חדשות

"נשמח לקחת חלק בכל תכנית מקיפה לטיפול במשבר העמוק הצפוי במערכת הבריאות"

כך כתב יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג, שהזהירה אתמול (יום ד') בנאום חריג מפני ההשלכות המשולבות של הזדקנות האוכלוסייה בישראל ופרישתם של רופאים מבוגרים על מצב מערכת הבריאות הישראלית

נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, שיגר אתמול (ד') מכתב לנגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, בעקבות נאומה החריג בכנס "אלי הורביץ לכלכלה וחברה" שקיים המכון לדמוקרטיה, במסגרתו הזהירה מפני משבר עמוק הצפוי בעוד כמה שנים במערכת הבריאות הישראלית.

"במהלך שנים רבות", כתב ד"ר אידלמן, "ההסתדרות הרפואית מצביעה על המחסור הקיים, שרק הולך ומחמיר, במספר הרופאים במדינה. רפואה עכשווית דורשת מספר רופאים רב, עקב התקדמותה וההתמקצעות הנדרשת בה. אלא שמספר הרופאים ל-1,000 נפש בישראל נמצא בירידה, בניגוד גמור למגמה המאפיינת רפואה במדינות המפותחות האחרות".

פלוג: "נדרשת התאמה בין רמת התקצוב של המערכת לבין המשימות המוטלות עליה והגדלה משמעותית של התשתיות הפיזיות ושל ההון האנושי במערכת"

"מיותר לציין", כתב ד"ר אידלמן, "כי זו אחת הסיבות לתורי ההמתנה הארוכים והבלתי נסבלים לקבלת טיפולים רפואיים. גם הטענות על כך שהמגמה צפויה להשתנות, על רקע גידול במספר הרופאים המסיימים לימודי רפואה ורופאים ישראלים שיחזרו מחו"ל וכן פתיחת מקומות נוספים לללימוד רפואה בישראל - אין בה כדי לשנות את התמונה.

"האמת הקשה היא שמספר הרופאים צפוי לצנוח בשנים הקרובות, אלא אם כן תגובש תכנית מקיפה, ויפה שעה אחת קודם. לאור זאת, התייחסותך באה בזמן הנכון ואנו תקווה שתמשיכי לעקוב אחרי ההתפתחויות בתחום.

"מקבלי ההחלטות חייבים להבין, שבהיעדר תכנית ברורה שמכירה ועומדת על הבעיות והפתרונות הנדרשים - התוצאה תהיה בכייה לדורות.". ד"ר אידלמן ציין, כי "הר"י תשמח לקחת חלק פעיל בכל יוזמה מסוג זה".

בכנס אמרה נגידת בנק ישראל כי המשבר העמוק הצפוי במערכת הבריאות הוא תוצאה של שנות הזנחה רבות. היא אמרה כי הוא צפוי בשנים הקרובות, וכי הוא כמעט בלתי-נמנע. כבר היום, ציינה ד"ר פלוג, ישראל מדורגת אחרונה מבין המדינות המפותחות בצפיפות המיטות במחלקות הרפואה הדחופה - בעוד שאוכלוסיית ישראל גדלה בקצב המהיר ביותר מבין מדינות ה-OECD.

האוכלוסייה הכללית, אמרה, צפויה לגדול ב-23%, בעוד שקבוצות אוכלוסייה הזקוקות לטיפול רפואי יגדלו בקצב מהיר עוד יותר. מספר הקשישים בישראל יגדל עד 2030 ב-52% ומספר בעלי המוגבלויות יגדל ב-68%.

"זהו לכאורה החלק הפחות מטריד", אמרה, "הדאגה הגדולה יותר היא ממספר הרופאים בישראל. כיום נמצאת ישראל במקום טוב באמצע בין מדינות OECD במספר הרופאים לנפש, אבל הרופאים בישראל הם המבוגרים ביותר בעולם המערבי: יותר ממחצית הרופאים במערכת הבריאות הם בני 55 או יותר.

"אם לא די בכך, מתברר כי מספר הרופאים המסיימים את בתי הספר לרפואה הוא דווקא הנמוך ביותר במדינות ה-OECD והמשמעות היא שמספר הרופאים לנפש בארץ צפוי לצנוח בחדות בשנים הקרובות, אלא אם כן ישראל תייבא רופאים זרים מחו"ל - ובמספרים גדולים".

