פגיעה מוחית טראומתית

חשיפת פצעי המלחמה המוסתרים: גילוי התמונה המוחית של Traumatic Brain Injury בעקבות פגיעת הדף?

במחקר שהתפרסם לפני כשבוע ב-Lancet Neurology, מציגים חוקרים תמונה של הצטלקות מוחית ייחודית אצל נפגעי Traumatic Brain Injury בעקבות פגיעת הדף; תמונה מוחית זאת שונה מכל פגיעות הראש האחרות, והינה כנראה ייחודית

נזקי מטען חבלה שהופעל נגד סיור של כוחות הצבא האמריקאי באפגניסטאן (צילום: אילוסטרציה)

במחקר חדש, אשר התפרסם באופן מקוון ב-9 ביוני  בכתב העת Lancet Neurology, מציגים חוקרים מה-Uniformed Services University of the Health Sciences בארה"ב תמונה של הצטלקות מוחית ייחודית אצל נפגעי Traumatic Brain Injuryי(TBI) בעקבות פגיעת הדף. תמונה מוחית זאת שונה מכל פגיעות הראש האחרות, והינה כנראה ייחודית.

כיום, אין עדיין קווי הנחיה לאבחנה סופית או לטיפול מותאם עבור מרבית הפגיעות הטראומתית המוחיות הקשורות לפגיעות הדף. זאת, גם בשל העדר ידע על התהליכים הפתופיזיולוגיים הקשורים בפגיעה. רק מעט מחקרים נוירופתולוגיים בדקו אם חשיפה להדף גורמת לתמונה מוחית ייחודית, ואם תמונה זאת ניתנת להשוואה עם פגיעות מוחיות טראומתיות אחרות.

במחקר הנוכחי נבדקו רקמות מוח של נפגעי ראש שנפטרו, מהם: 5 לוחמים שסבלו מפגיעות הדף ישנות ואשר היו מאובחנים גם כמי שסבלו מהפרעה פוסט טראומטית (PTSD), ו-3 לוחמים שסבלו מפגיעות הדף טריות. אלה הושוו לרקמות של 5 אזרחים שנפגעו בראשם בתאונות דרכים, ולאלה של 3 אזרחים שלא נפגעו בראשם כלל.

בכל חמשת המקרים שנחשפו להדף בעבר ואובחנו כסובלים מ-PTSD, נמצאו הצטלקויות אסטרוגליאליות מתקדמות ב- subpial glial plate, מסביב לכלי דם קורטיקליים, בצומת מפגש החומר האפור והלבן, ובמבנים הסמוכים לחדרי המוח. בכל שלושת המקרים של חשיפה טריה להדף נמצאה הצטלקות מוקדמת מאותו סוג, באותם אזורי מוח. בכל יתר המקרים (ללא פגיעות הדף) לא נמצאה הצטלקות מסוג כזה כלל.

מסקנת החוקרים הייתה, כי במקרים של חשיפה להדף נמצא דפוס ייחודי, שלא תואר בעבר, של הצטלקות אסטרוגליאלית בגבולות שבין פרנכימת המוח לנוזל, ובגבול בין החומר הלבן לחומר האפור. הדפוס הייחודי של ההצטלקות עשוי להצביע על האזורים הניזוקים בחשיפה להדף, מידע ההולם את הידוע לגבי תכונות ביופיסיקליות של תגובה להדף. כמו כן, הממצאים עשויים להסביר את התמונה הנוירופסיכיאטרית המדווחת. הכללה של ממצאים אלו צריכה להיבדק במחקרים נוספים, מכיוון שמספר המקרים, המידע הקליני והזמינות של הרקמות היו מוגבלים.

לדברי פרופ' דניאל פרל, החוקר הראשי, "צורת ההצטלקות אף יכולה לכוון לכך שהמוח ניסה לתקן את תוצאות פגיעת ההדף".

התוצאות יכולות לפתוח אפיק חדש למחקר הן באבחון ובטיפול בהפרעות הפוסט טראומטיות והן בהפרעות מסוג תסמונת שלאחר זעזוע מוח, ומחזירות אותנו גם למונח ההיסטורי ממלחמת העולם הראשונה, שנזנח מאז – ה"Shell Shock".

מגבלה ניכרת הינה כמובן העדר האפשרות לאבחן את ההצטלקות בזמן התהוותה, מאחר שטרם נמצאו דרכים לאבחון שלא באמצעות בדיקה היסטופתולוגית של הרקמות.

מקור:
Daniel P Perl, MD et al. Characterisation of Interface Astroglial Scarring in the Human Brain after Blast Exposure: a Post-mortem Case Series. Lancet Neurology, June 2016 DOI: 10.1016/S1474-4422(16)30057-6

נושאים קשורים:  פגיעה מוחית טראומתית,  פיצוץ,  PTSD,  Traumatic Brain Injury,  מחקרים,  הפרעת דחק פוסט טראומטית
תגובות