הגישה המקובלת עד כה היתה, שכדי להיגמל מעישון נדרשים 7-5 ניסיונות עד שמושגת הצלחה. כעת, מחקר חדש שנעשה בקנדה מצא כי מדובר בהערכת חסר ניכרת. מספר הניסיונות החוזרים של מעשן המעוניין להיגמל מגיע בממוצע קרוב יותר ל-30, קבע המחקר.

המחקר נעשה בקרב 1,277 בוגרים קנדים ופורסם בכתב העת BMJ. המחבר הראשי של הדיווח על המחקר, ד"ר מייקל צ'ייטון מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת טורונטו, מסר כי הממצאים מהווים הפתעה.

משתתפי המחקר החלו במאמציהם להיגמל מעישון ב-2005 וצוות המחקר עקב אחריהם במשך 3 שנים. אחת לששה חודשים נתבקשו משתתפי המחקר לדווח על "ניסיונות הגמילה הרציניים" שעשו. הצלחה הוגדרה כאשר משך ההיגמלות מעישון היה לפחות שנה מבלי לגעת בסיגריה.

החוקרים בחנו את הסוגיה בארבעה מודלים סטטיסטיים שונים, וכך הגיעו לקביעה שהמספר הממוצע של ניסיונות עומד על כ-30 לכל מעשן.
"אין זה אומר שרק כאשר אתה (המעשן) משיג את 'מספר הקסם' הנ"ל אתה אכן חדל לעשן לחלוטין", אמר מחבר המחקר, "יש מעשנים רבים שמצליחים להיגמל מההרגל מיד בניסיון ראשון ולא צריכים לעבור את ניסיונות חוזרים על מנת להשיג את המטרה".

הוא ציין, כי יש אמצעים שיכולים לסייע למעשנים להיגמל, כמו שימוש בתרופות מתאימות, חוקים האוסרים עישון במקומות ציבוריים ואזהרות המתמקדות בסיכון שיש בעישון המופיעות על אריזות הסיגריות.

ד"ר ג'ון יוז (Hughes) מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ורמונט, שהתבקש להגיב על ממצאי המחקר, אמר כי חשיבותו מבחינת הרופאים המטפלים היא בכך שעלייהם להמשיך ולעודד מעשנים לנסות להיגמל וכאשר מטופל מדווח על עשרה כישלונות שעבר, יש לעודדו להמשיך, משום "שאין זה אומר כי הם לעולם לא יצליחו להשיג את המטרה".

ד"ר יוז ציין, כי כי 20 ניסיונות להיגמל יכולים להימשך עשר שנים – וחשוב למעשה להיגמל כאשר המעשן עדיין צעיר וניתן לשקם את בריאותו. "לכן חשוב עבור אלו שנכשלו לבקש טיפול כדי להגדיל את סיכויי הצלחתם", אמר.