התכנית החדשה לקיצור תורים, שלפי הדיווחים האחרונים כבר הוסכם כי תתוקצב בקרוב ב-900 מיליון שקל בשנה, צפויה לכלול הגדלת שכר הרופאים במטרה שיישארו לנתח בשעות אחר הצהריים בבתי החולים הציבוריים. מודל ה"פול טיימר", כפי שמכונה חלק זה של התכנית, יחייב חתימה של חלק מהרופאים על הסכם שכר כולל עם בית החולים הציבורי.

לפי פרשנות מאת מירב ארלוזורוב ב"דה מרקר" היום (ב'), הגורמים המעורבים בתכנית עדיין לא מצאו פתרון לנושא מרכזי אחד: כיצד להתיר בחירת מנתח במערכת הציבורית והחשש של מטופלים מפני ניתוח שיבוצע בידי מתמחה.

ארלוזורוב מציינת, כי בבית החולים הציבורי "רמב"ם" מציעים כיום בחירת רופא לציבור בתחום האא"ג, ובבית החולים העירוני "איכילוב" מציעים כיום בחירת רופא בתחום הצנתורים. הזכות לבחור מנתח ניתנת למטופל חינם. הסיבה לכך, מדווח "דה מרקר", היא שבשני תחומים אלו תעריף הטיפול גבוה.

ההערכה היא, שמרבית הרופאים יסכימו לחזור לפעול יותר במערכת הציבורית, נמסר בדיווח, עבור תוספת שכר לא גדולה מאוד

"איכילוב" מרוויח היטב מכל צנתור ויכול לשלם שכר גבוה לרופאים המצנתרים כדי שיישארו ויבצעו צנתורים, לרבות בחירת המצנתר בשעות אחר הצהריים, נכתב. "הניסיון באיכילוב מלמד כי רק מעטים מהמטופלים מתעקשים על בחירת רופא. עצם העובדה שהם יכולים לקבל צנתור בידי מומחה בתוך זמן קצר מספקת את מרביתם", נכתב.

משרד הבריאות, על פי הדיווח, שוקל עתה ליישם רעיון זה בעוד תחומים ברפואה הציבורית, שבהם יש תורים ארוכים במיוחד, ולתמרץ את בתי החולים להעסיק יותר מומחים באמצעות תוספת התקציב. תוספת המומחים תשמש את בתי החולים קודם כדי להתחייב בפני הציבור הרחב לסטנדרט של שירות: לא יהיה ניתוח בידי מתמחה בלי מומחה שישגיח עליו בחדר הניתוח. "בכך, החשש של הציבור ליפול לידי מי שאיננו מנוסה דיו בשימוש בסכין הניתוחים אמור להתבטל", נכתב.

בנוסף, מוסר העיתון, נשקלת האפשרות ללספק בחירת מנתח ללא תשלום כלשהו - תחת האילוץ של ניהול תורים. משמע, מטופל שיהיה מוכן לעבור ניתוח בידי מתמחה אולם בהשגחת מומחה יוכל לעבור ניתוח מיד. מי שיתעקש על מומחה כמנתח יקבל תור רחוק יותר. מי שיתעקש לעבור ניתוח דווקא אצל מומחה מסוים יצטרך להמתין לתור פנוי.

רעיון אחר שנבחן במשרד הבריאות ושלגביו קיימת התלבטות הוא לא לאפשר בחירת רופא מנתח, אלא לאפשר בחירת רופא נוכח בחדר הניתוחים, מבלי להבטיח שהרופא הנוכח גם ינתח בעצמו. זאת, כדי להותיר פתח לביצוע ניתוחים בידי מתמחים ומומחים צעירים, וכך להבטיח שיוכלו לצבור ניסיון. הזכות לבחור מנתח תלווה גם בזכות המטופל לבחור את בית החולים שבו יתאשפז. כיום קופות החולים מגבילות זאת ומשרד הבריאות מתכנן להסיר את ההגבלה, מציין "דה מרקר".

ההערכה היא, שמרבית הרופאים יסכימו לחזור לפעול יותר במערכת הציבורית, נמסר בדיווח, עבור תוספת שכר לא גדולה מאוד. הסיבה היא חיסכון בזמן ובכסף בעבורם. הרופאים יעבדו רק בבית החולים, ולא יצטרכו להתרוצץ בין בית החולים לקליניקה הפרטית שלהם או לבית החולים הפרטי.

במשרד הבריאות, כך מדווח, מדברים על שכר של 60-100 שקל אלף בחודש לרופא מומחה שיסכים למשרה מלאה בבית החולים ושכר של 100-150 אלף שקל בחודש לרופאים "כוכבים", שיסכימו לנתח יותר בבית החולים הציבורי.