"מערכת הבריאות הישראלית מוערכת כאיכותית מאוד בהשוואה בינלאומית", הוסיפה פלוג, "אולם, כאשר קיימת צפיפות כה גדולה במחלקות אשפוז מרכזיות בבתי החולים, כאשר ההמתנה לפרוצדורות השונות ארוכה וממושכת וישנו שיעור נמוך של רופאים ואחיות לנפש - נדרשת התאמה בין רמת התקצוב של המערכת לבין המשימות המוטלות עליה, הגדלה משמעותית של התשתיות הפיזיות ושל ההון האנושי במערכת, לצד ייעול תהליכים במערכת הסיעוד ובפרט שיפור התיאום המערכתי בתחום. את אלה ניתן לקדם רק בתכנית רב שנתית, המבוססת על ניתוח מפורט של הצרכים העתידיים".

לפי פרשנות ב"דה מרקר", את תגובתו של שר הבריאות יעקב ליצמן לדברים אפשר להגדיר כ"קרירה". "דברי קרנית פלוג", הודיע השר ליצמן, "ראויים בחלקם ואפשר שגם חשובים וטעונים טיפול. ועם זאת הייתי מצפה ממנה שלפני שהיא מגבשת עמדה בתחום כל כך חשוב כבריאות, תיוועץ ותדון עם משרד הבריאות ועמי כשר הבריאות שאחראי על המערכת הזאת".

נושאים קשורים:  חדשות,  בנק ישראל,  מצב מערכת הבריאות,  גיל הרופאים,  משרד הבריאות,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  צפיפות במחלקות
תגובות
אנונימי/ת
26.05.2016, 18:41

להעלות מיד את האופציה לרופאים לעבוד עד גיל 70 שנים - לפי רצונם ולטובת המערכת הרפואית שמשוועת לרופאים - לנוכח הזדקנות האוכלוסייה , גידול דמוגרפי,
ירידת רופאים מישראל , ותחומי רפואה שאינם אטרקטיביים למתמחים חדשים.

אנונימי/ת
27.05.2016, 00:11

בא לי לבכות. שנים על גבי שנים המערכת לא עשתה כלום בגלל שהייתה זרימה מתמדת של רופאים עולים. אף אחד לא דיבר ברצינות על מה יהיה כאשר הזרימה הזו תפסק. למי החפת? אחרי המבול. ועכשיו שפשוט אי אפשר יותר להסתתר מאחורי האצבע פתאום כולם מודאגים, כולם "אמרנו לכם" ואוד. אנחנו סובלים מהנהגה מבולבלת, שיטות עבודה ממאה ביניים, אדמיניסטרציה ובירוקרטיה שאוכלת ים שם משאבים. לא יודעים איך למשוך ולשמור רופאים בארץ. בוא נתחיל מי משהו פשוט: כל רופא במחלקה שיעשה תורנות כמו כל אחד. כולל מנעלי מחלקות. כולל רופאים בכירים שבשעה 15:00 (במרקה הטוב) עוזבים בתי החולים הציבוריים ורצים בטיל לפרטי. ואז....פלא פלאים...פתאום יתחילו להבין מה האמת קורא "למאתה". כסף זה לא הכול אם אין לך מוסג איך להשתמש בו נבון. חוץ מזה הכל דבש. אוד מאט סכרת...

אנונימי/ת
27.05.2016, 07:25

תונהג עבודה סדיר ה 6 ימים בשבוע לכל סוגי הרופאים ( כולל הבכירים ביותר )
תמורת תוספת תשלום הולמת , כמובן .
תקנה זאת תהיה תקנת חירום מלחייבת - ללא הגבלת זמן לגבי תוקפה .
כמו כן תורנויות חובה לרופאים בכירים - מי שיסרב - יוענש בסנקציות

אנונימי/ת
27.05.2016, 08:32

אחת התגובות היותר מטומטמות שראיתי. למה לא עבודה 7 ימים בשבוע?

