חדשות

היום: אסיפות מחאה של רופאי בתי החולים הפסיכיאטריים עקב מצוקת כוח אדם ומקרי אלימות

יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, שיגר מכתב בנושא למנכ"ל משרד הבריאות, בו קרא להקים ועדה שתמליץ על דרכים לחלץ את התחום מהמשבר, וביקש מהמשרד "להגן על הרופאים הפסיכיאטרים כעובדים מסורים ומקצועיים במערכת הבריאות ולהעלות על נס את פעילותם"

ד"ר ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)

רופאי בתי החולים הפסיכיאטריים יקיימו היום (ה') אסיפות כלליות נוכח המשבר הקשה ומצוקת כוח האדם ההולכת ומחמירה בתחום הפסיכיאטריה, ומקרים של אלימות ועלבונות כלפי הרופאים. האסיפות יתקיימו למשך שעתיים, החל מ-10 בבוקר.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הורה ליושבי ראש ועדי הרופאים במוסדות לבריאות הנפש ובמחלקות פסיכיאטריות לקיים את האסיפות, וציין כי שיגר מכתב בנושא למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב.

במכתב פירט ד"ר אידלמן: "בשנים האחרונות הלכה והחמירה המצוקה במקצוע הפסיכיאטריה בארץ. לא מגיעים למקצוע הזה רופאים חדשים במספר מספיק דיו. אפילו התקנים, המעטים יחסית, שישנם בבתי החולים לא תמיד מאוישים מפאת היעדר מתמחים. המקצוע הפך להיות מקצוע במצוקה.

"התנאים הפיזיים בחלק מבתי החולים הפסיכיאטרים מחפירים והנם עלבון למטופלים, לצוותים ולמערכת הבריאות כולה"

"הצפנו נושא זה בדיונים בוועדת המעקב, במשרדי האוצר והבריאות ולצערנו, טרם נענינו. התנאים הפיזיים בחלק מבתי החולים הפסיכיאטרים מחפירים והנם עלבון למטופלים, לצוותים ולמערכת הבריאות כולה. גם על כך התרענו בעבר -והמצב עדיין נשאר חמור.

"באחרונה, הפכו הרופאים הפסיכיאטרים העובדים בתנאים קשים אלו למטרה להשמצות, שיימינג והתקפות בלתי פוסקות. הפסיכיאטרים במדינת ישראל מבצעים את עבודתם במסירות, במקצועיות רבה ותוך עמידה בסטנדרטים רפואיים בינלאומיים. אלא שלצערנו, ישנם מקרים (שהתרבו באחרונה) בהם אי שביעות רצון מהטיפול הופכת לסיבה לאלימות מילולית חסרת כל רסן כלפי הרופאים, לפגיעה בפרטיותם ואף לאיומים על חייהם".

"לא רחוק היום", הזהיר יו"ר הר"י, "שחלילה נהיה עדים לאלימות פיזית נגד פסיכיאטרים. המדרון החלקלק שבו אנו נמצאים עקב הסתה פרועה משתוללת, עלול להביא אותנו למצב שבו רופאים פסיכיאטרים לא יוכלו עוד להמשיך ולתת טיפול מיטבי ורבבות חולים עלולים לשלם את המחיר".

ד"ר אידלמן קרא למשרד הבריאות לפעול באופן מיידי, "כדי לשפר את תנאי האשפוז הפסיכיאטרי במדינה, להעניק את המשאבים הנדרשים, לסייע בטיפול במצוקת מקצוע הפסיכיאטריה, וקודם כל לפעול למיגור ההשתלחות בפסיכיאטרים. יש להגן על הרופאים הפסיכיאטרים כעובדים מסורים ומקצועיים במערכת הבריאות ולהעלות על נס את פעילותם".

יושב ראש ההסתדרות הרפואית הדגיש כי הוא קורא למנכ"ל משרד הבריאות "לפעול להקמת ועדה ציבורית שתבחן את מקורות המשבר ותמליץ על הצעדים הנדרשים למניעת ההידרדרות ולשיפור המצב. רק ועדה שבה חברים רופאים ואנשי ציבור שתשמע מטופלים ובני משפחותיהם ומטפלים כאחד, וכמו כן, את כל הנוגעים בדבר, תוכל להגיע למסקנות, שיאפשרו את השינוי המיוחל".

נושאים קשורים:  חדשות,  בתי החולים הפסיכיאטריים,  משרד הבריאות,  מצוקת כוח אדם,  ועדה,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
אנונימי/ת
30.06.2016, 23:06

די לססמאות!! נמאס כבר..עוד וועדות ועוד ישיבות על עוד ישיבות! ומסקנות ואיחולים לשינוי מיוחל!! מכבסת מילים אינסופית..
דר אדלמן לא מאסת משיטת הישיבות והועדות? לא מאסת לשמוע על תקנה? על תוספת תקציבים? על כוח אדם?
מתי היית פעם אחרונה בביקור שטח?
בבקשה!! תסתובב בין בתי החולים לקט את צורכי המערכת בעצמך ותנסה למצוא מענה!

אין הולם את מעמדך להתבצר מול בית ראש הממשלה להתבכיינות.. תן לרופאים לעסוק במלאכה אליה נועדו..
די לדמגוגיה!

אנונימי/ת
01.07.2016, 08:57

חלק חשוב מהפרסונל הוא מאוכלוסיות דחויות שוליות בחברה הישראלית. כך נראית עבודתם. את תיסכולם הם מוציאים על המאושפזים משוללי הגנה.

בבקשה הסבר/ פירוט לתגובתך המעניינת!
יש אמירה לא פשוטה מאחורי תגובתך לעיל.. האם אתה מסתיר משהו! חובת הדיווח הינה חובה מצפונית ומוסרית! ובאם אתה מסתיר משהו אתה שותף לעוול הנעשה לחסרי יישע!