חדשות

מחקר ב"בילינסון": אין צורך להפסיק נטילת נוגדי קרישה לפני ניתוחי פה ולסת

המחקר מצא, כי בניגוד להנחיות הקיימות, אין צורך מעשי בהפסקת נטילת נוגדי קרישה מחשש לדימום רציני; רק 6.1% מתוך כ-111 נבדקים בבית החולים הפגינו דימום במהלך פרוצדורות פה ולסת, שהיה קל לטיפול על ידי הרופא

תרופות נוגדות קרישה (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנערך במרכז הרפואי "בילינסון" מצא, כי אין צורך להמליץ לחולים להפסיק את השימוש הקבוע שלהם בתרופות מדללות-דם מהדור החדש לפני ניתוחי פה ולסת.

בית החולים מסר, כי במחקר שביצע השתתפו 111 נבדקים. נמצא כי רק 6.1% מהמטופלים דיממו בזמן ההליך הכירורגי בפה, רובם דימום קל שאותו יכלו המנתחים לפתור בקלות וללא סיכון למטופל.

"בזכות המחקר גם הצלחנו להוכיח כי לטובת בריאותו של המטופל, אין חובה להפסיק את השימוש בתרופות הללו למרות ההנחיות הקודמות"

המלצת המחקר היא עתה שלא להפסיק את נטילת התרופות הללו לפני הניתוח, ללא קשר למורכבות הניתוח – בין אם מדובר בהליך דנטלי אצל רופא השיניים או בהליך כירורגי בבית החולים. התרופות נוגדות הקרישה מסייעות להוריד את הסיכון להתקפי לב ולשבץ מוחי.

עד כה, המלצת הרופאים היתה שיש להפסיק ליטול תרופות אלו, מאחר שלא ניתן היה לבדוק עד כמה הן מדללות את הדם ולכן היה חשש מדימום מסיבי בזמן הליכים רפואיים, במיוחד באזור הפה והלסת בו יש ריבוי כלי דם.

פרופ’ גבריאל צ'אושו, מנהל המחלקה לכירורגיה פה ולסת ב"בילינסון" אמר, כי "חשיבות המחקר היא בכך שאנו יודעים עכשיו שאין צורך להמליץ למטופלים על הפסקת התרופות שהם נוטלים בקביעות, תוך כדי שמירה על בטיחות מקסימלית של המטופל בזמן ניתוחי פה ולסת מפני דימומים ושמירה על בריאותו מפני הסיכון לשבץ מוחי ולהתקפי לב.

"בזכות המחקר גם הצלחנו להוכיח כי לטובת בריאותו של המטופל, אין חובה להפסיק את השימוש בתרופות הללו למרות ההנחיות הקודמות. כמובן, שיש גם להיוועץ עם הרופא המטפל לפני כל הליך כירורגי".

נושאים קשורים:  חדשות,  נוגדי קרישה,  פה ולסת,  ניתוחים,  דימום,  הנחיות,  המרכז הרפואי "רבין"
תגובות