אנונימי/ת
27.05.2016, 09:30

התגובה שלך מטומטמת

אנונימי/ת
27.05.2016, 07:48

ליצמן מה אירע?פגעו לך באגו?לא התייעצו איתך?כמה פשוט לחשוף את תכונותיך ובראשן גאוותנות עד אין קץ ....האמת שמצב מערכת הבריאות מ-ע-ו-ל-ה אין מחסור במיטות, אין מחסור ברופאים, תנאי האשפוז,לכלל האוכלוסיה ברמה הכי גבוהה, תנאי ההעסקה והשכר מהווים אבן שואבת למיטב בני המדינה....בקיצור דבריה של פלוג עורבא פרח .....מערכת הבריאות משגשגת ופורחת יותר מתמיד ובראשה עומד ליצמן האגדי אחד בדורו האחד שאין שני לו....לבריאות שיהיה לנו.

אנונימי/ת
27.05.2016, 07:53

רבותי, בואו נגיד את האמת:
חסרות "ידיים עובדות"!! הבעיה ברופאים מבוגרים.ותיקים הינה שלמרות הניסיון, האחריות ושיקול הדעת יש להם פחות יכולת פיזית (לעיתים גם מנטלית) לבצע תפוקת עבודה ליחידת זמן , או במילים פשוטות, המתמחים והמומחים הצעירים נושאים בעיקר הנטל, בכלל זה תורנויות, מחלקות פנימיות,כירורגיה כללית, אורטופדיה ומחלקות לרפואה דחופה. הרפואה הציבורית נשענת 16 שעות ביממה -66%- רק על מתמחים ובשאר ה33% על שילוב של מתמחים ומומחים. מה שגישר עד כה על הפער (ואולי גם על העוול) הוא רופאים עולים מחבר העמים שלא נותרה להם ברירה ועבדו גם בגיל מבוגר בתנאים מחפירים (רופאי קרן מחקרים, תורני חוץ ושאר המצאות ישראבלוף) בזמן שבני הארץ ועולים מצפון אמריקה פינו זמן למחקר, להוראה, לניהול, קצת לרפואה פרטית וכמובן גם לרפואה הציבורית (לא נזניח) . כעת העולים יוצאים לפנסיה ורוב הרופאים לא רוצים או לא יכולים לעבוד בתנאים מחפירים כמותם. הסיבה היחידה שמתמחה מוכן להקיז את דמו במחלקה, במיון ובתורנויות הוא הידיעה ש"יום אחד זה ייגמר" ותחתיו יבוא פועל שחור אחר. השינוי שצריך להיות הוא שינוי בחלוקת העומס ובהתאם לגיל כך שמחד המתמחים לא יישחקו/יישרפו תוך 4-6 שנים ומצד שני המומחים ייתנו כתף כפי יכולתם. לדאבון לב, כיוון שהמתמחים הם עדיין מיעוט בקרב ציבור הרופאים ובהר"י וכוחם מופחת לכאורה במוסדותיה, קשה להניח שיהיה שינוי ללא נדיבות והקרבה מסויימת מצד הוותיקים. ובישראל של היום הרי איש איש לאוהלו.

