חדשות

נייר עמדה חדש: מתי ובאילו מצבים יש להפנות לביצוע אקו-לב בעובר

נייר עמדה שפירסם המכון לאיכות ברפואה של הר"י מפרט מה מועד הבדיקה המומלץ, מתי יש להפנות לבדיקות נוספות ומה החשיבות של ביצוע בדיקת אקו-לב עוברי בשלבים שונים של ההריון

עובר בחודש הרביעי, תמונת אולטרה-סאונד (צילום: אילוסטרציה)

ועדת מומחים של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה פירסמה באחרונה נייר עמדה חדש, ובו הנחיות לרופאים להפניה ולביצוע אקו-לב עוברי.

את המסמך כתבו פרופ’ רלי הרשקוביץ, ד"ר ישראל שפירא, פרופ’ שלמה ליפיץ, פרופ’ אלי זלצשטיין, ד"ר צבי ליבוביץ, ד"ר סאמי חדאד, ד"ר בעז וייס, ד"ר דן ולסקי וד"ר יעל שקי-תמיר. המסמך הופץ על ידי המכון לאיכות ברפואה של הר"י.

מומי לב מולדים, ציינו מחברי המסמך, מהווים מרכיב משמעותי בסיבות לתמותה ותחלואה של ילודים. שכיחותםהיא בין 8-6 מקרים ל-1,000 לידות חי. לפי המסמך, אבחון טרום-לידתי של מומי לב חשוב כדי לאפשר להורים ייעוץ באשר לסיכון לתחלואה נלווית, הפרעות כרומוזומליות ואחרות והצורך בבדיקות נוספות.

מחברים המסמך כותבים, כי יש חשיבות לייעוץ ממוקד לגבי מום לבבי, הפרוגנוזה שלו והטיפולים הקיימים במום זה. כמו כן, יש חשיבות לכך לשם היערכות מתאימה לקראת הלידה וההחלטה על מקום הלידה.

נייר העמדה הנוכחי מגדיר הוריות והתוויות לאופן ביצוע בדיקת האקו-לב של העובר, והוא מהווה המשך למסמך שהוכן בדצמבר 2012.

בנייר העמדה הנוכחי מודגש איזה גורם יבצע את בדיקת האקו-לב העוברי ומה קורה כאשר מתגלה חשד למום בלבו של העובר והצורך בהפניית האשה ההרה לבדיקות וייעוץ אצל קרדיולוג-ילדים מומחה. עוד במסמך: פירוט ההתוויות לשם הפנייה לאקו-לב עובר, מועד הבדיקה המומלץ (שבועות 25-19 להיריון) ומתי ובאיזה מצב יש להפנות לבדיקת ההולכה העליית-חדרית (החל מהשבוע ה-16) לצד פירוט שלבי הסקירה האנטומית של הלב שבהם תתמקד הבדיקה.

נייר עמדה: הנחיות להפניה ולביצוע אקו לב עובר

נושאים קשורים:  חדשות,  נייר עמדה,  אקו לב עובר,  המכון לאיכות ברפואה,  הנחיות,  הריון
תגובות
 

אחוז מומי הלב המולדים שלא באוכלוסיה שצויינה מעל ל95 אחוז . הסבירות למום לב קשה לזוג שהוא בסכון נמוך הוא 1:200 לחנך לעשות אקו לב לכל סונוגרפיסט מנוסה פשוט וקל
מעל ל95 אחוז ממומי הלב מופיעים בשבועות המוקדמים . עקב כל הנל לי יש 3 אינדיקציות חדשות לאקו לב:
1)pregnancy
2)pregnancy
3)pregnancy
ורצוי מאוד מאוד בהריון המוקדם