דעות

החשיבות הקריטית של חבישת קסדה בזמן הנסיעה על האופניים

מדי בוקר, בזמן ביקור הרופאים בבית החולים לילדים ע"ש לילי ואדמונד ספרא בתל השומר, אני בודק ומטפל בנפגעי יום האתמול; הורים, הרשו לי לייעץ לכם בתור זה שיטפל בכם או בילדכם כשחס וחלילה תיפלו מהאופניים ללא קסדה

כותרות העיתונים זועקות ומבכות את קורבנות יום האתמול בכבישים. תשתיות, כבישים אדומים, נהיגה פרועה והיעדר אכיפה מוזכרים כגורמים לקטל חסר הטעם החוזר על עצמו.

ברצוני למקד הפעם את הדיון בחלק מכותרות השבועות האחרונים: "ילד נפל מאופניו ונפגע באורח בינוני", "שני ילדים שרכבו על אופניים חשמליות התנגשו זה בזה ונזקקו לטיפול רפואי".

עבורי, כותרות אלה הן מציאות יומיומית. מדי בוקר, בזמן ביקור הרופאים בבית החולים לילדים ע"ש לילי ואדמונד ספרא בתל השומר, אני בודק ומטפל בנפגעי יום האתמול: יוסי שנפל מאופניו, דנה שפגעה עם האופניים החשמליות בזקנה על המדרכה, גלעד שרכב על הקורקינט החשמלי ונתקל ברכב.

לא אחת אני נאלץ להגיע בלילה לנתח את הילד ה"תורן" שנפל מאופניו ונחבל קשות בראשו לאחר שרכב ללא קסדה, כדי לנקז דימום מראשו

המשותף לכל אלה הוא, שכולם רוכבים על "כלי הנשק" הדו-גלגליים ללא קסדות. אלה שרוכבים עם קסדות, כמעט ולא מגיעים אלינו. המשותף לכולם - חילוניים ודתיים, אשכנזים וספרדים, יהודים וערבים השוכבים זה לצד זה - הוא שהם אהובים עד אין קץ על ידי הוריהם; אהובים עד כדי סיפוק רצונותיהם ללא גבולות; אהובים עד כדי הימנעות מעימותים "מיותרים"; אהובים עד כניעה לאמירה "אבל אבא/אמא, אף אחד לא חובש קסדה".

לא אחת אני נאלץ להגיע בלילה לנתח את הילד ה"תורן" שנפל מאופניו ונחבל קשות בראשו לאחר שרכב ללא קסדה, כדי לנקז דימום מראשו.

חוק הקסדות נחקק בישראל ביולי 2007 ועיקר מטרתו היתה להגביר את המודעות לצורך בחבישת קסדה בעת הרכיבה כאמצעי להגנה על הראש והמוח. מתנגדי החוק, שהתריעו מפני הפגיעה הקשה באיכות הסביבה שתיגרם מהפחתת השימוש באופניים בשל הסרבול הנגרם מחבישת הקסדה, התבדו. השימוש באופניים, ובשנים האחרונות באופניים חשמליים בישראל, עולה מדי שנה בצורה חדה.

אנחנו לא אוהבים "להתבלבל" מעובדות אבל בכל זאת, הנה כמה:
בסקר שנערך בקנדה בשנת 2001, 80% מרוכבי האופניים שנהרגו בתאונות דרכים לא חבשו קסדות; בשנת 2006 נהרגו בארה"ב 767 רוכבי אופניים. רק 5% מההרוגים חבשו קסדות. על פי הסטטיסטיקה שפורסמה על ידי רשויות העיר ניו יורק, 74% מרוכבי האופניים שנהרגו בתאונות דרכים סבלו מחבלות ראש. 97% מהם לא חבשו קסדות.

על פי הספרות הרפואית, חבישת קסדות מפחיתה את הסיכון לחבלת ראש בעת תאונת אופניים בשיעור שבין 60% ל-85% ואת הסיכון לפגיעה מוחית קשה בכ-88%.

דור המילניום, דור ההורים הנוכחי, מאופיין על ידי רצון בלתי נלאה ללמוד ולהבין בדקדקנות את העובדות לפני קבלת החלטות. דור זה צורך קורסים להורות, להנקה, לשינה, שולח את ילדיו לקורסי הכנה לגן הילדים ולכתה א', מודע לנזק שצפייה בטלוויזיה בגיל הרך גורמת להתפתחותם של ילדיו, אך ברגע האמת - מוותר להם על חבישת הקסדות.

הרשו לי לייעץ לכם בתור זה שיטפל בכם או בילדכם כשחס וחלילה תיפלו מהאופניים ללא קסדה. אמנם אנחנו מצוינים בעבודתנו הרפואית - משתמשים בטכנולוגיות החדשניות ביותר ומגיעים להישגים מדהימים וביכולתנו להציל אתכם לאחר חבלת ראש. אבל למרות זאת, לא כדאי לכם להגיע אלינו. חיבשו קסדה בעת רכיבה על אופניים, שמשו דוגמה לילדיכם, ואל תוותרו להם.

נושאים קשורים:  דעות,  אופניים,  קסדה,  ניתוח מוח,  חבלה,  חוק
תגובות
אנונימי/ת
28.04.2016, 06:44

הנתונים יכלו לשכנע הרבה יותר לו היה המחבר. מצרף גם את אחוז חובשי הקסדה. מכלל אוכלוסיית הרוכבים