27.05.2016, 09:56

תגובה זאת ראויה ומשקפת את השתלשלות הענינים ברפואה הציבורית מאז הכרזת מדינת ישראל.
אוסיף כי מנקודת מבטי פוטנציאל הרופאים העולים ממזרח אירופה תמיד שימש כאיום מול רופאים בוגרי בתי ספר לרפואה בישראל , לאמור : " לא מוצא חן בעיניכם ?- יש לנו מועמדים מידיים למלא תקנים וכו'"
יסלחו לי העמיתים יוצאי חבר העמים על התנסחותי הבאה, שאין בה כדי להפחית בחשיבותם ובכבודם, חלילה : המלאי של יהודים שנותרו בחבר העמים הצטמק מאד
והמוסדות הרפואיים הציבוריים בישראל נותרו בידיים ריקות...
דור הצעירים במדינת ישראל איננו "פראייר" ומפנה גב ללימודי רפואה ומקצועות הרפואה בפרט וללימודי מקצועות אחרים שאינם מאפשרים עצמאות כלכלית מלאה
ומבוססים על משרות שכירות ואינם מעונינים בכלל להקשיב לכל מיני הבטחות.
רבים מהמיעוט הזוהר של בנים מסיימי לימודי רפואה עוזבים לחו"ל או עושים הסבה מקצועית למשפטים, לעולם התוכנה וכו'.
פרט חשוב מאד שלא התיחסו אליו בכתבה המלומדת הוא שאחוז גבוה באוכלוסית הרופאים מגיל 50 שנה ומעלה אינו בריא : יש ביניהם לא מעט חולי לב איסכמיים,
חולים אונקולוגיים, לוקים במחלות מטבוליות כרוניות ( כמו סוכרת ) ובמחלות שלד ניווניות כרוניות משמעותיות ולא ניתן לצפות מהם ליותר מיכולתם בפועל.
נקודה חשובה מאד נוספת למצב הרפואה הציבורית הוא "השעטנז" במבנה הרפואה הציבורית : מהצד האחד לפני 21 שנה הועתק לכאן עיקרון של ביטוח רפואי ממלכתי
מהרפואה הציבורית במערב אירופה, ומהצד האחר - הותירו את קיומן של קופות החולים - מצב שבכלל אינו קיים במדינות אירופאיות מערביות .
ולבסוף - הציבור הישראלי כולו שמעולם לא נרתם לצד רופאיו הנאמנים והמסורים לו
במאבקם הצודק להטבה בשכרתם, בתנאי עבודתם , בזכויותיהם החברתיות ועוד ועוד.
אף כי אני ישראלי אסיים בקריאה: " מגיע לכם !!!" - לדורות של הפוליטיקאים למן קום המדינה ועם עצם היום הזה ולציבור הרחב בישראל - זכיתם ביושר למצב הקיים ותתמודדו אתו !

אנונימי/ת
27.05.2016, 13:28

צודק !!

אנונימי/ת
27.05.2016, 08:38

כל התגובות כאן תלושות לחלוטין. אין שום מחסור בכוח אדם.

עדיף לקרוא את פרסומי משרד הבריאות לגבי כוח אדם בישראל והתחזית שלו לעתיד.
כאשר משווים אותנו ל OECD כמות הרופאים לנפש היא בהתאם לממוצע (כרגע מעט מעל)
וגם עד 2025 לא צפוי שום מחסור.

המצוקה האמיתית שכן קיימת היא לגבי מיטות. וזו אחת הסיבות לתפוסה באחוזים גבוהים ומשך אשפוז קצר. (כי הדרך היחידה לפצות בחוסר מיטות הוא ב turn over).

אנונימי/ת
27.05.2016, 17:24

צר לי אבל תגובתך מעידה על חוסר עדכון במצב הענינים לאשורו ובכך היא מסנוורת את עיני הקוראים.
אני מתנצלת בפני כל על תגובתך מאחר שסביר מאד להניח שאת/ה לא תשעה/י זאת.

אנונימי/ת
28.05.2016, 13:45

במקום להתנצל בשמי כאשר אין צורך בכך, אולי כדאי שתתנצלי בשמך על כך שכתבת דברים לא מבוססים. להלן ציטוט מפרסום משרד הבריאות שפורסם במרס 2016 (הסימוכין מופיע בסוף).
"כפי שניתן לראות, צפויה ירידה בשיעור הרופאים באוכלוסיה בעשור הקרוב. ירידה זו
לא תביא את שיעור הרופאים באוכלוסיה אל מתחת ליעד שנקבע בעבר – שיעור
הרופאים באוכלוסיה יעבור את שיעור המטרה. לא צפוי מחסור כללי ברופאים בישראל
בעשור הקרוב."
http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Health_professions_in_Israel2012_DR.pdf
האם על העיקרון "רפואה מבוססת ראיות" שמעת בעבר?

