פרופ’ תאודור נחנזון, מאבות רפואת השיקום בישראל ומנהלו לשעבר של בית החולים השיקומי "לוינשטיין" ברעננה, הלך לעולמו בתחילת השבוע, בגיל 96.

פרופ’ נחנזון, יליד ארגנטינה שעלה לארץ ב-1951, ניהל את בית החולים לוינשטיין במשך כעשרים שנה (1985-1965), עד לפרישתו לגמלאות. הוא תרם תרומה מכרעת להתפתחותו ולהתקדמותה של רפואת השיקום בישראל. בתקופתו וביוזמתו נפתחו בבית החולים לוינשטיין המרכז לשיקום מקצועי ומכון מחקר פעיל.

פרופ' תאודור נחנזון (צילום: פרטי)

פרופ' תאודור נחנזון (צילום: פרטי)

במקביל כיהן גם כראש החוג לשיקום בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב וכיו"ר האיגוד הישראלי לרפואה שיקומית. בדצמבר 2007 העניק שר הבריאות לפרופ’ נחנזון את אות המופת על מפעל חיים ומגן הוקרה על תרומתו לפיתוח השיקום הכוללני ולהקמת בית החולים.

בין הנימוקים למתן הפרס נכתב: "הודות לחזונו ולפעילותו הפך בית החולים לוינשטיין לבית החולים המוביל בישראל ובין המובילים בעולם בתחום השיקום. פרופ’ נחנזון נחשב לאחד מהאנשים הדומיננטיים ברפואה בישראל מראשית ימי הקמתה של המדינה. הפרס ניתן לו על היותו איש חזון ומעשה, על תרומה אדירה לקהילה שנפרשה על יריעת חיים ארוכה ועל הישגים מפוארים בתחום השיקום האיכותי במערכת הבריאות".

פרופ’ עמירם כ"ץ, מנהל בית החולים לוינשטיין, אמר אתמול (ג'): "היום אנחנו נפרדים, יחד עם משפחת נחנזון היקרה, מהאיש שהטביע את חותמו על בית החולים לוינשטיין לפני יובל שנים. ידו היתה בכל: בחזון, בטיפול הרפואי השיקומי, בהובלת יישומה של תבנית העבודה הקלינית ובהקמת מחלקות שיקום מתמחות. הוא היה אחראי להפיכתו של בית החולים לוינשטיין ממוסד קטן שבקושי היה מוכר, למערכת מפוארת שמובילה את רפואת השיקום בישראל ובין מובילות רפואת השיקום בעולם".