חדשות

חוקרים ב"סורוקה" מצאו קשר בין דום נשימה בשינה לבין שבץ מוחי

החוקרים מצאו, כי 86% מחולי השבץ שאושפזו בבית החולים סובלים מדום נשימה בשינה, וכשליש מהחולים סבלו מדרגה חמורה של התופעה

טיפול בדום נשימה חסימתי (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנערך במרכז הרפואי "סורוקה" מצא קשר בין דום נשימה בשינה לבין שבץ מוחי; המחקר פורסם בחודש שעבר במגזין STROKE.

המחקר בוצע על ידי חוקרים ורופאים מהמחלקה לנוירולוגיה, ממחלקת ילדים ב' ומהמרכז למחקרים קליניים ב"סורוקה". נבדקו בו 43 מטופלים שאושפזו במחלקה הנוירולוגית בעקבות שבץ מוחי.

החולים עברו הערכה בימים הראשונים שלאחר הופעת השבץ באמצעות מכשיר לאבחון דום נשימה בשינה שהופעל מחוץ למעבדת השינה. אצל 86% מהם נמצא דום נשימה בשינה ו-32% סבלו מדום נשימה בדרגה קשה.

מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי בבאר-שבע, ד"ר גל איפרגן, שהיה המחבר הראשי של הדו"ח, ופרופ’ אביב גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב', מסרו לאתר Ynet שדיווח על המחקר, כי הערכת מצבם של החולים נעשתה עוד בלילה הראשון אחרי השבץ. לדבריהם, איש מהחולים לא התלונן קודם לכן על הפסקות נשימה בשינה.

ידוע זה מכבר כי דום נשימה בשינה קשור בדרך כלל לבעיות במערכת הלב ולכלי הדם. הסובלים ממצב זה נוחרים ובשעות היום מתלוננים על עייפות קשה ואף כאב ראש.

המחקר הנוכחי, שבו השתתפו עוד ד"ר אנדריי אובניאן, ד"ר רונן טולדנו, ד"ר איברהים אבו-סאלמה, ד"ר טל אשר, ד"ר משה סטבסקי וד"ר ויקטור נובצ'ק, מ"סורוקה" ומאוניברסיטת בן-גוריון, העלה כי דום נשימה בשינה מהווה גם גורם סיכון משמעותי לשבץ מוחי.

השלב הבא במחקר מתוכנן לבדוק טיפול בחולים המגיעים עם שבץ למחלקה הנוירולוגית ומתברר כי הם נוחרים. לדברי החוקרים, זהו סימן אפשרי לדום נשימה בשינה, והתכנית היא לספק להם מסכה המזרימה אוויר. החוקרים יבדקו אם הטיפול יקטין את נזקי השבץ ויסייע בהחלמה מהירה יותר.

פרופ’ גולדברט מסר, כי כ-25% מהישראלים סובלים מדום נשימה בשינה. כ-20-15% מהסובלים מדום נשימה קשה בשינה מצויים בסיכון גבוה עוד יותר.

נושאים קשורים:  חדשות,  דום נשימה בשינה,  מעבדת שינה,  שבץ,  המרכז הרפואי "סורוקה",  חמצן,  בעיות לב
תגובות