אנונימי/ת
27.05.2016, 17:16

לפי נתוני ה OECD אין שום מחסור ברופאים. המחסור הוא באחיות

אני מקווה שדבריה השקולים והאוביקטיביים של נגידת בנק ישראל גב' קרנית פלוג , ימשיכו "להכות גלים" תקופה ארוכה מספיק, כדי לגרום לאנשים בעלי עמדה ציבורית כדוגמתה , לבחון בתשומת הלב הראויה את מצבה העגום של מערכת הבריאות הציבורית, הנמצאת על מדרון תלול וחלקלק , זו תקופה ממושכת.!!
לאותה תשומת לב ראוי דו'ח מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף חיים שפירא , בנושאי "מערכת הבריאות הציבורית" שהוגש ליו'ר הכנסת ב- 28 לאוקטובר 2015 , אשר קבע נחרצות ואוביקטיבית את עקרי ממצעיו בנושא:
"המשבר התקציבי העמוק והמתמשך בשנים האחרונות הוביל אותה על סף קריסה"!!
"על משרדי האוצר והבריאות לבחון האם המענה התקציבי ...הינו הולם?"
"על הממשלה בכלל ושרי הבריאות והאוצר בפרט......לעמוד על הסיבות להווצרות הגרעון המובנה.....להצביע על הדרכים ... למנוע המשך השחיקה בהוצאה הציבורית לבריאות."
"על המשרד לערוך עבודת מטה לקביעת מדיניות תכנון ארוכת-טווח,... להענקת שירות איכותי, זמין ונגיש".
לשם השגת כל אלה "נדרש טיפול שורש"!!!
"הדו'ח מצביע על ליקויים רבים הנוגעים לתקציב מערכת הבריאות, אשר מקורם הן בהתנהלות של משרד הבריאות והן בהתנהלות משרד האוצר".
מכתב התגובה של יו'ר הר'י , דר' אידלמן, אכן מנסה ,"למנף" את דברי הנגידה , אשר דבריה וכן דברי מבקר המדינה צריכים "להכות גלים" בתודעה הציבורית, שזו תתעורר, ותדרוש את ישום אותו "טיפול שורש" - לדעתי, "קביעת מדיניות בריאות ממלכתית לעשור".
אולי מותר למבקר המדינה, לזמן אליו את שר הבריאות, ולשאול אותו "ללא כחל וסרק",בחלוף 7 חודשים ממועד הגשת הדו'ח:
"כבוד השר, מה מתוך כל האמור בדו'ח נמצא בשלבי ישום?!"

עלינו הרופאים לסייע ככל יכולתינו ביצירת דרישה זו!!!
קיימת גם התעוררות ברוכה בין חברי הר'י - ראו את המספר הרב של המגיבים!
יחד עם זאת, אני מצטער שמרביתם "אנונימיים".
בברכה, פרופ. תיאו דב גולן.

המערכת "על סף קריסה"!

אנונימי/ת
28.05.2016, 12:20

פרופ. נכבד,
הרבה אנשים כותבים ״אנונימי״ בגלל שפוחדים. זו האווירה הדימוקראטית במערכת הבריאות. רק תפתח את הפה ואלף מנהלים יהרגו אותך. לא בגלל שאתה צודק או לא, אלה בגלל שרוצים שקט! יותר קל להפנות את האשמות לקוונים אחרים. אחרת הגורמים הממשלתיים יתחילו לבדוק טיפה יותר בעומק דברים לא נוחים, כגון: איפה הרופאים הבכירים שלכם אפילו בדעות הבוקר? מתי התיעצתם עם הצוותים שלכם כדי לקבל אולי רעיונות חדשים מל״מתה״? מתי בדקתם לאחרונה אם כל הפעילויות שנעשות במחלקות הם מוצדקות (בדיקות מיותרות למשאל), תפקידים מוזרים בסקטורים רבים (כונן כריות או סמיכות), מזכירות ללא צורך, אוכל וחשמל שזורמים לפך כמו מים...כמאת ואין פינה המכרעת הציבורית שלא מזלזלים בכסף. טיפול שורש כתבת? רופאים נכנסים לכלא בגלל רשלנות מקצועית לפעמים. שמעתה אל מנהל אחד שנכנס לכלא בגלל רשלנות כספית? לא. טיפול שורש כתבתה? אתה צודק. ועוד איך! משרד האוצר צריך להכנס בכל בית חולים, ממתולה ועד אילת ולשאול כל מנהל בית חולים ומחלקה: מה עשית. אם הכסף? צריכים להכנס במפתיע בשעות כיפה אחרי 12 ולחפש את כל הבחירים. צריך להכנס בחדרי הצוות ולראות איך חלק מהאנשים מפתיתים במקום לעבוד. ובסופו של דבר להעיף דחוף, דחוף ביותר, כל הגרונטו אריסטקרטו הנהגה של רוב המקומות: הזמן שלהם פג מסמן, רק הדבק בין הישבן לכסא עדיין חזק. אם ממשיכים לנהל את הדברים בצורה פוליטית פופוליסטית ודיכאונית אף פעם לא יהיה פטרון. הרופאים הם בני אדם. כמה אתה יכול לנצל אותם? אוהבים או לא, מילת המפתח היא ״כסף״. כל אוד שהמנהיגים שלנו לא מבינים כלום ואין לאף אחד שום אחריות, שדברים רק ימשיכו להידרדר. צריך טיפול דורש גם במבנה תלוש הסכר, אתה כבר לא מבין מה הולך שם. תשלום לפי שעה ותפוקה היה נופך את התלוש לשתי שורות. ואז כל אחד יכול לסדר לאצמו פנסיה, זכויות ואוד, בלי ים של חברות ביטוח וסוכנים. ואז גם כל מהארכת יחסוך כמויות אדירות של כסף. אין כסף לבריאות? יש ויותר מדי אפילו. אבל אם יש לכולם חורים ענקיים בכיס...

