בבית החולים "ספרא" לילדים במרכז הרפואי "שיבא" יחל בימים הקרובים ניסוי לטיפול בילדים ובתינוקות הסובלים משיתוק מוחי באמצעות דם טבורי שמקורו באחיהם או מתורם זר שנמצא מתאים; כך מדווח הבוקר (ד') העיתון "ישראל היום".

בדיווח נמסר, כי תינוקת בת שנתיים שעברה שבץ מוחי יום לאחר לידתה ומאז סובלת משיתוק מוחין, היא הילדה הישראלית הראשונה שקיבלה בבית חולים בישראל עירוי של דם טבורי כטיפול ניסיוני למצבה במסגרת "טיפול חמלה". בעקבות הטיפול הניסיוני הוחלט על הניסוי הקליני.

לפי מחקר אמריקאי, ילדים שקיבלו את הטיפול הראו שיפור של 30% במבחן שבדק תפקוד מוטורי, בהשוואה למצב לפני הטיפול ולקבוצת ביקורת

ד"ר עומר בר יוסף, נוירולוג ילדים מ"שיבא", שעורך את המחקר עם בנק הדם הטבורי, מסר לעיתון, כי במחקרים שנעשו בנושא הזה במקומות אחרים בעולם "יש יתרונות לטיפול בדם טבורי ובתאי גזע שחלקם מופיעים בדם הטבורי, כשמדובר בטיפולים בפגיעות מוחיות".

הוא ציין, כי ניסוי במודל חיות הראה ש"כאשר יש פגיעה במהלך הלידה, ירידה בזרימת דם למוח ופגיעה מוחית שמובילה לשיתוק מוחין, מתן דם טבורי בשלבים מוקדמים, שעות או ימים ספורים בלבד אחרי הלידה, שיפרו את רקמת המוח. כן נראה שיפור תפקודי. מחקרים אלו הובילו לבחון את ההשפעה הזאת בבני אדם".

את התחום מובילה בעולם ד"ר ג'ואן קורצברג, שהקימה בנק דם בארה"ב וביקרה לאחרונה בישראל. ממחקר שעשתה במרכז הרפואי של אוניברסיטת "דיוק" מצאה ד"ר קורצברג, שילדים שקיבלו את הטיפול הראו שיפור של 30% במבחן שבדק תפקוד מוטורי, בהשוואה למצב לפני הטיפול ולקבוצת ביקורת.

ד"ר בן יוסף הדגיש, כי כיום אין טיפול לילדים במצב חמור זה, מלבד טיפולים שיקומיים כמו פיזיותרפיה וקלינאות תקשורת. "יש תוצאות חיוביות המחייבות התייחסות", אמר לעיתון, אך הוסיף שיש להיזהר בציפיות. "הטיפול הוכח כבטוח ולא פוגע בילד, אך צריך להיות זהירים בדרך וברף הציפיות של ההורים. עבור ילד עם שיתוק מוחין היושב בכיסא גלגלים ומתחיל ללכת עם קביים או עם הליכון - זה שיפור אדיר. ילד עם קשיים משמעותיים בדיבור שמתחיל לדבר בצורה חופשית יותר - זו קפיצה משמעותית".

בהחלטות ועדת סל התרופות לשנת 2016 נכלל לראשונה מימון שימור דם טבורי עבור 50 משפחות, שבהן בן משפחה חולה אולי יזדקק לתרומה בעתיד.