מחקרים

α-synuclein מזורחן נוכח במערכת העיכול של חולי פרקינסון שנים רבות לפני הופעת תסמיני המחלה

במחקר שהשווה רקמות ממערכת העיכול של חולי פרקינסון לפני ואחרי קבלת האבחנה מול נבדקים בריאים, נמצא כי α-synuclein מזורחן, אשר יוצר את גופיפי לואי, נמצא במערכת העיכול של חולי פרקינסון עד 20 שנים לפני אבחון המחלה

21.06.2016, 09:54
קשישים, תפקוד (צילום: אילוסטרציה)

קיימת השערה כי פתולוגיית גופיפי לואי (Lewy bodies) מתחילה במערכת העצבים של המעיים (enteric nervous system) מספר שנים לפני הופעת תסמינים מוטוריים קליניים של מחלת הפרקינסון (Parkinson's disease -יPD).

מחקר זה בחן אם פתולוגיית גופיפי לואי קיימת ברקמות שונות במערכת העיכול של חולי PD טרם הופעת תסמיני המחלה (prodromal phase).

החוקרים נעזרו במרשם הפתולוגי הלאומי של דנמרק כדי לאתר בלוקים של רקמות משומרות בפרפין שאוכסנו בארכיון, אשר שייכים ל-57 חולי PDי(98 בלוקים) ול-90 נבדקי ביקורת (98 בלוקים). החוקרים השתמשו בשתי טכניקות אימונוהיסטוכימיה שונות כדי להציג ויזואלית מצבור α-synuclein ו-α-synuclein מזורחן (phosphorylated).

39 חולי PD תרמו רקמות עוד בשלב prodromal, בעוד שמ-18 חולי PD נאספו רקמות רק לאחר אבחון PD. הרקמות שנקצרו בשלבים prodromal נאספו 7.0 שנים בממוצע לפני אבחון PD (טווח: 20 שנים עד ארבעה חודשים), ורקמות שנקצרו לאחר האבחנה נאספו 2.8 שנים בממוצע לאחר אבחון PD (טווח: יומיים עד 18 שנים).

22 מבין 39 (56%) חולי הפרקינסון שתרמו רקמות בשלב prodromal ו-30 מבין 67 (45%) הבלוקים של הרקמות שנאספו בשלב ה-prodromal היו חיוביים ל-α-synuclein מזורחן. שיעורים אלו היו גבוהים יותר, באופן מובהק, בהשוואה לנבדקי הביקורת (p=0.0001 ו-p=0.0032, בהתאמה).

מנגד, לא נמצאו הבדלים מובהקים בשיעור החיוביות בין חולי פרקינסון בשלבים prodromal לנבדקי ביקורת, כאשר נעשה שימוש בטכניקות אימונוהיסטוכימיה עם מצבור α-synuclein.

במחקר זה נמצאו גופיפי לואי במערכת העיכול של חולי PD עד 20 שנים לפני קבלת אבחנה של PD. ממצאים אלו מתאימים להשערה לפיה שלב המחלה המוקדם, לפני הופעת התסמינים, נמשך כ-10 עד 20 שנים.

מקור:
Morten Gersel Stokholm, Erik Hvid Danielsen, Stephen Jacques Hamilton-Dutoit and Per Borghammer
Pathological α-synuclein in gastrointestinal tissues from prodromal Parkinson disease patients
Annals of Neurology, Volume 79, Issue 6, pages 940–949, June 2016
DOI: 10.1002/ana.24648

נושאים קשורים:  מחקרים,  גופיפי לואי,  מחלת פרקינסון,  גופיפי לואי במערכת העיכול,  α-synuclein,  תרומת רקמות למדע,  שלב prodromal בפרקינסון,  אימונוהיסטוכימיה
תגובות