חדשות

רופא לקה בלבו ומת לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על דברים שאמר לפסיכולוג

ד"ר נחום קובלסקי, ממקימי רשת "טרם", מת ביום ראשון האחרון, לאחר שהמשטרה החליטה להגיש נגדו כתב אישום על סמך איום שהשמיע בשיחה עם הפסיכולוג שלו, לפגוע בשותף עסקי לשעבר

חדר המדרגות של בית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: יונתן סינדל / "פלאש 90")

רופא שהיה ממקימי מרפאות "טרם" לקה בלבו ומת שלושה ימים לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בהתבסס על דיווח של פסיכולוג אליו פנה. לפי הדיווח, למרות שבית המשפט המליץ למשוך את כתב האישום, התביעה קבעה כי הוא יוגש, וכעבור שלושה ימים, ביום ראשון האחרון, נמצא הרופא ללא רוח חיים. על הפרשה דיווח אתמול (ד') אתר "וואלה".

הרופא הוא ד"ר נחום קובלסקי מומחה לאורולוגיה ולרפואה דחופה. בדיווח נמסר, כי אירוע הלב התרחש לאחר שמחלקת התביעות של המשטרה הבהירה שבכוונתה להמשיך בתביעה נגדו, בעקבות דברים שאמר בשיחה עם פסיכולוג. פרקליטו, עו"ד אריאל הרמן, טען שההליך הפלילי הוביל למצבו הקשה של ד"ר קובלסקי.

על פי הדיווח, בסוף השנה שעברה הסתכסך ד"ר קובלסקי עם הנהלת "טרם" ועם נתן אפלבאום, בנו של ד"ר דוד אפלבאום שהקים יחד עמו את רשת המרפאות. בעקבות הסכסוך התפטר ד"ר קובלסקי מרשת "טרם". הוא פנה, כך מסר פרקליטו על פי הדיווח, לטיפול פסיכולוגי אצל ד"ר דון ברנד.

באחת השיחות בין השניים, שהתנהלה בטלפון, אמר ד"ר קובלסקי לכאורה שהוא מרגיש שברצונו להכות את אפלבאום במחבט בייסבול

באחת השיחות בין השניים, שהתנהלה בטלפון, אמר ד"ר קובלסקי לכאורה שהוא מרגיש שברצונו להכות את אפלבאום במחבט בייסבול. ברנד החליט להגיש תלונה למשטרת ירושלים. ד"ר קובלסקי זומן לחקירה, שבסיומה שוחרר. כמה שבועות לאחר מכן, להפתעתו, החליטה מחלקת התביעות במשטרת ירושלים להגיש כתב אישום נגדו, בגין האיום שהשמיע כלפי אפלבאום.

בדיווח נמסר, כי הכללים החלים על פסיכולוגים מחייבים אותם לשמור על חיסיון המטופלים, אלא אם הם מזהים סכנה למטופל או לסביבתו.

עוד דווח, כי באותה העת ניסה ד"ר קובלסקי למצוא עבודה חלופית. פרקליט המשפחה טוען כי כתב האישום והתיק הפתוח נגדו מנעו ממנו לקבל עבודה. הפרקליט דרש בדיונים בבית המשפט לסגור את התיק מחוסר אשמה. התובע הסכים, אך ביקש להתייעץ עם סגן ראש מחלקת התביעות במשטרה. זה פסק שהתיק לא ייסגר.

בדיון בבית משפט השלום בירושלים ב-12 באפריל, המליץ השופט ירון מינטקביץ': "בטרם ייקבע התיק לשמיעת ראיות, טוב תעשה המאשימה אם תשקול את עמדתה פעם נוספת" ורמז למשטרה שעדיף לסגור את התיק.
בדיון נוסף ביום חמישי האחרון הכריז ראש צוות החקירה: "החלטנו שאנו עומדים על האישום".

עו"ד הרמן סיפר לאתר "וואלה" כי ד"ר קובלסקי "עמד מחוץ לאולם במצב נפשי נוראי. שלושה ימים לאחר מכן לקה בלבו ונקבע מותו". עו"ד הרמן הגדיר את המקרה כ"פרשה חמורה ביותר המטילה כתם אשם מוסרי על התביעה". לדבריו, "היא התנהלה ברשלנות ובאטימות מקצועית ואנושית, ופתחה בהליך פלילי נגד חף מפשע תוך הפרת חובתה להגן על אינטרס הציבור".

תגובת המשטרה: "לא ברור על מה מסתמך הניסיון לקשור בין נסיבות מותו המצער של אדם לבין הליך שיפוטי מקצועי וראוי שהתנהל בעניינו. משיקולי צנעת הפרט לא נתייחס לפרטים. ההחלטה בדבר הגשת כתב האישום ולנהל את ההליך, היתה מקצועית ומבוססת על מכלול החומרים והנסיבות".