אנונימי/ת
28.05.2016, 18:39

להעלות את מס הכנסה לכל העובדים ( מכל הסוגים ) במשק ב - 2 אחוזים -
לטובת שיפור ופיתוח מערכת הבריאות - משכורות רופאים , הקמת 3 בתי חולים חדשים ( לפחות ) , תיקצוב נוסף לבתי הספר לרפואה , השארת רופאים ישראלים בארץ , וגם ייבוא רופאים מחו"ל - יהודים , הודים , וכל שאר הלאומים למיניהם

אנונימי/ת
28.05.2016, 21:36

.....ולפרק את הגוף המיותר הזה ע״ש ההסתדרות הרפאוית. לשים בהנהגת בתי החולים כלכלנים. לגמור עם כל הועדים הפרולטרים שמעסיקים רופאים בזמן העבודה ותוחמים מים. איפה ״כלכליסט״? איפה ארוץ 10 עם מר חודורוב? איפה ״עובדה״? איפה אמנון לוי? כל עוד שזה לא בואת בנדלן או איזה בית אבות עם כיור שבור איפהשו לא מענין לאף אחד. למה?

אנונימי/ת
29.05.2016, 08:23

הר"י ממומנת ע"י מיסי החבר הגבוהים של הרופאים. כך שפירוק הגוף הזה לא ישחרר שום כסף למערכת. חוץ מזה, שהמדינה לא יכולה לפרק התארגנות עובדים (וטוב שכך)

29.05.2016, 18:57

לאנונימי:
הרעיון נכון, אלא, שישומיו בלתי אפשרי.
גם המסים הגבוהים על הדלק היו אמורים לשפר תשתיות ולשפר את הבטיחות.
בפועל, זהו כסף הנכנס לסל הכללי ונעלם לכל מיני דברים שאינם קשורים לתחבורה.
גם המס הזה "יועלם" ע"י הפוליטיקאים לכל דבר חוץ מבריאות.
אז מה הרווחנו ?

אנונימי/ת
30.05.2016, 12:15

זה חייב להיות כסף "מסומן" שמיועד ספציפית למערכת הבריאות . זה אפשרי

אנונימי/ת
29.05.2016, 14:02

פשוט לתקצב הרבה יותר את מערכת הבריאות , די בדומה ( עם כל ההבדלים )
לתקציב המוגדל ( ובעצם מנופח ביותר ) של מערכת הביטחון . כך בדיוק !

