ועדת הבריאות של הכנסת אישרה אתמול (יום ג') את התקנות החדשות, הקובעות כי רופאי שיניים שצברו ניסיון מקצועי הולם של למעלה מחמש שנים מחוץ לישראל יהיו פטורים מבחינות מעשיות ועיוניות, ויוכלו לעסוק ברפואת שיניים בארץ. בנוסף, אם ניגשו רופאי השיניים כבר בעבר לבחינה בישראל ונכשלו בה, הם יידרשו לחזור על בחינה מעשית בלבד.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, אמר בדיון: "בכך אנחנו מחזירים הביתה יהודים עולים וישראלים שלמדו בחו"ל. גם תושבי ישראל יוצאים נשכרים בבריאותם. נקפיד שמשרד הבריאות יגביר את הפיקוח על כלל רופאי השיניים בישראל".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ’ ארנון אפק: "זאת הזדמנות אדירה לקדם את עולם הרפואה בישראל, להגשים ציונות ולקלוט עלייה"

שר העלייה והקליטה, זאב אלקין, שהשתתף בדיון והיה אחד מיוזמי התקנות החדשות, ציין כי רופאי שיניים רבים שעלו או ממתינים לעלות, מצפים לתקנות האלה. "מדובר באנשים שרכשו השכלה, עבדו בתחום הרפואי הזה והיום מדינת ישראל אומרת להם: אתם אורחים רצויים פה".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ’ ארנון אפק הוסיף: "זאת הזדמנות אדירה לקדם את עולם הרפואה בישראל, להגשים ציונות ולקלוט עלייה. לאורך שנים משרד הבריאות היה שמרן ולא התפשר, אך הגיע הזמן למצוא פתרון".

לעומת זאת הושמעה גם ביקורת על התקנות. ניקול מסטבאום-כהן, סטודנטית לרפואת שיניים, אמרה לח"כים: "אנחנו מודאגים מהרמה המקצועית של העולים שמגיעים. חמש שנים זאת תקופה קצרה מדי וההחלטה על התקנות נעשית במחטף. העולים שעושים קורסים אצלנו בפקולטה לרפואת שיניים מתקשים לעבור את המבחנים, כולל בנושאים בנאליים ובסיסיים".

בתגובה לכך השיבו לה ח"כ אלאלוף וח"כ נורית קורן: "זו התנשאות. האם כל הישראלים מצליחים? מותר לנבחרי העם לחוקק. הדברים לא נעשו במחטף, אלא בתום דיונים רבים וארוכים, תוך שיקול דעת מעמיק".

ד"ר דוד טיבי, רופא שיניים שעלה לארץ מצרפת, סיפר: "ניתחתי עד היום אלפי מטופלים. רמת רפואת השיניים בצרפת מאוד מתקדמת. יש רופאים ישראלים שנוסעים להשתלם שם". לעומתו אמר עו"ד דורון דינאי, שייצג את הסתדרות רופאי השיניים: "עם כל הרצון לעודד עלייה, מרבית הניגשים לבחינות ברפואת השיניים הם ממדינות עולם שלישי ולא ממדינות מתקדמות. בנוסף, אנחנו עלולים למצוא עצמנו מכשירים בסיטונאות רופאים שלא התקבלו בארץ ויאמצו מסלול עוקף רישוי".