חדשות

הותר לפרסום: מנהל "אברבנאל" לשעבר ד"ר יהודה ברוך חשוד בעבירות מין

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של ד"ר ברוך נגד פרסום שמו; הוא טוען כי בינו לבין מאיה ברגר, שאושפזה באברבנאל אחרי ניסיון התאבדות, לא היו יחסי מטפל-מטופל בזמן שניהלו מערכת יחסים שכללה הריון והפלה

בית החולים הפסיכיאטרי "אברבנאל" (מקור: ויקיפדיה)

בית המשפט העליון התיר היום (א') לפרסום, כי הפסיכיאטר שנחקר בחשד לעבירות מין במטופלת שלו הוא ד"ר יהודה ברוך, שכיהן במשך עשור כמנהל בית החולים "אברבנאל" עד לפרישתו בנובמבר 2014. ד"ר ברוך גם מילא בעבר שורת תפקידים בכירים במשרד הבריאות. על הפרשה דיווחו הבוקר כלי התקשורת.

הצעירה שהתלוננה נגד ד"ר ברוך היא מאיה ברגר. היא טענה בראיון ל"יומן שישי" בערוץ 2 בפברואר האחרון, כי ד"ר ברוך קיים אתה מגע מיני בניגוד לחוק האוסר על כך בין מטפל למטופל. היא גם הגישה נגדו תלונה במשטרה.

השופטת קבעה, כי הפרסום עשוי לעודד קורבנות נוספים להתלונן. היא דחתה את טענתו של ד"ר ברוך כי ייגרם לו נזק חמור

ד"ר ברוך ניהל את בית החולים הפסיכיאטרי "אברבנאל" עד נובמבר 2014, כאשר התפטר מתפקידו על רקע אי סדרים ניהוליים. אז נמסר, כי זו התפטרות בהסכמה, המהווה הסדר של פרישה מרצון. ד"ר ברוך היה גם האחראי על תחום הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, ראש מינהל רפואה במשרד ומנהל בית החולים הפסיכיאטרי באר יעקב. בצה"ל שימש כיו"ר ועדת ערר לשירות צבאי ומפקד רפואי בפיקוד צפון.

בדיווח הבוקר בערוץ 2 נמסר, כי "גורמים במשרד הבריאות אישרו כי הם מכירים את פרטי המקרה ורואים אותו בחומרה. משרד הבריאות שיתף פעולה עם המשטרה בחקירת המקרה. התיק הועבר לפרקליטות ועומד בפני הכרעה האם להגיש נגד ד"ר ברוך כתב אישום".

ד"ר ברוך ביקש למנוע את פרסום שמו, אך עתירתו נדחתה ולאחר שערער על פסיקות קודמות נגדו שהתקבלו בבית משפט השלום ואחר כך במחוזי, הורה בית המשפט העליון, לבקשת חדשות 2, לפרסם את שמו.

על פי הדיווח, בפסיקת בית המשפט המחוזי בעניין נכתב, כי ד"ר יהודה ברוך "חשוד בביצוע עבירות מין במתלוננת, אותה פגש לראשונה בבית החולים הפסיכיאטרי שאותו ניהל באותה עת, ועמה עמד בקשר רומנטי סמוך לאחר שחרורה מבית החולים". את הדברים כתבה השופטת נגה אהד. "גם אם יימצא כי הדברים אינם עולים לכדי אישום פלילי, יש בהם עניין ציבורי חשוב... בבחינת השאלה האתית-מוסרית העולה ממקרה זה", הוסיפה.

עוד קבעה השופטת, כי הפרסום עשוי לעודד קורבנות נוספים להתלונן. היא דחתה את טענתו של ד"ר ברוך כי ייגרם לו נזק חמור: "הנזק שייגרם למהלך הקריירה שלו איננו שונה מכל נזק אחר שנגרם לכל חשוד במעשים מיניים", קבעה.

