מחקרים

שיכוך כאבים אינו פותר את כל ההפרעות הרגשיות הקשורות לכאב כרוני

מחקר שבחן את התגובות של עכברים שסבלו מכאב נוירופתי כרוני מצא, כי סף כאב נמוך מעצים תגובות רגשיות וקוגניטיביות שליליות; טיפול בפרגבלין פותר רק חלק מבעיות אלו

תאי עצב (הדמיית אילוסטרציה)

גילוי יעילות תרופות המיועדות לטיפול בכאב כרוני לפני שלב הניסויים הקליניים (Preclinical drug discovery) היא מטרה קשה להשגה, מאחר וקיים קושי לחקור התנהגויות בבעלי החיים אשר מדמות את תחושת הכאב המורכבת שחווים בני אדם.

מספר מחקרים הדגימו קשר שכיח בין כאב כרוני בבני אדם לבין הפרעות אפקטיביות - כגון חרדה ודיכאון, פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי - כולל פגיעה בזיכרון ויכולת קבלת החלטות, ומוטיבציה להתנהגויות מכוונות-מטרה.

מחקר זה נערך על מנת לתת תוקף לתוצאים התנהגותיים שונים, כדי למדוד את ההתייצגות הרגשית והקוגניטיבית של כאב נוירופתי שהושרה על עכברים על ידי קשירה חלקית של עצב השת (sciatic nerve).

עכברי המחקר עברו הערכות בנקודות זמן שונות של תגובות נוציספטיביות (nociceptive), של התנהגויות דמויות חרדה ודיכאון, של מצב של חוסר הנאה (anhedonia) ושל זיכרון זיהוי חפצים והתניה אופרנטית (operant responding) המתווכת על ידי אוכל. כמו כן, הוערכו ההשפעות של מתן מינונים חוזרים של פרגבלין (Pregabalin - Lyrica) על התייצגויות אלו.

נוכחות כאב המופיע בעקבות גירוי קל (allodynia) ורגישות יתר לכאב (hyperalgesia) בעכברים עם כאב נוירופתי נקשרו להגברת התנהגויות דמויות חרדה ודיכאון, ירידה בתפקודי זיכרון, פיתוח חוסר הנאה והפרעה במוטיבציה להשיג אוכל במטלה אופרנטית.

טיפול כרוני בפרגבלין שיפר את התגובות הנוציספטיביות, דמויות החרדה וחוסר ההנאה, כמו גם את ההידרדרות בזיכרון, אך לא השפיע על התנהגויות דמויות-דיכאון וירידה במוטיבציה.

ממצאי המחקר מעידים, כי חלק מהמיצגים הרגשיים של כאב כרוני אינם נפתרים בהכרח כאשר מושגת הקלה בכאב. כמו כן, ממצאי המחקר מדגישים את הצורך בבחינת מספר תגובות התנהגויות הקשורות לכאב כרוני, כולל התנהגויות אפקטיביות הקשורות למוטיבציה ויכולות קוגניטיביות, על מנת להגביר את ערך הניבוי של גילוי תרופות לפני שלב הניסויים הקליניים.

מקור:
C. La Porta, I.M. Lara-Mayorga, R. Negrete and R. Maldonado
Effects of pregabalin on the nociceptive, emotional and cognitive manifestations of neuropathic pain in mice; European Journal of Pain, Article first published online: 31 MAR 2016; DOI: 10.1002/ejp.868

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאב כרוני,  טיפול בכאב כרוני,  כאב נוירופתי,  הפרעות אפקטיביות,  תפקוד קוגניטיבי,  חרדה,  דיכאון,  תגובה נוציספטיבית,  התניה אופרנטית,  פרגבלין,  ליריקה,  חוסר הנאה,  מוטיבציה מכוונת מטרה
תגובות