אימון קוגניטיבי

תתי-סוגים של ADHD ותחלואות נלוות משפיעים על תוצאות אימונים קוגניטיביים בילדים

במחקר שבחן כ-100 ילדים עם ADHD שביצעו אימונים קוגניטיביים נמצא, כי סוג ה-ADHD, מחלות רקע, שימוש בתרופות וכישורי זיכרון עבודה התחלתיים משפיעים על תוצאות האימון הקוגניטיבי

ילד המתקשה עם השיעור בכיתה, הפרעת קשב וריכוז, ADHD (צילום: אילוסטרציה)

מחקר זה בדק אם משתנים קליניים ויכולות קוגניטיביות התחלתיות יכולים לנבא או לווסת העברה רחוקה (כלומר, קישור החומר הנלמד לאסוציאציות שנראות חסרות קשר) של תוצאי טיפול באימון קוגניטיבי.

98 ילדים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (attention deficit/hyperactivity disorder – ADHD) בגילאי 8-12 הוקצו אקראית לאימון זיכרון עבודה של CogMed או לאימון קוגניטיבי חדש הקרוי "לשים לב למתרחש בכיתה" (Paying Attention in Class).

מדידות התוצאים כללו הערכות נוירו-קוגניטיביות ושאלוני דירוג שמילאו ההורים והמורים לגבי התנהגות התפקוד הביצועי (executive functioning behavior) וביצועים אקדמיים.

משתנים מנבאים/מווסתים כללו שימוש בתרופות, תחלואות נלוות, תתי-סוג של ADHD וכישורי זיכרון עבודה מילוליים וחזותיים התחלתיים.

ניתן היה לחזות את דירוג ההורים והמורים של התנהגות התפקוד הביצועי ולווסתו על ידי תת-סוג ה-ADHD של הילד. מידת הדיוק בקריאת מילים ניתנה לחיזוי על ידי תת-סוג ה-ADHD ותחלואות נלוות. שימוש בתרופות וכישורי זיכרון עבודה מרחביים, מילוליים וחזותיים התחלתיים ניבאו רק אמצעים של העברה קרובה (יישום מה שנלמד בהקשר דומה לזה שנלמד).

לסיכום, אימון קוגניטיבי יכול להניב תועלת לתתי-קבוצות מסוימות של ילדים עם ADHD. החוקרים מציינים, כי במחקרים עתידיים יהיה צורך לקחת בחשבון הבדלים אינדיבידואלים.

מקור:
Marthe L. A. van der Donk, Anne-Claire Hiemstra-Beernink, Ariane C. Tjeenk-Kalff, Aryan van der Leij, and Ramón J. L. Lindauer. Predictors and Moderators of Treatment Outcome in Cognitive Training for Children With ADHD. Journal of Attention Disorders 1087054716632876, first published on March 7, 2016 as doi:10.1177/1087054716632876

נושאים קשורים:  אימון קוגניטיבי,  הפרעת קשב,  ריכוז והיפראקטיביות,  ADHD,  אימון זיכרון עבודה,  CogMed,  לשים לב למתרחש בכיתה,  Paying Attention in Class,  התנהגות התפקוד הביצועי,  ביצועים אקדמיים,  זיכרון עבודה מילולי התחלתי,  זיכרון עבודה חזותי התחלתי,  העברה קרובה,  מחקרים,  יכולות קוגניטיביות
תגובות