חדשות

ועדי הרופאים ב"הדסה" מאיימים לנקוט צעדים ארגוניים בעקבות סכסוך עם ההנהלה

לדברי ראשי הוועדים, הסכסוך נובע מביטול השר"פ בבוקר ללא יצירת תשתית נאותה לניתוחים אחרי הצהריים, השהיית מינויים אקדמיים וכן דבריו של פרופ' רוטשטיין בראיון לביטאון "שיבא"

הפגנה למען "הדסה", בחודש שעבר (צילום: פלאש 90)
הפגנה למען "הדסה", בשנת 2014 (צילום: פלאש 90)

ראשי ועדי הרופאים במרכז הרפואי "הדסה" הודיעו בשבוע שעבר כי הם מתכננים צעדים ארגוניים "אם יימשכו ההנחתות וההפרות של הסכם ההבראה"; כך מדווח הבוקר (יום ד') העיתון הכלכלי "דה מרקר".

בדיווח נמסר, כי במכתב ששלחו ראשי הוועדים לרופאים במרכז הרפואי נאמר: "עוד מעט ימלאו 100 יום לתחילת כהונתו של המנכ"ל החדש, פרופ’ זאב רוטשטיין. רוטשטיין, מנהל עתיר ניסיון, נראה כאיש הנכון במקום הנכון בהדסה, וקיווינו מאוד שבעזרתו ותחת מנהיגותו נתגייס כולנו להמשך שיקומה של הדסה".

רוטשטיין לביטאון "שיבא": גיליתי בהדסה נרגנות שמעולם לא הכרנו כמותה בשיבא… ספק אם אתרגל. כדי לשמור על השפיות אני פותח את הבוקר בסיבוב קצר ב'שיבא' - ואז עולה לירושלים"

במכתב מתארים ראשי ועדי הרופאים את מה שהם מכנים "הנחתות" מצדו של רוטשטיין: "'ההנחתה' הראשונה היתה ביטול שר"פ הבוקר לחריגים (החרגה של מקרים מיוחדים שבהם הניתוח צריך להתחיל בבוקר בשל סיבות רפואיות). למרות הקשיים הגדולים שהדבר עורר בתחומים מסוימים, תמך הוועד בגישת רוטשטיין למען רפואה ציבורית נקייה והוגנת. עם זאת, פרופ’ רוטשטיין הבטיח תשתית אחר הצהריים לניתוחים, טיפול בסיטואציות בעייתיות בניתוחים מסוימים ועוד. לצערנו, עדיין איננו רואים את מימוש הבטחות אלה".

בנוסף מתלוננים הרופאים על כך שעשרות מינויים אקדמיים הכוללים תוספות שכר ותנאים לפרופסורים הוקפאו, צעד המוגדר כ"הפרה בוטה" של הסכם ההבראה. "זוהי פגיעה אנושה בשכבת רופאי העתיד של הדסה, שאחרי עמל של שנים הגיעו לקידום למשרת מרצה, מרצה בכיר ופרופסור", נכתב במכתב לרופאים.

"לצערנו, מתרבים הסימנים להידרדרות ביחסים. במקום לשנס מותניים ביחד, ניאלץ בקרוב מאוד לפנות לבית הדין לעבודה בשל הפרות הסכם מצדה של ההנהלה", כותבים ראשי הוועדים.

בדיווח נמסר כי ברקע היחסים העכורים בין הרופאים לפרופ’ רוטשטיין עומד גם ראיון שנתן באחרונה לביטאון הפנימי של "שיבא", שבו התייחס למעבר שלו מניהול "שיבא" לניהול "הדסה". בראיון אמר, על פי הדיווח, כי גילה פער בין "הציפיות לראות את המרכז הרפואי המהולל הדסה לבין המפגש הפיזי עמו. זה היה הלם רציני. זה היה מעבר חד לתשתיות נוראיות שלא עודכנו ולא טופלו ולתפישות עולם שנכונות לשנות ה–70 -מול תפישות העולם של  “שיבא” עם הפנים קדימה. יש גם פער עצום בלכידות הקבוצתית של עובדי “שיבא” מול עובדי 'הדסה'. גיליתי בהדסה נרגנות שמעולם לא הכרנו כמותה בשיבא… ספק אם אתרגל. כדי לשמור על השפיות אני פותח את הבוקר בסיבוב קצר ב'שיבא' - ואז עולה לירושלים".

פרופ’ דרור מבורך, יו"ר ועד ראשי המחלקות בהדסה, הגיב על פי הדיווח לדברי פרופ’ רוטשטיין, ואמר כי "הם התקבלו בתדהמה ובתחושת עלבון קשה בקרב עובדי הדסה". באשר לסכסוך העבודה, אמר: "אין לנו עניין בסכסוך עבודה, אנחנו רוצים בסך הכול לקיים את הסכם ההבראה ולהכין את הדסה ל–2020 ביחד עם המנכ"ל. אם עשרות רופאים לא יקבלו את המינויים שמגיעים להם כדין - נצטרך לשקול צעדינו".

לדבריו, בימים האחרונים התבשרו הרופאים שההנהלה "שיחררה כ-20 מינויים אקדמיים ואני רואה זאת בהחלט ככיוון טוב".

תגובת הנהלת הדסה לדיווח: "אם לתרגם את תלונת הרופאים לשפת המעשה, הם בעצם רוצים שהמנכ"ל יסכים לחתום על צ'קים ללא כיסוי. זה לא דבר אפשרי. גם ועד הרופאים חייב להפנים כי הדסה נמצאת בתהליך כואב של יציאה מפשיטת רגל ועליה להתאים את הוצאותיה להכנסותיה. ככל שישתפר המצב הכלכלי של הדסה, ייטב לעובדיה ולרופאים. בית החולים מתקיים כיום מתמיכת הממשלה והוא ימשיך בנחישות להגדיל הכנסותיו ולהתאים הוצאותיו ליכולת התשלום שלו".

 

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  משבר ב"הדסה",  מינויים אקדמיים,  פרופ' זאב רוטשטיין
תגובות