חדשות

פיתוח חדשני ישראלי לתיקון המסתם המיטרלי בצנתור נוסה לראשונה ב"שערי צדק"

הפיתוח כולל טבעת שניתן להשתיל בצנתור, ושתפקידה להקטין את טבעת המסתם הטבעי, הדולף והמורחב, ובכך להקטין במידה ניכרת את דליפת המסתם

צנתור לתיקום מסתם ב"שערי צדק" (צילום: "שערי צדק")

המרכז הרפואי "שערי צדק" הודיע אתמול (ד'), כי ביצע לראשונה בעולם פרוצדורה חדשנית של תיקון המסתם המיטראלי בצנתור באמצעות השתלת טבעת שלמה.

הפעולה בוצעה על ידי צוות לב משותף למחלקת הקרדיולוגית וכירורגית לב חזה. בית החולים הירושלמי נבחר לביצוע הפעולה כחלק ממחקר רב-מרכזי עולמי, המתבצע גם בישראל, כדי לבדוק את היעילות והבטיחות של השיטה החדשנית.

הפיתוח החדשני, טבעת לתיקון מסתם המושתלת בצנתור (צילום: "שערי צדק")

הפיתוח החדשני, טבעת לתיקון מסתם המושתלת בצנתור (צילום: "שערי צדק")

בית החולים הירושלמי נבחר לביצוע הפעולה כחלק ממחקר רב-מרכזי עולמי, המתבצע גם בישראל

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בתחום תיקוני והחלפת מסתמים באמצעות צנתור. פעולות אלו נעשו לפני כן רק בניתוח לב פתוח. כיום, מטופלים מבוגרים עם היצרות במסתם אבי העורקים עוברים השתלת מסתם בחדר צנתור ובהצלחה רבה. כמו כן, אפשר לתת פתרון צנתורי למטופלים עם דליפה של המסתם המיטראלי אשר נמצאים בסיכון גבוה לטיפול בחדר ניתוח. יחד עם זאת עדיין יש מקרים שלהם טרם נמצא פתרון מספק.

קבוצת רופאים, חוקרים ומומחים בתחומים טכנולוגיים והנדסיים מישראל פיתחה טבעת תותבת שלמה, שאותה ניתן להשתיל בחדר הצנתור. תפקיד הטבעת הוא להקטין את טבעת המסתם הטבעי, הדולף והמורחב, ובכך להקטין במידה ניכרת את דליפת המסתם.

פרוצדורה זו איננה דורשת פתיחת בית החזה, על כן המהלך כרוך בפחות סיבוכים ומשך אשפוז קצר במידה ניכרת בהשוואה לניתוח לשם החלפת המסתם. גם הסבל למטופל קטן בהשוואה לניתוח.

בית החולים מסר, כי אם תוצאות המחקר והניסוי יוכיחו את יעילות ובטיחות השיטה החדשה, ניתן יהיה לשפר את מצבם של מספר רב של מטופלים ובפרט כאלה אשר אצלם הסיכון הניתוחי גבוה.

נושאים קשורים:  חדשות,  צנתור,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  פיתוח,  מסתם
תגובות