עוד דווח הבוקר, כי עוד בעתירה הראשונה נגד פרסום שמו בבית משפט השלום, ציין השופט עמית מיכלס: "לאחר שקראתי את תיק החקירה הגעתי לכלל מסקנה שישנה הסכמה על מרבית העובדות והמחלוקת העובדתית מצומצמת למספר נושאים. למשל, אין פער בין המבקש והמתלוננת באשר לעובדה שנוהל ביניהם רומן, לעובדה שהמפגש הראשון ביניהם היה בעטיו של משבר חמור שאותו חוותה המתלוננת, שאף ניסתה להתאבד בגינו, ולעובדה שהמבקש החליט על אשפוזה של המתלוננת ושחרורה מבית החולים לחולי נפש".

בדיווחים שפורסמו הבוקר צוין, כי המתלוננת היתה בת 26 כשנכנסה בפעם הראשונה לבית החולים לבריאות הנפש אברבנאל, אחרי שניסתה להתאבד. היא עשתה זאת לאחר שהפסיכולוגית שלה הפסיקה לטפל בה משום שפיתחה בה תלות. בבית החולים פגשה את ד"ר ברוך שהיה מיודד עם הוריה, כך סיפרה, ולמד עמם רפואה.

"הייתי במשבר הכי נוראי שלי", אמרה בראיון עמה ששודר ביומן שישי, "והוא ניצל את זה כדי לספק את היצר הכי בסיסי שלו". על ההחלטה להיחשף ולהתראיין בפנים גלויות, אמרה: "אני לא עשיתי שום דבר רע. הוא צריך להתבייש. אמא שלי אמרה לי שאני צריכה להתבייש רק אם עשיתי משהו רע - ואני לא עשיתי". עוד סיפרה כי הקשר עם ד"ר ברוך נמשך כשנה, במהלכה הרתה והחליטה לבצע הפלה.

החוק אוסר קיום קשר מיני בין מטפל למטופל בתחום בריאות הנפש. "הארץ" דיווח הבוקר כי ד"ר ברוך נחקר באזהרה, הודה שבין השניים התנהלה מערכת יחסים רומנטית שכללה יחסי מין מלאים, אך לדבריו מעולם לא היה ביניהם קשר טיפולי ובפרט לא בתקופת הרומן.

לפי הדיווח התלונה שהגישה ברגר למשטרה הועברה גם ללשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית וכן נעשתה פנייה לשר הבריאות יעקב ליצמן בנובמבר 2015. עורכת הדין של ד"ר ברוך, גליה כהן, טענה כי הצעירה מנסה לפגוע בו מאחר שביקש לסיים את מערכת היחסים ביניהם. תלונת הצעירה הוגדרו על-ידי עורכת הדין כתלונות שווא. לדבריה, ברגר איימה כי תפנה לתקשורת ערב ניתוק הקשר הרומנטי עם ד"ר ברוך. כמו כן טוען ד"ר ברוך, כי הצעירה מעולם לא שילמה לו כסף, מה שמעיד שלא היה קשר טיפולי בין השניים.

"הארץ" דיווח, כי ההסתדרות הרפואית ומשרד הבריאות ממתינים להתפתחות בחקירת המשטרה בטרם ינקטו צעדים נגד ד"ר ברוך.

נושאים קשורים:  חדשות,  עבירות מין,  יחסי מין,  יחסי מטפל-מטופל,  יחסי רופא מטופל,  ד"ר יהודה ברוך,  בית החולים "אברבנאל"
תגובות
08.05.2016, 14:38

כנראה, לכאורה קנביס משחרר עכבות מוסריות, מה שהח"מ טוען זמן רב

היכן כל הפרופסורים שתמכו באיש זה לראשות איגוד הפסיכיאטריה?- לא נשמע קולם
למזלינו הרב נבחר בסוף האיש האמין והמוסרי מבין השניים, דהיינו פרופסור בלמייקר

אנונימי/ת
10.05.2016, 22:47

האם אתה טוען שד"ר ברוך צורך קנאביס? כי לפחות בכתבה הזו זה לא מצויין

אנונימי/ת
16.05.2016, 12:38

שופמן אל תהיה חכם כל כך , והיזהר מאוד מאוד מלפגוע בקולגה מוכשר ממך בעת מצוקה - קולגה שענינו עדיין מתברר בהליך משפטי.
מצא לך הזדמנויות אחרות להחניף לבלמייקר שגם הוא אינו גדול צדיקי הדור בלשון המעטה.
בקיצור שופמן , סייג לחוכמה שתיקה. קצת אנושיות דרושה לך בדחיפות !

