חדשות

שיעור התחלואה במחלות כליה זינק פי 11 בשני העשורים האחרונים

כך עולה ממחקר שבוצע ב"מכבי שירותי בריאות", ושבדק את שיעורי התחלואה במחלות כרוניות מאז 1994; פרטים על המחקר פורסמו היום ב"ידיעות אחרונות"

מחלת כליות חמורה, מכונת דיאליזה (צילום: אילוסטרציה)

בשני העשורים האחרונים נרשמה בישראל עלייה של מאות אחוזים במגוון מחלות קשות: מחלות כליה, אי ספיקת לב וסרטן. הזינוק הגדול ביותר היה בין השנים 1994 ל-2004, אבל בעשור האחרון העלייה התמתנה מעט.

נתונים אלה עולים מתוך מחקר שנערך על ידי "מכבי שירותי בריאות", שפרטים עליו פורסמו היום (ה') בעיתון "ידיעות אחרונות". לפי הדיווח, העלייה הגדולה ביותר נרשמה בשיעור התחלואה במחלת כליות (כ-1100% בין 1994 ל-2014), והיא מיוחסת לעלייה בשכיחות הסוכרת, ריבוי שימוש בתרופות והזדקנות האוכלוסייה.

באי ספיקת לב נרשמה עלייה ב-500% בתקופה הנסקרת, בשבץ מוחי ב-348%, בסרטן ב-250% ובסוכרת ב-204%. לעומת זאת, נרשמה ירידה של 67% בהתקפי לב ושל 14% ביתר לחץ דם.

הרופא הראשי ב"מכבי", פרופ’ אבי פורת, אמר לעיתון כי העלייה הדרמטית ביותר אכן נרשמה בעשור הראשון של התקופה שנדגמה ואילו בעשור השני כבר היתה עלייה מתונה יותר, שנבלמה ואף יורדת בזכות התערבות יזומה ועידוד ביצוע בדיקות סקר מוקדמות לצד שיפור באורחות החיים.

בשנה האחרונה, מסר פרופ’ פורת, מעודדת "מכבי" את מבוטחיה לאמץ אורח חיים בריא, ופתחה מוקד לחולי במחלות הכרוניות כמו מחלות לב, כליות, סוכרת ויתר לחץ דם. לדבריו, הקופה גם מבצעת פניות יזומות למבוטחים לביצוע בדיקות תקופתיות ובדיקות סקר כמו דם סמוי בצואה, ממוגרפיה ובדיקות אחרות לגילוי מוקדם של מחלות.
תגיות:
מכבי שירותי בריאות, אי ספיקת לב, סרטן, מחלות לב, מחלות כליה

נושאים קשורים:  חדשות,  "ידיעות אחרונות",  מחלות כליה,  שיעור תחלואה,  ישראל,  מחלות לב,  סוכרת
תגובות
 
אנונימי/ת
31.03.2016, 10:28

הסיבה המרכזית היא תזונה קלוקלת סיבות נוספות רעילות של תרופות ומתח נפשי לא חסרים טיפולים בתחום רפואה משלימה כמו נטורופטיה או נטורולוגיה שהיא מוכחת מדעית ושיטות נוספות מימדים אדירים של סוכרת לא מגיעים סתם קשורים להשמנה ולתזונה וגם למתח נפשי עודף שומן רווי לא רק מהחי עודף חלבונים בעיקר מהחי עודף פחמימות פשוטות וחוסר בפעילות גופנית וטכניקות שליטה בלחצים שלא מיושמות זו התוצאה של כל המחלות בולם רוגזו יאכלו מעט ירבה תנועתו זה ראשי התיבות של בריאות יש להפריד בין חלבונים שומנים ופחמימות פירות בנפרד ולא כקינוח מים בנפרד ולא בזמן הארוחה לא להשתמש בסוכר לבן קמח לבן מלח לבן חלב דל שומן לא יותר מכוס בשבוע יוגורט דל שומן 1 בשבוע
חלבון ביצה עד 3 בשבוע מזון עם מדד גליקמי נמוך בסביבות 38 ומטה מזון הגורם לתגובה בסיסית בדם חומציות 7-7.5 לא יותר מפרוסה וחצי ביום של לחם שיפון מלא או כוסמין מלא או לחם שאור טחינה אתיופית מלאה לא יותר מחצי פרוסה ביום חומוס גולמי בשילוב טחינה לא יותר מחצי פרוסה ביום אבוקדו לא יותר מחצי פרוסה ביום בקיצור כ14 גרם שומן ביום וכ40 גרם חלבון ביום ללא אלכוהול ללא עישון ללא קפאין הקיים בתה רגיל קפה נס קפה קולה קקאו שוקולד ללא מונסודיום גלוטומאט