חדשות

מחקר ישראלי: יולדות עם צירים מוקדמים נמצאות בסיכון לסיבוכים גם בלידה במועד

מחקר ב"וולפסון" השווה את הסיכון לסיבוכים בלידה בין נשים שסבלו מצירים מוקדמים בהריון אך ילדו במועד, לעומת נשים שלא סבלו מהם

לידה (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש שנעשה במרכז הרפואי "וולפסון" בחולון מצא, כי יולדות שסבלו במהלך הריונן מצירים מוקדמים נטו ליותר סיבוכים בלידה, גם אם לא היה מדובר בלידה מוקדמת. בין הסיבוכים שנמנו במחקר: מצוקה עוברית, לידה מכשירנית (ואקום), משך זמן ארוך יותר עד להיפרדות השלייה, דמם מוגבר ואנמיה אימהית.

ד"ר הדס גנר-הרמן (צילום: "וולפסון")

ד"ר הדס גנר-הרמן (צילום: "וולפסון")

דו"ח המחקר פורסם בגיליון אפריל של כתב העת European Journal of Obstetrics & Gynecology. מחברת דו"ח המחקר, ד"ר הדס גנר-הרמן, מתמחה במיילדות וגינקולוגיה ב"וולפסון", אמרה, כי "נשים רבות חוות צירים מוקדמים עוד בטרם הלידה עצמה. לעתים, הצירים אף סדירים ו/או מלווים בפתיחה, ועל כן יידרש טיפול לעצירת הלידה ולשם הבשלת ריאות העובר. למזלנו, החלק הגדול של אותן נשים תלדנה במועד (לאחר שבוע 37), למרות אותם צירים מוקדמים".

"משמעות הממצאים היא שגם אם מטופלת סבלה מצירים מוקדמים, אך הגיעה לשבוע 37 וטרם ילדה, יש מקום למעקב גדילה מוקפד של העובר ובמהלך הלידה עדיף ניטור צמוד"

במחקר ניסה הצוות ב"וולפסון" להעריך אם אותן נשים שסבלו במשך כל ההיריון מצירים מוקדמים, אך למרות זאת ילדו במועד, נמצאות בסיכון זהה מבחינת סיבוכים בעובר ובאם בהשוואה לנשים שילדו במועד ולא סבלו מצירים מוקדמים במהלך ההריון.

"השווינו כ-500 מקרים של נשים שאושפזו בבית החולים בשל צירים מוקדמים", סיפרה ד"ר גנר-הרמן, "הן טופלו תרופתית ובסופו של דבר ילדו במועד. השווינו אותן ל-500 מקרים של לידות במועד ללא צירים מוקדמים". כאמור, נמצא כי הנשים בקבוצה הראשונה היו בסיכון גבוה יותר לסיבוכים.

"חשוב להדגיש", הוסיפה ד"ר גנר הרמן, "לידה במועד עדיפה על לידה מוקדמת ובמרבית המקרים אלו הם סיבוכים לא קשים. משמעות הממצאים היא שגם אם מטופלת סבלה מצירים מוקדמים, אך הגיעה לשבוע 37 וטרם ילדה, יש מקום למעקב גדילה מוקפד של העובר ובמהלך הלידה עדיף ניטור צמוד. בנוסף, עבור אימהות אלו יש חשיבות מרובה להגיע ללידה עם מחסן טוב של ברזל והמוגלובין שמור".

תקציר דו"ח המחקר

נושאים קשורים:  חדשות,  לידה,  הריון,  צירים מוקדמים,  המרכז הרפואי וולפסון,  ד"ר הדס גנר-הרמן
תגובות