חדשות

סקר: רופאים באיחוד האירופי מעדיפים פירוט רב יותר בתוויות של ביוסימילארים

סקר שנערך בקרב 200 רופאים משבע מדינות באיחוד העלה כי רוב מכריע היה מעוניין לקבל מידע רב ומפורט יותר במסגרת תוויות של תרופות ביוסימילאריות

29.05.2016, 15:22
תרופות הרגעה (צילום: אילוסטרציה)
תרופות (צילום: אילוסטרציה)

רופאים באיחוד האירופי היו רוצים לקבל מידע רב יותר בתוויות של תרופות ביוסימילאריות מאשר מה שמסופק כיום; כך מצא סקר שנערך בקרב יותר מ-200 רופאים משבע מדינות באיחוד האירופי, אשר פורסם באחרונה בכתב העת Regulatory Toxicology and Phamacology. הסקר נתמך על ידי EuropaBio, במטרה להעריך את צורכי המידע של רופאים.

התווית של מוצר רפואי, (Summaries of Product Characteristicsי,smPC), הינה כלי חשוב לרופאים. באיחוד האירופי, תוויות של תרופות ביוסימלאריות והמוצרים שלהן הן במקרים רבים כמעט זהות (בעקבות הגישה לתרופות גנריות), למרות הבדלים בדרישות המידע לאישור ביוסימילארים וגנריקות. מטרת סקר זה היתה לחקור את העדפות הרופאים ואת השימוש שלהם במקורות המידע, כאשר הם רושמים תרופות ביולוגיות, בכללן תרופות ביוסימילאריות.

לפי הסקר, יותר מ-80% מהרופאים העדיפו תוויות עם מידע נוסף בנוגע לביוסימילאריים. בקרב הנשאלים, 91% הצהירו שהם משתמשים בתוויות באופן תדיר או לעיתים כמקור מידע ו-87% קבעו שהצהרה ברורה על המקור למידע על התווית תסייע להם. כאשר משווים תווית סטנדרטית של תרופה ביוסימילארית שאושרה אל מול תווית עם מידע נוסף רלבנטי (למשל פרמקולוגיה, תופעות לוואי, לוח מינון ושיטת מתן), רוב הרופאים (83%) העדיפו את התווית המפורטת ואינפורמציה נוספת על המוצר אליו מתייחס המידע.

הסקר מספק לראשונה עדות כמותית לגבי העדפות הרופאים. "באמצעות סקר זה, EuropaBio סיפקה עדות כמותית לדיון מושכל על תוויות. אנו מצפים לדון בממצאים ובצעדים הבאים שיש לנקוט בהם", אמרה נטלי מול, מזכ"ל EuropaBio.

הסקר, שכלל 210 רופאים, בוצע בין אפריל למאי 2015 ב-7 מדינות (צרפת, גרמניה, איטליה, פולין, ספרד, שוודיה ובריטניה), על ידי שאלון אנונימי באינטרנט. נדגמו רופאים ממגוון תת-התמחויות, ובכללם דרמטולוגים, אנדוקרינולוגים, גסטרואנטרולוגים, המטולוגים, נפרולוגים, אונקולוגים וראומטולוגים. רוב הרופאים (84%) היו בעלי 10 שנות נסיון ויותר. 90% רשמו בעבר טיפול ביולוגי ו-59% רשמו תרופה ביוסימילארית.

הסקר תואם על ידי EuropaBio במימון 6 חברות תרופות (Abbvie, Amgen, MSD, Novartis, NovoNordisk, Pfizer) ופורסם בכתב העת Regulatory Toxicology and Phamacology לאחר בקרת עמיתים.

אודות EuropaBio

EuropaBio, האיגוד האירופאי לתעשיות ביוטכנולוגיות, מקדם תעשייה ביוטכנולוגית חדשנית ודינמית באירופה. EuropaBio וחבריה מחויבים לאחריות חברתית בכדי לשפר איכות חיים, למנוע, לאבחן לטפל ולרפא מחלות, לשפר את איכות וכמות המזון ולהתוות כיוון לכלכלה ביולוגית וחסכונית. EuropaBio מייצגת 77 תאגידים וחברות ו-16 איגודים ביוטכנולוגים לאומיים. בכך, מייצג הארגון למעלה מ-1800 SMEsי. EuropaBio Healthcare Council מייצגת חברות פארמה גדולות ו-SMEs המפתחות תרופות, חיסונים וכלים אבחוניים.

למידע נוסף: www. EuropaBio.org

נושאים קשורים:  חדשות,  תרופות גנריות,  תרופות ביוסימילאריות,  תוויות,  רכיבי תרופה,  תעשיית התרופות,  סקר,  האיחוד האירופי