליך משפטי הוגן".

הוועדה גם מצאה כי השיח הישיר המתקיים כיום בין המשטרה לבין מומחי המכון לרפואה משפטית מתנהל מבלי שנקבעו כללים או מגבלות בעניין. לפיכך, נקבע שעד שלב גיבוש חוות הדעת המקצועית, הקשר עם רופאי המכון לרפואה משפטית יעשה באמצעות גורמי החקירה במשטרה - ולא באמצעות הפרקליטות. הדו"ח גם קורא ליישם תיעוד קפדני בכתב של השיח בין הצדדים, שישקף את מעבר המידע ביניהם באופן מלא. כיום אין תיעוד כזה.

הוועדה גם ממליצה, כי תיק העבודה של המכון, המכיל את חומר הראיות, יועבר אוטומטית לצדדים. נכון להיום, הוא לא נמסר אוטומטית לאף צד, אלא בכפוף לבקשה יזומה.

הוועדה ממליצה להשאיר את המכון באחריות משרד הבריאות. מועצה לאומית לרפואה משפטית שתורכב מנציגי המשטרה, הפרקליטות, הסניגוריה ונציגי ציבור תלווה ותפקח על עבודת המכון. המכון החדש שאמור לקום בקמפוס רמב"ם בחיפה ויפעל במקביל למכון הקיים בתל אביב.

נושאים קשורים:  חדשות,  מכון לרפואה משפטית,  משרד הבריאות,  המלצות,  השופטת הילה גרסטל,  "ידיעות אחרונות"
תגובות
אנונימי/ת
07.07.2016, 23:04

ומעכשיו יעשו ניכלולים וקומבינות משפטיות בשני מרכזים...