חדשות

דו"ח המבקר: משרד הבריאות לא עשה דבר להגביל שר"פ בבוקר ב"הדסה"

דו"ח מבקר המדינה הראשון בנוגע ל"הדסה", שהפך במחצית 2014 למוסד הנתמך על ידי המדינה, מותח ביקורת חריפה על משרד הבריאות ועל ההנהלה, "שאיפשרו לרופאים לנצל את עבודתם כדי לבצע ניתוחי שר"פ"; תגובת "הדסה": השינויים שחלו באחרונה הופכים את הדו"ח למיותר

המרכז הרפואי "הדסה" עין כרם (צילום: יח"צ)
המרכז הרפואי הדסה עין כרם (צילום: יח"צ)

דו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול (ג') מתייחס בין השאר לניתוחים במסגרת השר"פ (שירותי רפואה פרטית) שבוצעו במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים ב-2014 ובמחצית הראשונה של 2015. המבקר מצא, כי 79% מניתוחי השר"פ ב-2014 ו-73% מאלו שנעשו במחצית הראשונה של 2015 בוצעו בשעות הבוקר, כלומר במהלך שעות העבודה הציבוריות ועל חשבון הרפואה הציבורית.

זו הפעם הראשונה שהמבקר עורך ביקורת בנוגע ל"הדסה", לאחר שזה נהפך לגוף הנתמך בידי הממשלה בעקבות המשבר הכלכלי אליו נקלע ותוכנית ההבראה שגובשה לו. הדו"ח מתייחס לתקופה שלאחר החתימה על הסכם ההבראה ביולי 2014, כאשר "הדסה" נוהלה על ידי המנהלת הזמנית. פרופ’ זאב רוטשטיין, כשנכנס לתפקיד המנכ"ל בפברואר האחרון, הורה להפסיק את השר"פ בשעות הבוקר ב"הדסה".

המבקר: הנהלת "הדסה" איפשרה לרופאים לנצל את עבודתם במרכז רפואי ציבורי כדי לבצע ניתוחי שר"פ כמעט מבלי לנתח חולים במסגרת הציבורית

בית החולים מסר בתגובה לדו"ח המבקר כי השינויים שנערכו מאז כניסתו של פרופ' רוטשטיין לתפקיד הופכים את הדו"ח למיותר, וכי "הדסה" נמצאת במסלול חדש כיום.

מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, כתב בדו"ח כי הוא רואה בחומרה את העובדה שמשרד הבריאות לא עשה דבר כדי להגביל את שירותי השר"פ בשעות הבוקר ב"הדסה". כ-4% מניתוחי השר"פ שבוצעו בתקופה שנבדקה הוגדרו "דחופים" - מיועדים לחולים שהגיעו לחדר הניתוח היישר מחדר המיון, למרות שבהסכם ההבראה ובהנחיות פנימיות נאסר מפורשות להפנות חולים דחופים לשר"פ.

במחצית הראשונה של 2015, מציין הדו"ח, כ-28% מרופאי "הדסה" ביצעו כ-50% מכלל הניתוחים שלהם במסגרת השר"פ. נמצא גם, כי בין הרופאים הללו היו גם כמה ש-90% מהניתוחים שלהם בוצעו במסגרת שר"פ. בין אלו מונה המבקר מומחים בכוויות, רופאי עיניים, אורתופדים וכירורגים.

במחלקות מסוימות עיקר פעילות השר"פ נערכת בשעות הבוקר: במחלקת עיניים בעין כרם – 93%; באשפוז יום כירורגי עיניים – 91%; באשפוז יום כירורגי ארתרוסקופיה – 98%; בטיפולי פודיאטריה (כף רגל וקרסול) – 100%; בהפריות מבחנה – 94%.

הדו"ח מותח ביקורת קשה על הנהלת בית החולים משום ש"איפשרה לרופאים המועסקים במוסד זה לנצל את עבודתם במרכז רפואי ציבורי כדי לבצע ניתוחי שר"פ כמעט מבלי לנתח חולים במסגרת הציבורית. ביצוע ניתוחים כמעט אך ורק במסגרת שר"פ פוגע בעיקרון השוויון. הפעלת השר"פ בכלל, ובשעות הבוקר בפרט, נעשתה תוך דחיקת מי שאין ידו משגת לקבל שירותים רפואיים בבחירה ובמועד המוקדם הרצוי", הדגיש המבקר.

כמו כן מצא הדו"ח הסכמי שכר חריגים של עובדים בהדסה "הפוגעים ביכולת בית החולים לעמוד על הרגליים ללא תמיכה מהמדינה". בעניין זה נמתחה ביקורת על משרדי הבריאות והאוצר על כך שב–2013 קיבעו את ההנחות החריגות שבתי החולים, ובהם הדסה, נתנו לקופות החולים ב-2012 - הנחות שהסתכמו בהדסה ב-150 מיליון שקל.

הדו"ח מציין, כי תחלופת המנהלים התכופה לא עזרה למצבו הפיננסי והניהולי של בית החולים. במשך 4 שנים כיהנו 5 מנכ"לים, 3 מהם כממלאי מקום. "ארעיות ההנהלה פוגעת ביכולת למלא את תפקידה ולחלץ את הדסה ממצבו הקשה", נכתב.

על מצב בית החולים מבחינה כלכלית נאמר בדו"ח: "ב-2014, ללא תמיכת המדינה בכ-481 מיליון שקל, הדסה היה מפסיד כ-277 מיליון, יותר מאשר בשנת 2013". רואי החשבון ציינו אז בדוחותיהם כי יש ספק ביכולת בית החולים לשרוד "וזו נורת אזהרה, נכתב בדו"ח, בדבר יכולתו להתקיים בטווח הארוך, לפיה קיומו תלוי למעשה בהסכם ההבראה". על פי הדו"ח, המחצית הראשונה של 2015 הסתיימה בגירעון של כ-30 מיליון שקל ללא תמיכת המדינה.

הדו"ח מותח ביקורת על כך ש"משרדי הבריאות והאוצר לא מיסדו מנגנוני בקרה שוטפת אחר האיזון התקציבי של בתי החולים הציבוריים כדי למנוע הישנות מקרים כאלו"

תגובת הנהלת הדסה לדו"ח: "הפעולות המידיות של המנכ"ל הנכנס, פרופ’ זאב רוטשטיין, מייתרות את הדו"ח. הליקויים שעלייהם מצביע המבקר כבר טופלו עוד טרם פרסום הדו"ח. קריאת המבקר להסדרת נושא השר"פ איננה רלוונטית עוד מאחר שמנכ"ל הדסה הורה על הפסקת שירותי השר"פ בשעות הבוקר (לפני 15:00), ללא יוצאים מהכלל. הערת עסק חי בדו"חות 2014 התייחסה למשטר התאגידי הנמצא כיום בפיקוח מוגבר של ההנהלה החדשה".

משרד הבריאות מסר בתגובתו: "2016 היא שנת מבחן לאיתנות בית החולים הדסה. במקביל, יורחבו הפיקוח והבקרה התקציבית על כל בתי החולים הציבוריים".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  דו"ח מבקר המדינה,  יוסף שפירא,  משרד הבריאות,  משבר ב"הדסה",  משרד האוצר
תגובות
 
אנונימי/ת
25.05.2016, 10:35

מי היה המנכ"ל בתקופת הדווח? האם ייתן את הדין?

אנונימי/ת
25.05.2016, 10:57

ממתי מישהו נותן את הדין על דו"ח המבקר?
דו"ח מבקר המדינה הוא יותר בגדר המלצות. אין לו שיניים.