16.05.2016, 12:50

אנונימי נכבד
כנראה אתה לא הכי בטוח בדבריך, לכן אתה מסתיר את שמך. שנית- אין פה בכלל ענין של חוכמה, אלא בעיקר של מוסר שהדרדר- לצערי

אנונימי/ת
16.05.2016, 17:05

שופמן החנופה , הכוחניות, והאופורטוניזם גס הרוח שלך תוך ניצול של מצב קולגה במצוקה - בלא שנפסק דינו במשפט , אינם קשורים לשום נורמה מוסרית -
נהפוך הוא !!! לכן אינני מעריכה אותך כלל וכלל ...
קנובלר אציל נפש לעומתך

16.05.2016, 18:12

גברת אנונימית- אם זה מה שאת אומרת עלי- את אינך מכירה אותי. ברוב פחדנותך את משתמשת בביטויים גסים אלה ללא בסיס במציאות- בעילום שם. כנראה ל"צדיק" הנ"ל את חייבת משהוא ומשמשת בתפקיד מלחכת פינכה , למופת

16.05.2016, 18:38

כניראה התבלבלת- הפכת את האשם למאשים ואת המאשים לנאשם. יש לזה טיפול- בבית המשפט

אנונימי/ת
16.05.2016, 19:01

אמי פשוט חכה לפסיקה משפטית והבהרת הפרשה הטראגית הזאת. אז נוכל איש איש אישה אישה רופאים פסיכולוגים וכל השאר להביע את דעתנו ולהפיק לקחים.

אנונימי/ת
09.05.2016, 10:59

אם באמירה עצובה זו, אתה מצהיר שד"ר ברוך משתמש בקנאביס ואף שופט אותו. זה ממש עצוב ומקומם!

לא

09.05.2016, 16:27

אנונימי נכבד
אני לא שופט אף אדם בגלל סיבה פשוטה- אני לא שופט

אנונימי/ת
10.05.2016, 10:00

הכרתי את ד"ר ברוך בזמן שירותי הצבאי - בתור מר"פ צפון היה בין מפקדיי (הייתי אז רופא בבא"ח 1). הכרתי אותו כאיש מדהים, מקצועי, החלטי. הסיפור הנ"ל עצוב מאד, אני מאד מכווה שלא היה במציאות כל קשר רומנטי אלה רק קשר מטפל-מטופל...אבל אם כן התקיים קשר כזה - אז מדובר במעשה לא נבון (בלשון המעטה) של הרופא. כל רופא מסכן את עצמו כאשר מפתח קשר אינטימי עם המטופלת, הרי היא עלולה להתלונן ואף לתבוע בכל עת ומכל סיבה, ולפעמים גם בלי סיבה - וכמעט בטוח תזכה בתביעה, פי כמה וכמה מסוכן לרופא קשר כזה עם חולת נפש... להתרחק, להתרחק ועוד פעם להתרחק ממטופלות!

10.05.2016, 14:18

אני נדהם מעוצמת התגובות ל"צדיק" זה. עדיין לא שמענו תגובה מחברו הטוב עורך אתר הפסיכיאטריה- פרו. קנובלר מדוע עדיין לא פירסם את הידיעה הזאת באתר איגוד הפסיכיאטריה- משהוא מסריח פה

10.05.2016, 14:53

המינוי שלו לראש יחידת קנביס במשרד הבריאות, היתה שגיאה חמורה של המשרד- בבחינת לתת לחתול לשמור על החלב

אנונימי/ת
11.05.2016, 07:46

ואתה ממשיך בשלך, למרות שאין לך שום הוכחות לכך.צריך לתבוע אותך על לשון הרע

11.05.2016, 11:43

אנונימי נכבד
ד"ר ברוך אישר קנביס לבעיות נפשיות שונות במקרים רבים. לפני מספר שנים התרעתי על כך במכתב למנכ"ל משרד הבריאות דאז פרופסור גמזו, שקיבל את עמדתי והגביל אותו בנושא זה

אנונימי/ת
10.05.2016, 15:25

לקרוא ולבכות....

