חדשות

מצנתרי המוח נגד הנחיות מש' הבריאות המאפשרות לקרדיולוגים להיכנס לתחום

קבוצה של מצנתרי מוח שלחה מכתב חריף למשרד הבריאות, בו היא יוצאת נגד הנחיית המשרד לאפשר לקרדיולוגים ומומחים בצנתור כלי דם ולב לעבור הכשרה ולהפוך למצנתרי מוח, על רקע המחסור החריף בכוח אדם מיומן בתחום; הסוגייה עברה לדיון במועצה המדעית של הר"י

צנתור (צילום: אילוסטרציה)

קבוצה של מצנתרי מוח בישראל פנתה במכתב למשרד הבריאות, בו התריעה נגד ההנחיות החדשות שהוציא המשרד המתירות גם לרופאים קרדיולוגים, מומחים בצנתור לב ורופאי כלי דם לבצע צנתורי מוח אחרי הכשרה מתאימה, במטרה לתת מענה למחסור החמור במומחים לצנתורי מוח בישראל.

כיום יש רק 10 מצנתרי מוח פעילים, והם אינם עובדים בכל בתי החולים. היחידה לצנתורי מוח בבית החולים "איכילוב", למשל, נסגרה זמנית עקב סכסוך בין מצנתר המוח ד"ר שמעון מימון לבין ההנהלה. כיום, מקרים המחייבים צנתורי מוח נשלחים ל"אסף הרופא" או לבתי חולים אחרים בסביבה.  בשבוע שעבר גם פורסם כי מצנתר המוח היחיד שפעל עד כה ב"רמב"ם" עבר ל"שערי צדק". כעת, כל מי שחייב לעבור צנתור מוח באזור חיפה נשלח לנהרייה.

"מדובר בהחלטה הלוקה בחוסר הבנה יסודי של התחום ועלולה להיות הרת אסון, בראש ובראשונה לחולים, ולגרום נזק לתחום צנתורי המוח בישראל"

"ישראל היום", שדיווח אתמול (ג') על הפנייה למשרד הבריאות, מסר כי מצנתרי המוח מתריעים ש"הצעדים הללו הם בגדר הפקרת החולים וסיכון חייהם ויביאו נזק גדול לציבור". המכתב נשלח לראשי משרד הבריאות ולמועצה המדעית בהסתדרות הרפואית.

בדיווח נמסר, כי מצנתרי המוח פנו ליו"ר המועצה המדעית בהסתדרות הרפואית, פרופ’ יורם שפירא, וציינו כי "מדובר בהחלטה הלוקה בחוסר הבנה יסודי של התחום ועלולה להיות הרת אסון, בראש ובראשונה לחולים, ולגרום נזק לתחום צנתורי המוח בישראל. בבסיס התפיסה המעוותת שקרדיולוגים הם 'מועמדים טבעיים' להיכנס לתחום צנתורי המוח עומדת סברה מוטעית, שצנתורי מוח אינם אלא צנתורי לב בשינויים 'קטנים'... תפיסה זו מסוכנת לחולים".

מצנתרי המוח טוענים, מסר העיתון, כי "ההחלטה באה ככניעה ללחצים מבכירים במערכת הבריאות, הפועלים ממניעים אישיים, וזאת תוך כדי חשש להפקרת החולים ולסיכון חייהם... לא ייתכן שצנתורי מוח ייהפכו לתחביב־צד לקרדיולוגים או לרופאי כלי דם, או לדרך להתפרנס נוסף על משרתם הרגילה. מדובר במהלך המסכן חיי אדם, שיביא לנזק גדול לציבור".

מצנתרי המוח הוסיפו, כי נרשמו כבר בעבר מקרים בארץ שבהם רופאים שאינם מומחים בצנתורי מוח ביצעו פעולות כאלה בחולים וגרמו לתוצאות קשות. לדוגמא הם מציינים "קרדיולוג שניסה לצנתר רגליים וגרם לנכות קשה" ומנתח כלי דם "שצנתר עורק תרדמה, ולנוכח סיבוך שכלל קריש שהגיע למוח החליט שהוא מיומן מספיק לטיפול תוך־מוחי וגרם לדימום מוחי ולמות המטופל".

נשיא האיגוד הקרדיולוגי בישראל, פרופסור מיכאל גליקסון, מנהל המרכז להפרעות קצב במערך הלב במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, הגיב היום לפנייה, ואמר לעיתון "ישראל היום": "קבוצה קטנה מאד של מצנתרי מוח עומדת מאחורי המכתב למשרד הבריאות. מצנתרי לב וכלי דם שיבחרו לעסוק בתחום הזה (צנתורי מוח) יעברו תהליך של התמחות מסודרת. כל מי שמוכן ללמוד ברצינות תחום מקצועי ספציפי כזה ולעזור לחולים – יבורך. כיום, קרדיולוגים-מצתרי לב וכירורגים של כלי דם הם היחידים שיכולים לתת פתרון לבעיה בטווח הראה לעין".

משרד הבריאות מסר בתגובה לעיתון: "לאחר דיונים במועצה הלאומית, נושא הכשרת המצנתרים הועבר למועצה המדעית. טרם התקבלה תשובתה הסופית. משרד הבריאות יקבע הגדרות ברורות ומותאמות למקצועות הבסיס ולצורך בלימוד ובהכשרה על מנת להגיע לרמה קלינית, שתעמוד בסטנדרטים הגבוהים המקובלים בארץ ובעולם. הטענות על אודות מצנתרים שגרמו לנזקים אינן מוכרות לנו. אם יש טענות ספציפיות - יש להעביר אותן לבחינתנו".

בדיווח נמסרה גם תגובת ההסתדרות הרפואית, שאמרה כי "המכתב יידון בישיבה הקרובה של המועצה המדעית"

נושאים קשורים:  חדשות,  צנתור מוח,  קרדיולוגים,  הר"י,  משרד הבריאות,  המועצה המדעית
תגובות
אנונימי/ת
04.11.2016, 21:11

חייבים לפתוח את שוק צינתורי המוח גם למצנתרים שבאים ממקצועות אחרים ועוברים השתלמות מזורזת בהתאם. אנשים מתו או נשארו נכים עקב סגירת צינתורי המוח באיכילוב על ידי ההנהלה שעשתה זאת על מנת להיפטר ממצנתר המוח מספר אחד, דר' מימין, כי לא שיתף פעולה עם שחיתות ורשלנות.