גאוט

סטרואידים מהווים אפשרות טיפול בטוחה ויעילה בהתקף גאוט אקוטי

מחקר מצא, כי פרדניזולון ואינדומטיצין הם בעלי אפקט אנלגטי דומה בטיפול בהתקף גאוט אקוטי; טיפול בפרדניזולון הינו אפשרות טיפול בטוחה ויעילה בהתקף גאוט אקוטי

צילום רנטגן - גאוט ברגל שמאל (מקור: ויקיפדיה)
צילום רנטגן - גאוט ברגל שמאל (מקור: ויקיפדיה)

לאחרונה פורסמו שני מחקרים מבוקרים, אקראיים, כפולי סמיות (RCT) שהראו שסטרואידים פומיים ונוגדי דלקת לא סטרואידלים (NSAID) הם בעלי יעילות אנלגטית דומה בטיפול בהתקף גאוט אקוטי, אך מחקרים אלו היו עם גודל מדגם קטן ומגבלות נוספות.

מטרת המחקר הנוכחי היתה להשוות את היעילות והבטיחות של פרדניזולון (Prednisolone) פומי לעומת אינדומטצין (indomethacin) פומי במטופלים המגיעים לחדר המיון עם התקף גאוט אקוטי. אבחנת התקף גאוט התבססה לרוב על מאפיינים קליניים, ולא על בדיקת נוזל המפרק.

המחקר היה מחקר רב-מרכזי, אקראי, כפול סמיות. המטופלים חולקו אקראית ביחס 1:1 לקבלת אינדומטצין או פרדניזולון. יעילות אנלגטית הוגדרה כשינוי בכאב (במנוחה או בפעולה) גדול מ-12 מ"מ במדד כאב ויזואלי של 100 מ"מ. התוצאים נמדדו במהלך השעתיים הראשונות בחדר המיון, ובמהלך ימים 1 עד 14.י376 מטופלים השלימו את השתתפותם במחקר.

נצפתה יעילות שוות ערך ומשמעותית קלינית בהפחתה הממוצעת בכאב בטיפול עם אינדומטצין ופרדניזולון בחדר המיון (כ-10 מ"מ במנוחה ו-20 מ"מ בפעולה), ובמהלך ימים 1-14 (כ-25 מ"מ במנוחה ו-45 מ"מ בפעולה). לא נצפו תופעות לוואי משמעותיות במהלך המחקר.

במהלך השהות בחדר המיון, מטופלים שקיבלו אינדומטצין הוא בעלי יותר תופעות לוואי קלות לעומת מטופלים שקיבלו פרדניזולון (19% לעומת 6%, P<0.001). במהלך ימים 1 עד 14, 37% מהמטופלים בכל קבוצה סבלו מתופעות לוואי קלות.

מסקנת החוקרים היתה, כי פרדניזולון פומי ואינדומטיצין פומי הם בעלי אפקט אנלגטי דומה בטיפול בהתקף גאוט אקוטי. טיפול בפרדניזולון הינו אפשרות טיפול בטוחה ויעילה בהתקף גאוט אקוטי.

מקור:
Rainer, T.H., Cheng, C.H., Janssens, H.J., Man, C.Y., Tam, L.S., Choi, Y.F., Yau, W.H., Lee, K.H. and Graham, C.A., 2016. Oral Prednisolone in the Treatment of Acute Gout: A Pragmatic, Multicenter, Double-Blind, Randomized Trial. Annals of internal medicine.

נושאים קשורים:  גאוט,  פרדניזולון,  אינדומטיצין,  סטרואידים,  NSAID,  מחקרים
תגובות