מחקרים

רמות EGF נמוכות מנבאות הידרדרות קוגניטיבית בחולי פרקינסון ואלצהיימר מוקדמים

מחקר מצא, כי רמות בסיס נמוכות של גורם הגדילה האפידרמלי (EGF) בדם מנבאות הידרדרות קוגניטיבית בקרב חולי אלצהיימר עם הפרעה קוגניטיבית קלה וחולי פרקינסון

פרקינסון, טיפול בקשישים (צילום: אילוסטרציה)

הידרדרות קוגניטיבית מתרחשת במספר מחלות נוירולוגיות ניווניות, ביניהן מחלת אלצהיימר (Alzheimer's disease - AD) ומחלת פרקינסון (Parkinson's disease - PD). ייתכן שלשתי מחלות אלו מנגנונים משותפים, שעשויים להתבטא בסמנים ביולוגיים דומים.

החוקרים במחקר הנוכחי הציעו בעבר, כי רמות גורם הגדילה האפידרמלי (epidermal growth factor - EGF) בדם עשויות להיות סמן המנבא הידרדרות קוגניטיבית בקרב מטופלים עם PD מבוססת. במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את EFG כסמן המנבא AD וסימנים טרומיים של PD.

למחקר גויסה עוקבת מטופלים שכללה 236 חולי PD, כדי לשחזר את ממצאי המחקר הקודם, לפיהם רמות EGF נמוכות בקו הבסיס מנבאות הידרדרות קוגניטיבית. בנוסף, על מנת לבדוק אם רמות נמוכות של EGF קשורות לסטטוס הקוגניטיבי ולתוצאים בקרב חולי AD עם הפרעה קלה או בינונית-חמורה בתפקוד הקוגניטיבי, הוערכו רמות EGF בדם ותפקוד קוגניטיבי בקרב עוקבת מחקר ADNIי(Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative). נבדקו 58 חולי AD עם תפקוד קוגניטיבי תקין, 396 חולי AD עם הפרעה קוגניטיבית קלה ו-112 חולי AD עם מחלה מתקדמת.

כמו כן, על מנת להעריך את הקשר שבין EGF לתפקוד קוגניטיבי במצב טרום-PD, הוערכו רמות EGF בדם והתפקוד הקוגניטיבי בקרב עוקבת המחקר PARSי(Parkinson's Associated Risk Study), שכללה 165 משתתפים בסיכון גבוה ל-PD אך ללא תסמינים.

נמצא, כי רמות EGF נמוכות בקו הבסיס ניבאו תוצאים קוגניטיביים גרועים בטווח הארוך בקרב חולי PD וחולי AD עם הפרעה קלה בתפקוד הקוגניטיבי.
בקרב משתתפים ללא תסמינים אך בסיכון גבוה לפתח PD, אשר השתתפו במחקר PARS, רמות EGF נמוכות בקו הבסיס נקשרו עם תפקוד רעוע בתחום החזותי-מרחבי (visuospatial domain), אך ללא השפעה על תחומים אחרים ביכולת הקוגניטיבית.

ממצאי המחקר מראים, כי רמות נמוכות של EGF בדם בקו הבסיס מנבאות הידרדרות קוגניטיבית הן בקרב מטופלים עם AD והן בקרב מטופלים עם PD, והראיות לכך קיימות בשלבים הטרומיים של שתי המחלות.

מקור:
Nicholas S. Lim, Christine R. Swanson, Hua-Ren Cherng, Travis L. Unger, Sharon X. Xie, Daniel Weintraub, Ken Marek, Matthew B. Stern, Andrew Siderowf, PARS Investigators, Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative, John Q. Trojanowski and Alice S. Chen-Plotkin; Plasma EGF and cognitive decline in Parkinson's disease and Alzheimer's disease; Annals of Clinical and Translational Neurology, Article first published online: 29 MAR 2016 | DOI: 10.1002/acn3.299

נושאים קשורים:  מחקרים,  הידרדרות קוגניטיבית,  מחלת אלצהיימר,  מחלת פרקינסון,  גורם גדילה אפידרמלי,  epidermal growth factor,  רמות EGF,  מחקר ADNI,  מחקר PARS,  הפרעה קוגניטיבית,  זיכרון חזותי-מרחבי
תגובות