נושאים קשורים:  חדשות,  רשת "טרם",  ד"ר נחום קובלסקי,  פסיכולוג,  משטרה,  תביעה,  סכסוך,  מוות
תגובות
 
אנונימי/ת
02.06.2016, 18:40

משטרה רודפת הורגת
בית משפט רומז במקום לומר גם קוטל

אנונימי/ת
02.06.2016, 21:28

סיפור מזעזע. רצחו רופא מסור שאלפי אנשים נהנים מעבודתו. בלי הפיתוחים שפיתח בטרם לא הייתה פועלת כלל. גם אם כעס האם פעל באלימות כלפי מישהו? ממתי פסיכולוגים מבינים משהו בנפש האדם? הפסיכולוג האדיוט ומי שהגיש את כתב האישום נגד הרופא המסור הם אלה שהרגו אותו.

אנונימי/ת
02.06.2016, 22:30

דר׳ דון ברנד הפר חסיון וראוי לגנאי.
האם זה אותו דון ברנד התומך בטיפולי המרה להומוסקסואלים?

אנונימי/ת
02.06.2016, 23:33

טרגדיה . מצער מאוד שסיכסוך עיסקי וחוסר שמירת חיסיון רפואי ע"י הפסיכולוג ( לכאורה ולפי הכתבה ) הביאו לפתיחת הליכים שונים , ובתוך זמן קצר למותו של רופא מוכשר . כדאי לחקור את כל שלבי הפרשה ולהפיק לקחים .
רופאים הם בני אדם , ואפילו הם אינם עשויים מאבן ( רובם לפחות ) .

אנונימי/ת
03.06.2016, 07:59

עוד דוגמא מיאשת לעליבות של הפסיכולוגים והפסיכולוגיות בישראל. הם למעשה לא יודעים דבר על המקצוע שלהם, פועלים לפי דעות קדומות וכמובן יודעים רק לדבר אבל לא לטפל. אצל הפסיכולוג הזה, שחושב שהעדפות מיניות שונות צריכות להיות מטופלות במחנות חינוך, אסור לבטא רגשות כנראה.

אנונימי/ת
04.06.2016, 21:47

כול התגובות "אנונימיות"....כנראה כולנו מפחדים להתבטא פן דעתנו תיפרש לא נכון ונגיע לבית המשפט...

אנונימי/ת
05.06.2016, 10:50

רופא רב פעלים הומת על ידי מערכת אטומה. יש לשקול לשלול רשיונו של הפסיכולוג שהפר סודיות רפואית בצורה חמורה

אנונימי/ת
06.06.2016, 06:43

נחום היקר והמסור - יהי זכרך ברוך. ברור שלא היית מכה אף אחד והצלת ותמכת ברבים.
לא פשוט להיות פסיכולוג או רופא ולהחליט מתי באמת נשקפת סכנה אבל אין ספק שמקרה כזה יגרום לעוד פחות רופאים לבקש עזרה וטיפול במצבי מצוקה... ואנחנו זקוקים לאלו, לא פחות, אם לא יותר, מאחרים...

אנונימי/ת
08.06.2016, 16:54

מגיבים נכבדים, האם שמעתם על חוק טרסוף? הפסיכולוג לא הפר חסיון, אלא מילא את חובתו ודיווח על כוונה לביצוע פשע וסיכון חיים. למעשה, היה עליו להודיע גם למשטרה וגם לקורבן הפוטנציאלי. אגב, איני מכיר איש מהמעורבים, ומשתתף בצער משפחת הרופא.

אנונימי/ת
08.06.2016, 20:08

תגיד לי, כמה פעמים יוצא לאנשים (כל אחד) להגיד משהו כמו : "בא לי להרוג אותו" , או "בא לי להחטיף לו סטירה"
הייתי מצפה מפסיכולוג שידע להבחין מתי מישהו בסך הכל אומר משהו מתוך כעס ומתי יש כאן סכנה של איום אמיתי.

אנונימי/ת
15.06.2016, 17:25

דר' ברנד, פסיכולוג נכבד.
מילאת את חובת הדיווח. כל הכבוד לך!
אין לי ספק שאם לא היית עושה זאת המטופל שלך היה מכה במקל בייסבול משסף את גרונו וקובר חי את שותפו לשעבר.
מקווה שמקצועיותך תתפרסם בראש חוצות.
ומאחל לך הצלחה בהסבה המקצועית שלך למקצוע שיתאים לך יותר.
קצב?

אנונימי/ת
15.06.2016, 17:59

מה זה פה? איזה מן פסיכולוג מוזר הוא? הרי כל פסיכולוג שומע תסכולים של מטופלים כולל "מאוויים שאינם ממש פוליטיקלי קורקט". פסיכולוג טוב, שלא לומר סביר, יודע בדרך כלל שנפש האדם הינה דבר מורכב ושלא כל דבר שנאמר בעידנא דריתחא בסוף מתורגם למעשה. ואין זה משנה האם הלקוח הוא רופא, פועל , הומלס שאין לו כדי לשלם לפסיכולוג או כל יצור אנושי אחר. ולצוות התביעה הנכבד, הרי השופט כבר יותר מ"רומז" לכם רדו מן העניין, למה ראש בקיר? חבל על דאבדין.

אנונימי/ת
16.06.2016, 00:17

שילוב קטלני של פסיכולוג שזקוק ללימודי המשך בפסיכולוגיה ושוטר דפוק שכנראה גם הוא חסר הגיון והבנה בסיסית.
בחוליה הטרגית ראוי לציון הדיון של השופט וחבל שבמקום להמליץ לא סגר את התיק.
חבל שכך מחסלים אנשים טובים.