חדשות

תכנית התייעלות וצמצמום ב"מכבי"; המדינה תאשר חריגה בהוצאות הפיתוח ותשיב כספים

העיתון "כלכליסט", המדווח הבוקר (יום ב') על ההסכם בין המדינה לקופה, עידכן כי מנכ"ל "מכבי שירותי בריאות" שלח מכתב ערב החג לעובדיה, ובו הוא מעדכן כי יהיה קיצוץ זמני בתקציב, האטה בפיתוח וייעול תהליכים; נמשך המשא ומתן על הטבות ל"אסותא" שבבעלות הקופה תמורת ויתור על שר"פ בבית החולים באשדוד

קופת חולים מכבי. היחידה שמממנת תרופות יתום (צילום: אילוסטרציה)

מנכ"ל "מכבי שירותי בריאות", רן סער, הודיע בערב חג הפסח לעובדי הקופה ולרופאים המועסקים על-ידה כי היא תיכנס בהמשך השנה לתקופת צמצומים, קיצוץ זמני של התקציב, האטה בפיתוח, צמצום בהוצאות וייעול תהליכים.

היומון הכלכלי "כלכליסט", המדווח על כך היום (ב'), מציין כי מהלכים אלו ננקטים לאור מצבה הכספי הרעוע של הקופה, ובעקבות דרישות אגף התקציבים באוצר.

לפי הדיווח, מנכ"ל "מכבי" כינה את המהלכים הללו "תכנית התכנסות". הם נעשים במקביל להמשך המו"מ בין הקופה למדינה, על רקע ההחלטה לוותר על השר"פ בבית החולים שהולך ונבנה על ידי "אסותא" שבבעלות הקופה באשדוד. לקופה הובטח פיצוי של 400 מיליון שקל בפריסה ל-5 שנים בתמורה לכך ש"אסותא" תוותר על שר"פ, בנוסף לחבילת הטבות הכוללת רישיונות להפעלת שירותים רפואיים נוספים הנחשבים לרווחיים בבית החולים החדש.

בדיווח נמסר, כי בתמורה לתהליך הצמצום וההתייעלות, תקבל "מכבי" מהמדינה פטור בשני נושאים פיננסיים. הראשון הוא הרשאה לחרוג מרצפת הגירעון בסעיף הוצאות פיתוח. זאת, משום שהקופה טוענת כי הוצאותיה בנושא הזה נפרשות על פני כמה שנים ולא על פני שנה אחת. השני, פתרון לטענת הקופה כי הביטוח הלאומי חייב לה עשרות מיליוני שקלים מאז שנכנסה לתוקף הרפורמה בתחום נפגעי תאונות עבודה.

הרפורמה הכניסה שינוי במה שהיה מקובל עד כה. בעבר הקופות קיבלו מהביטוח הלאומי תשלום על טיפול רפואי שהעניקו לנפגעי תאונות עבודה על בסיס כל מקרה ומקרה ובהתחשבנות בסוף השנה. עתה, כל קופה אמורה לקבל מהביטוח הלאומי סכום שנתי שנקבע על בסיס הסכומים שקיבלה בשנים קודמות. בהקשר זה טוענת מכבי, שהביטוח הלאומי חייב לה עשרות מיליוני שקלים.

לפי הדיווח, תודות להחרגות שעליהם סוכם בין הקופה לאוצר יתאפשר ל"מכבי" לעמוד בהסכם הייצוב שנחתם עמה, מבלי להזדקק להזרמת כספים נוספים מהמדינה במשך השנה הקרובה.

נושאים קשורים:  חדשות,  מכבי שירותי בריאות,  קיצוצים,  התייעלות,  תכנית ההתכנסות,  משרד האוצר,  אסותא
תגובות