אנונימי/ת
31.05.2016, 14:02

טעות. האוצר יצר משבר במשך שנים רבות.
לא די בזאת, כעת הוא ממשיך ומחריף אותו, מוריד מקצועות מצוקה ממצוקה, לא מוסיף אלפי, כן אני לא טועה, אלפי תקנים שחסרים בארץ, והכי חשוב לא דואג לתקציב הולם. הביאו נער אוצר לנהל את המשרד. במקום לנהל, המנהל בא "לייעל"...
אנחנו צריכים כסף! מנהלים גדולים ממך במספר מידות יושבים בהתי החולים ומחזיקים את המערכת בשיניים בקושי קב, כי חסר המול המון כסף.
והנער? הוא לליצמן כמדבדב לפוטין,
את הסחורה (9 מיליארד שחסרים לתקציב ואלפי תקנים, וכן, יש מי שיאיש אותם) הוא לא הביא, הוא לא מביא ולא יביא, לדאבוננו.
ועכשיו? לאחר שנים שהאוצר (המנהל האמיתי של מערכת הבריאות דה פקטו) מנהל את המערעת בגרעון שנים והיא גוססת, הוא מנסה למשוך את הרי פנימה כדי שתהיה שותפה במשבר עם דם על הידיים, הרי ברור שמשולחן ערוך ושיחות בין אנשים עם דם רע לא תבוא הגאולה, כי צריך כ-ס-ף! והמון, ואת זה הם לא מתכוונים לתת ולא יתנו. אז למה אידלמן?
הרי קשה לסרב ל"הצעה לפתרון משבר" בתקשורת, זה מצייר את המסרב כאשם.
וזו הטעות.
עדיף לומר לתקשורת שכל שיחה היא כמו אקמול לבצקת ריאות עד שיוסיפו מיליארדים רבים ואלפי תקנים ולכן אין לנו להשתתף במצג השווא של האוצר שנדון לכשלון קולוסאלי מראש. התרופה היחידה למערכת הבריאות היא המון כסף ותקנים. כל השאר מיותר,. לכן אנו לא מצטרפים למצג השווא הזול הזה שאין הוא אלא רמית הציבור וזריית חול בעיניו ופצעיו.
מישהו גדול אמר פעם ש"מנהל עושה דברים בצורה נכונה, מנהיג עושה את הדבר הנכון".
עכשיו אנחנו צריכים אותך מנהיג אידלמן.

אני מאוד מופתע , ובעקר לטובה , מרבוי מספר המגיבים (ואפילו כשהם אנונימיים!). איני מסכים לחלק מן הדעות, אך יש כאלה שאני יכול לאמצן .
עצם התגובה מעידה כאלף עדים שאיכפת לך!!
ככל שירבה מספרם של "האיכפתניקים", יתכן ומשהו יתחיל לזוז בכוון "טיפול שורש"!!
מוסג זה מופיע בהדגשה בדו'ח (65 ג') של מבקר המדינה ,השופט בדימוס יוסף חיים שפירא , וכן דרישתו לגיבוש תכנית ארוכת-טווח לשיקום המערכת, הידועה בעולם כלו כמצטינת באיכותה!
גם נגידת בנק ישראל, דר' קרנית פלוג, בהרצאתה האוביקטיבית והבהירה למוזמני המכון הישראלי לדמוקרטיה (פורום קיסריה) ב- 25/5/2016 בכנס אלי הורוביץ לחברה וכלכלה בנושא "גיבוש מדיניות כלכלית (מקצועית) לטווח הארוך" יחדה את דבריה למערכת הבריאות הציבורית המהוללת הנמצאת על סף התמוטטות, והזקוקה לשיקום מידי ודחוף!
היא אף סיימה את הרצאתה הנרגשת במשפט: "העתיד כבר כאן, וחובה עלינו להתמודד איתו כבר עכשיו!"
(הנושא השני בו עסקה בהרצאתה היה החינוך התיכוני והגבוה הזקוק להדגשה ניכרת בתחומי המדעים והמחשוב).
חברי הר'י :
המבקר מצביע על הצורך "בטיפול שורש "
הנגידה דורשת "גיבוש מהיר של תכנון ארוך-טווח לשיקום המערכת הקורסת",
התנועה "לאיכות השלטון" שותפה לתחושת המציאות העגומה (פרסמה בבטאונה שני מאמרים שלי בנידון),
יו'ר הר'י, דר' ליאוניד אידלמן, נעזר בהצהרותיו בדעות האישים הציבוריים - הצורך בטיפול שורש באמצעות תהליך משקם ארוך-טווח!
חברים,
יש צורך "למנף"עמדה זאת של גופים ציבוריים - במלוכד, בנחישות , בהתמדה ו"ללא מורא" (אני מעולם לא חששתי מלהביע דעה צודקת!).
הדרך ארוכה וקשה!
עלינו לזכור : "קיימת עלינו מחויבות מוסרית וערכית להגן על חולינו"! (ראה מאמרי בבטאון "התנועה לאיכות השלטון" ב - 31/3/2016)
עלינו לנסות!! - עלינו להצליח!!!
בברכה, פרופ. תיאו דב גולן.