11.05.2016, 14:34

חברי הרופאים היקרים מבית חולים אברבנאל- אני מבין את כאבכם, אך אל לנו להשתלח לפני פסק דין בבית משפט. רציתי לציין עובדה חשובה- חברת הכנסת זנדברג שנושאת הדגל של לגליזציה שד"ר ברוך התחבר אליה ואף הזמינה לכנס האחרון של החברה להתמכרויות לפני כ8 חדשים- בדרך כלל חברת כנסת זו הראשונה שתוקפת בתקשורת את החשודים בניצול מיני. ראה זה פלא במקרה של ברוך היא שותקת. "מה פתאום שתפגע בחברה לדרך של לגליזציה של הסם?"

13.05.2016, 10:03

מאד חשוד: כשבוע עבר מאז פרסום הכתבה הנ"ל ועורך אתר הפסיכיאטריה פרופסור קנובלר חברו הטוב של ד"ר ברוך מונע את פירסומה באתר זה. מריח מאד לא טוב

אנונימי/ת
13.05.2016, 14:09

ברוך שפטרנו

14.05.2016, 10:45

אני מכירה את ד"ר ברוך שנים רבות ומאוד מקוממות אותי רמיזות חסרות פשר בנושא הקנאביס כנגדו.
בנושא האמור, אני בטוחה שהוא לא החל רומן עם מטופלת בעת שטיפל בה. לא בטיפול ובמסגרות פרטיות אין מקום להתערבות.
ובסך הכל סיפור עצוב.
לכל הצדדים.

14.05.2016, 12:05

ד"ר מרק
אם היה או לא היה לא את תקבעי, אלא בית המשפט. צריך סבלנות

ד"ר טליה כמו שאמרת את מכירה אותו אישית,וכמו שזה נראה לפי תחום עיסוקך את גם מתפרנסת ממנו יפה, בלי לחשוף את התיק הרפואי שלו. אז די ברור שלא תרצי לקוח בכלא בלי יכולת תשלום. תני לבית המשפט להחליט. עד כה שלושה שופטים כולל שופט ביהמ"ש העליון התירו את שמו לפרסום אז כנראה שיש מקום להתערבות.
סבלנות........

אנונימי/ת
17.05.2016, 07:48

אתה צודק מר שופמן. בית המשפט צריך לקבוע , לא מרק, אבל גם לא אתה.

אז מן הראוי שתיישם בעצמך את מה שאתה אמרת - סבלנות. ואל תמהר לחרוץ דין.

אנונימי/ת
17.05.2016, 03:34

מבלי קשר לסלידתי הקשה מעבירות מין ובייחוד של רופאים (וגם אני עברתי הטרדה מינית על ידי פסיכיאטר, כסטודנטית בסבב) נראה לי שחשוב שנשמור על תגובות מאופקות ועדינות יותר כיאה לאתר רופאים, ונמנע מהשמצות הדדיות.

17.05.2016, 23:06

לכל אחי ואחיותי:סטאגרים, מתמחים וכל הרופאים הצעירים, חשוב שתדעו שיש אקסיומה אחת בסיסית- ללא מוסר אין רפואה, דהיינו ללא התשתית המוסרית הרפואה אינה יכולה לישרוד כלל. זו לא המצאה שלי. אמרו זאת גדולי הרופאים בהיסטוריה האנושית: היפוקרטס, הרמב"ם וכן גדולי הרופאים שלימדוני רפואה ומניסיוני הרב כרופא

אנונימי/ת
18.05.2016, 10:31

שופמן מספיק עם האגו-טריפ הנרקסיסטי שלך . אינך מוסרי יותר מאף אחד אחר -
תן לבית המשפט לדון ולפסוק בפרשה הזאת .
תפסיק להתחשבן עם ד"ר ברוך איתו היו לך סיכסוכים ותיסכולים קשים בעבר.
ההתחשבנות והניצול הציני שלך את הטרגדיה שלו , מעוררת את סלידתי ולכן -
אינני מעריכה אותך יותר.

18.05.2016, 13:39

גברת אנונימית
ברוב פחדנותך, כאנונימית , את מעיזה לבטא דברי בלע כאלה- עם שמך המלא הזנב שלך היה בין הרגליים. אני בז לאנשים כמוך- פחדניים ומלחכי פינכה של עברינים. איך את מעיזה להגיד-"טרגדיה שלו"- כאשר הטרגדיה היא בראש וראשונה של המטופלת שהוא חשוד בניצולה המיני. זה מראה על רמתך המוסרית הירודה. פעם הבאה אם את רוצה ויכוח עניני- תזדהי בשמך

אנונימי/ת
18.05.2016, 14:56

שופמן אולי מספיק ? ברור שהטרגדיה היא של המטופלת בעיקר , אך גם של המטפל . תן לשופטים להכריע בסוגיה,
ד"ר ברוך האכיל אותך מרורים ? חכה קצת
והימנע מלערב את טינתך האישית לד"ר ברוך ולנצל את "הזדמנות הפז" שמצאת
כדי לנקום בו .
בינתיים תוכל ללכך פינכה לבלמייקר למשל או "גדולי עולם" אחרים - באמת כדאי מאוד ...
אני שוב נאלצת לציין כי התנהגותך צינית ואינה זוכה לשום הערכה מצידי למרות
מעמדי ונסיוני ברפואה

18.05.2016, 15:31

ההבדל ביני לאנונימית שאני מופיע בשמי המלא וללא מורא משקרים שיוצאים מפיהה
כאשר מפחדת להזדהות בשמה. לגופו של ענין לא היה לי סיכסוכים עם ברוך- זה שקר מוחלט. יש הבדל בין ויכוחים לסיכסוכים. ויכוחים יש גם במשפחות הכי טובות. הוא לעולם לא היה בוס שלי. גם שיקרה - שהוא האכיל אותי מרורים. היחסים שלנו היו קורקטים בהחלט עם ויכוחים בנושא הקנביס שזה לגיטימי. לי אין יצר נקמה. אני מודה שהמגרעת שלי- אני לא מסוגל לרחם על פושעים. כל אחד והמגבלות שלו

אנונימי/ת
18.05.2016, 15:39

אנונימית
כמה ברוך משלם לך לשעה? תעשי לי הנחה. אין לי הון כמו שלו

אנונימי/ת
18.05.2016, 15:51

אז עכשיו כבר קבעת סופית שהוא פושע? לא אמרת שצריך להמתין להחלטת בית משפט?

אנונימי/ת
18.05.2016, 17:00

מיזוגנים !!! לא באמת אכפת לכם ממטופלת אומללה זאת או אחרת , מיזוגנים !!!
השמחה לאיד אין כמו שמחה לאיד לראות קולגה שנפל !
שופמן איש שמח ??
לא בטוח שיש לו עוד שמחות גדולות יותר מהשמחה לאיד

אנונימי/ת
18.05.2016, 21:08

לא ייאמן איך באים להגן פה על העבריין. את הסבל של המטופלת העלימו. כמה הוא שילם לכם?

אנונימי/ת
18.05.2016, 21:19

עדיין לא ענית לי כמה ברוך משלם לך על שירותך

אנונימי/ת
18.05.2016, 23:22

הכל בחינם ברפואה כמובן - העיקר האידיאלים
עד שלא קבע בית משפט אשמתו של אדם - יש להמתין ( להזדיין ולהזדיין)
בסבלנות רבה

אנונימי/ת
20.05.2016, 08:01

מה שיפה מאוד זה ששופמן " הנוקם " למד סוף סוף לסתום את הפה ,
ולחכות כמו כולם להכרעת בית המשפט בסוגיה המעורפלת והטרגית הזאת.
יש בתי משפט ושופטים בישראל
אפילו שופמן השכיל להבין זאת סוף סוף ... יש תקווה

אנונימי/ת
20.05.2016, 13:22

כמה חנפנים יש לעבריין כוכב הכתבה. כנראה הוא חילק להם חומר מעולה ובחינם

אנונימי/ת
20.05.2016, 14:53

אם הוא חילק מריחואנה רפואית לסלבס, אך בטח גם לחלק מחבורת החנפנים המגיבים
לכתבה